ÇIĞLIK!

Yazımın başlığı size alışılmadık gelebilir. Ancak okumayı sürdürünce niye bu başlığı kullandığımı anlayacaksınız!

 

 

Yazımın başlığı size alışılmadıkgelebilir.Ancakokumayısürdürünceniyebubaşlığıkullandığımıanlayacaksınız!

Biliyorsunuz“Çığlık”insanların çaresizliğini anlatatır. Bu yüzden yazımın başlığı çığlık.“Çığlık”aynı zamanda evrensel bir davranıştır. Dünyanın her yerinde insanlar“Çığlık”atarlar.Bu yüzden yazımın başlığı çığlık.

İlk haykırışım ülkemizle ilgili.Biliyorsunuz 67 gün önce Erzincan'ın İliç ilçesinde toprak kayması olmuşve 9 maden işçisi toprak altında kalmıştı.13 Şubat’ta toprak altında kalan işçilerden evli ve iki çocuk babası olan Adnan Keklik’in cansız bedenine ulaşıldı. Daha önce de Uğur Yıldız’ın naaşı bulunmuştu.

Yedi işçiyi arama çalışmaları ise sürdürülüyor.

Erzincan'ın İliç ilçesindeki facia hâlâ çözümlenmemiş sorunlar yumağı.Umarım en kısa zamanda çözülür ve suçlular gerektiği şekilde adalet önünde hesap verirler.

*****

İkinci haykırışım da ülkemizle ilgili. 6-7 Şubat depreminden söz ediyorum. Malum o yaramız da hâlâ sarılmadı ve hâlâ kanıyor.Verilen sözlerin birçoğu tutulmadı.Toki tarafından yapılan bina sayıları yetersiz ve belirsiz… Teslim edilenlerde devede kulak. Bu konudaki tartışmalar Yerel Seçim çalışmaları yüzünden duyulmaz ldu.Ölen öldüğüyle kaldı.Yaralar hâlâ kanıyor.

Üçüncü haykırışım da ülkemizle ilgili.Yerel Seçimlerde el değiştiren belediyelerde yeni başkanlar, kasaların boş olduğunu pankartlarla halka anlatmaya çalışıyorlar.Yani çığlık atıyorlar.Bu sorun da umarım en kısa zamanda çözülür.

Dördüncü  haykırışım da ülkemizle ilgili.Anımsarsınız 22 temmuz2004’te Sakarya Pamukova’da meydana gelen tren kazasında, 41 yurtaş yaşamını yitirdi ve o yara da hâlâ sarılmadı ve hâlâ kanıyor.

*****

Şimdi dikkatlerinizi uluslararası bir soruna çekmek istiyorum.Bu gezegenimiz için önemli bir dava. Size 8 yaşında ABD hükümetine kafa tutan bir kız çocuğundan, Levi Draheim’den sözetmek istiyorum. Levi Draheim bir iklim aktivisti ve Avaaz adlı bir internet sitesinin savaşçılarından biri… Oda dünya için“Çığlık”atıyor.

Küçük savaşçı sitede bir imza portal açmış ve derdini şöyle anlatıyor:

“Yalnızca 8 yaşındaki arkadaşlarım ve ben, iklim kaosuna neden olduğu için ABD hükümetine dava açtık. Davamızın temeli sağlam, bu yüzden bizi tamamen durdurmak ve mahkemede hikayelerimizi anlatmamızı engellemek için kirli hukuki taktikler kullanıyorlar. Ama susturulmamızı engelleyebilecek biri var: Başkan Biden. Biden’den mahkemeye çıkmamıza izin vermesini iste! Zamanımız azalıyor,  çağrımız yeterince büyüdüğünde seslerimizi hemen Beyaz Saray’a taşıyacağız.

Dünyanın dört bir yanındaki sevgili Avaaz üyeleri,

Benim ismim Levi. Çocukluğum Florida kıyısındaki küçük bir adada dalgalarla oynayarak geçti.Cennette yaşıyordum-ta ki seller evimi neredeyse yok edene kadar-Ardı ardına gelen fırtınalar nedeniyle ailem taşınmaya ve beni büyüten okyanustan uzağa kaçmaya mecbur kaldı.

Şimdi şunu söylemekten gurur duyuyorum: arkadaşlarım ve ben, dünyanın en büyük kirleticisi olan Amerika Birleşik Devletleri'ne dava açıyoruz.İnsanlarbunu yüzyılın davası olarak adlandırıyor çünkü bu dava, gezegenimizi yok eden iklim kaosundan bizi kurtarabilir.

Ama ABD Adalet Bakanlığı davamıza engel olmak için elinden geleni yapıyor, ve birkaç hafta içerisinde duruşmaya çıkıp hikayelerimizi mahkeme önünde anlatma şansımızı tamamen kaybedebiliriz! Kazanabileceğimizi biliyorlar, geleceğimizi tehlikeye attıkları için onlara nihayet hesap sorabileceğimizi de.

Hükümetin bizimle uğraşmayı bırakmasını sağlayabilecek tek kişi Başkan Biden, ama küresel kamuoyundan devreye girmesini sağlayacak kadar baskı hissetmiyor. O yüzden hemen isminiekle ve Biden’a seslen: Mahkemeye çıkmamıza izin ver!

Bunu sadece Amerika’daki çocuklar için yapmıyorum-tüm dünyadaki çocuklar için mücadele ediyorum-.Eğer kazanırsak ABD’yi gerçek bir değişime zorlayabilir ve fosil yakıtlardan kademeli olarak vazgeçmesini sağlayabiliriz!

Davamız Juliana ABD’ye karşı (Juliana v United States) ismiyle anılıyor ve elimiz çok güçlü.Zaten hükümet bu yüzden bizimle bu kadar uğraşıyor!  ABD tarihinde hiçbirdavabukadarhükümetbaskısıylakarşılaşmadı. Amabiranöncehareketegeçmezsekbirkaçhaftaiçindedavamızyerlebirolabilirvemahkemeyeçıkmakiçin son şansımızı da kaybedebiliriz.

Başkan Biden gençleriönemsediğiniveiklimkrizinielealacağınısöylüyor.Yeterinceküreselkamuoyubaskısıyla, Adalet Bakanlığı'nın  peşimizi bırakmasını sağlayabilir. Bunu yapabilecek tek kişi o.

Bu yüzden bu acil küresel dilekçeyi başlattık ve birkaç gün içinde Washington D.C.'de bir yürüyüş ve basın toplantısı planlıyoruz.

Biz de tüm dünyadany ükselen sesleri Beyaz Saray’a taşıyacağız.

Avaaz üyeleri Juliana davası başladığında ilk destekçilerimiz arasındaydı.Sizin ve diğerlerinin sayesinde ABD hükümetinin davamızı yerle bir etmeye yönelik 21 farklı girişimine engel olduk. Şimdi bize karşı son kozlarını kullanıyorlar.

Biz de bir kez daha desteğinizi istiyoruz. İklim krizi sebebiyle evlerini, emniyetlerini ve güvencelerini yitiren tüm insanlar adına, sizden bizimle güç birliği yapmanızı ve mücadele etmenizi istiyorum.

Daha iyi bir geleceğe dair yılmaz bir umutla,”

 

Levi Draheim ve tümAvaaz ekibi

 


Erdoğan VAROL

10.05.2024 16:28:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”