ÇİFTÇİ YALNIZ BIRAKILIRSA…

Basının önüne çıkarak değil, sosyal medya üzerinden üç/beş satırla açıklanıp, sonunda da “hayırlı olsun” denilerek duyurulan hububat alım fiyatına tepkiler sürüyor!

 

 

Yalnız hububat değil; fındık alım fiyatı, çay alım fiyatı da aynı/ benzer tepkilere neden oldu! Tepkileri değerlendirmek, üreticinin kaygılarını dinlemek, üretimi özendirici tutum sergilemek gibi bir yaklaşım göstermek yerine, “aynı” çiftçiyi zorlayıcı kararlar almayı yerinde buluyor olmalılar! Artık şuna inanıyoruz; “iktidar”, kendinin de yetersiz/ yurttaşa zarar verici bulduğu açıklamaları sosyal medya üzerinden yapmayı yeğliyor!

Belirlenen taban fiyatlara bir bakıyorsunuz; geçen yıla göre yüzde onun biraz üzerinde! Girdilerine bakıyorsunuz; yüzde elliyi aşmış! Yapılan açıklamanın mantığını düşünemiyorsunuz! Geçen yıl da beklenenin altında bir rakam açıklanmıştı, o açıklanan rakamın üzerine yüzde oniki zam yapıldı bugün, ama girdileri yüzde kırkdokuz zamlandı! Bu olgu, “bu işi yapma, başka işe bak, iç tüketimde yetmeyeni dışarıdan getiririz” demek gibi bir şey! Bakliyatlar gibi, et gibi, kurbanlık gibi, saman gibi! Yazık ama!

***

Ülkeye yapılacak “en büyük kötülük”, varsıllıklarını göz ardı etmek, kendi “öz” kaynaklarıyla elde edilecek ürünlerin dışalımla sağlanmasına olanak tanımak olmalı! Üç yanı denizle çevrili bir ülkesin, su kaynaklarını doğru kullanırsan her ürüne yetirebilirsin, topraklarının büyük bir bölümünü nadasa bırakmadan ekebilirsin, her tür ürünün yetişmesini gerçekleştirecek ikilimin sahibisin!

Öyle değil işte! Toprağına ekeceğin tohumu, atacağın tarımsal gübreyi “yabancı sahipli” firmaların özgürce belirledikleri fiyattan alıp üretim yapmaya çalışıyorsun! Toprağa ektiğin, üzerine titrediğin, hasada dek emek harcadığın ürün için kapıldığın beklentilerin hiçbirini yapmaya gücün yetmiyor, her geçen gün ya çocuklardan biri üretmekten uzaklaşıyor, ya da toprağını terk edip kent kalabalığının arasına karışıyorsun! Peki, köylü/ çiftçi ekmeyecek, üretim olmayacak; ya sonra?

***

Sosyal medya “kirli bilgilerin” bolca yer aldığı bir platform olduğunca; çok güzel, yerinde, pek akla gelmeyecek, üstelik bakış açısına katkısı olacak paylaşımlara da tanık olmak olası! Buğday taban fiyatının sosyal medyada açıklanmasının ardından, “rezillik, aç mı kalalım, o denli de olmaz, artık toprağı ekmeyeceğim, bize yazık değil mi” benzeri alışık oluğumuzdan ayrı bir paylaşım daha vardı! Daha önce duyanlar olmuş olabilir, ancak yeni duyduğum için önemsedim! Şöyle diyordu:

“Sayın bakan. Tarım alanlarının arsaya dönüşmesi için lütfen bir kanun çıkarın hem arsa fiyatları düşer hem de çiftçiliği boş yere bırakmamış oluruz.” Üretici, toprağını parselleyip satacak duruma getirildiyse, üretici yıllardır yaşadığı kısır döngü içerisinden çıkabilmek için bu sözleri söyleme gereksinimi duyuyorsa “şapkaları” öne çıkarıp düşünmek gerekmez mi?

***

Salt ülkemiz için değil, dünyanın neresinde yaşamınızı sürdürürseniz sürdürün, tarımla hayvancılığın yapılabildiği yerler özel koruma altına alınmadıkça, buraya emek harcayanlar, o toprağı/ o hayvancılığı iş edinenlere gereken özen gösterilmedikçe insanlığa “en büyük” kötülük edilmiş sayılır!

İnsanlara teknolojinin ürettiği cep telefonunu yedirip doyuramazsınız, uzay araçlarını da, savaş uçaklarını/ mermileri de… Onun için ekim alanlarının da, oralara ekilecek ürünlerin de, bunlarla uğraşanların da her şeyden çok var olmalarının/ işlerini severek yapmalarının gereği var; unutulmasın!


Oktay EROL

10.06.2024 21:29:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ