CHP DANIŞMA KURULLARI AMACINA ULAŞTI MI?

47 yıl sonra gelen önemli bir başarı. Yıl 1977, CHP Yüzde 42 almıştı genel seçimlerde. Fakat bu başarı bile CHP’yi tek başına iktidara getirememişti!…

Bunca yıllık özlem yerel yönetimler seçimlerinde ilk defa CHP Birinci parti olarak seçimlerden zaferle çıktı. Önümüzde 2028 genel seçimleri için hemen kolları sıvayan genel merkez Danışma kurulları düzenleyerek örgüt ve parti üyelerinin fikrini alarak hata yapmamak için bu danışma kurulların önemine dem vurmuştu. İl Başkanlıklarına gönderilen genelgelere göre 3 maddenin üstünde durup bunları tartışın demişti.

Neydi onlar?

  1. Nasıl başardık?
  2. Bu 10 puanlık borç verilen oyları nasıl 2028 seçimine yansıtırız?
  3. Örgütle adaylar arasındaki uyumun ve söylem değişiklerin tartışılması.

Danışma kurulların hepsinde vardım, genelde bu maddelerin dışına çıkılıp hemen, hemen herkes kendi kavgasının peşine düşmüş gibi gördüm!

Kendine yapılan haksızlığı dile getirip konular kişisele dönen bir Danışma kuruluna döndü. Yetkililer bile Belediye Başkanların kendi telefonlarına bakmadığından dem vurup konuyu iyice basitleştirdiler.

Oysa ki,

Genel Merkez, önceden belirttiğim 3 konu üzerinde durulmasını istiyordu.

Gerçi orada bir grup daha vardı, bunlarda aslında partinin en “asalak fertleri” fakat onlar her daim ön safta olmasını biliyorlar. Kim mi onlar?

Belki kazanır diye Karşı partiye geçen adaylara destek verenler ilk bu kurul toplantılarında en başta onlar vardı. Dahası Belediye Başkanların işe alınanlar arasında veya son 6 ayda işe girenlerin işten çıkarılmasına itiraz eden ve sülalesi CHP Belediyesinde çalışanların herkesten daha çok sesi çıkıyordu.

Anlayacağımız şudur ki,

Danışma kurulları bazıların kendi kavgalarının vukuu bulduğu meydana döndermiş durumdalar.

Kime faydası oldu? derseniz bu toplantıların! “şahsi çıkarlarını herkesten önce görenlerin çıkarına olmuş gibi”. Burada önemli olacak olan 2028 seçimine gidilirken Seçilen Belediye Başkanların yapacağı hizmetlerin olumlu olmasıdır. Bu ülkede bir rejim değiştirme emelleri olanlara tek karşı çıkacak parti CHP’dir. Bu yönüyle bakılırsa kimsenin şahsi çıkarları bakımından kavga edeceği meydanlar olmamalı CHP Danışma kurulları. Bir durum daha gördüm o kurullar toplantılarında bazıları kendini örgüt üstünde görenler seçimleri kendileri kazandırdığı söylemleri vardı. Biz değil ben diyen bu zihniyet! belki şimdi değil ama, uzun zamanda CHP’ye zarar verecek gibi. Ben olacam zihniyeti ve tek adam zihniyeti sadece AKP’de var. CHP buna Dikkat etmezse sonu aynı AKP’nin başına gelen hezimet gibi bir şey olabilir.

Demem o ki,

Bu danışma kurul toplantıları kişiler için değil, Partinin 2028 yılında Genel iktidara gelmek için yapılan ve katkı koyacak bilgiler için yapılmış toplantıları olmalıdır.


Süleyman YALÇIN

22.05.2024 20:17:00

YAZARLAR


“ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI’NI KAPATTIRMAYACAĞIZ”

SEYHAN’DA, YAZ SPOR OKULLARI’NA KAYITLAR BAŞLADI

BATU: SAĞLIKTA VERGİ ADALETİ İSTİYORUZ

ÇALINTI MOTOSİKLET VE BİSİKLET BULUNDU

TGC: SİYASETÇİLERİN GAZETECİLERİ TEHDİT ETMESİ SUÇTUR

MMO’DAN ASANSÖR KAZASI AÇIKLAMASI

CHP’Lİ SÜMER: TÜRKİYE AYÇİÇEĞİ İTHALATINDA DÜNYA LİDERİ

CEYHAN BELEDİYESİNDEN EMEKLİLERE 7 BİN TL BAYRAM İKRAMİYESİ

ÇUKUROVA’DA BAYRAM ÖNCESİ GIDA DENETİMİ

YÜREĞİR'DE YENİ DOĞAN BEBEKLERE ‘HOŞ GELDİN’ HEDİYESİ

İfral TURGUT/ AK ŞENER SARAY KADINI OLUYOR

ADANASPOR’DA SATIŞ İPTAL

“TMO BUĞDAY ALMAK İSTEMİYOR”

İÇİNE DOĞRU ÇÖKEN SİYASET

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE TÜRKİYE’DE YAPILACAK

SASA ADANA’NIN İHRACAT ŞAMPİYONU

1000 İHRACATÇI LİSTESİNDE ADANA’DAN 20 FİRMA