ÇUKUROVA GAZETECİLER CEMİYETİ

ÇUKUROVA GAZETECİLER CEMİYETİ


Bir önceki yazımı şöyle bitirmiştim: Önümüzdeki haftadan itibaren, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunu anlatmaya başlayacağım.” demiştim. Sözümü tutuyorum.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, 15 Nisan 1975 tarihinde Mustafa Çoban Yurtçu Başkanlığında kuruldu. Çetin Yeğenoğlu döneminde de Bakanlar Kurulu Kararı ile, Kamu Yararına Dernek Statüsünü kazandı. Türkiye’de Bakanlar Kurulu Kararı ile, kamu yararına dernek olarak faaliyet gösteren 5 basın meslek örgütünden birisi.  Aynı zamanda kendine ait mülkü olan –hafızam beni yanıltmıyorsa-  6’ncı basın meslek kuruluşudur.

Cemiyet, Tamer Ünal’ın Başkanlığı dönemide “Gazeteciler Federasyonu’nun, kamu yararına faaliyet gösteren, dört kurucu Cemiyetinden biri, Tamer Ünal’da  dört kurucu Başkanından biri oldu. Yaklaşık altı yıl süre ile de, Çukurova Gazeteciler Cemiyetinin Başkanlığının yanı sıra,  Türkiye Gazeteciler Federasyonun da Genel Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliğini de birlikte sürdürdü.

Çukurova  Gazeteciler Cemiyetinin halen mevcut Başkanı Cafer Esendemir’de, Gazeteciler Federasyonun  Başkan Vekilliğini yürütüyor.

Cemiyetin 39 Kurucu üyesi var. Bunlardan hayatta olanlar üye kayıt sırasına göre şöyle:

1- Abdülvahap Ünkat, 9- Bilal Tipi, 10- Çetin Remzi Yüregir, 14- Erol Karataş, 17- Erdoğan Varol, 19- Galip Muzaffer Bal, 22- Kurtar Çakın, 24- Nevzat Uçak, 25- Musa Alkan, 26- Mehmet Yapıcı, 30- Özkan Gür, 32- Oğuz Baytok, 36- Semir Yalçın…

Kurucu Üyelerimizden kayıt sıra numarasına göre aramızdan ayrılmış olan merhum kurucularımız ise aşağıdaki şekilde olup, kendilerine rahmet diliyorum:  

3- Ali Hoşfikirer, 4- Alaaddin Kutlu, 5- Aytaç Pekkoçak, 6- Aydın Renmzi Yüregir, 7– Abdullah Bulca, 8- Abdülhamit Deste, 11- Mustafa Çoban Yurtçu, 12- Durukan Güngör, 13- Fevzi Dinç, 15- Erol İlpars, 18- Enver Özalsancak, 20- İbrahim Nihat Geven ( Keçi),  21- İskender Ayvalık,  23- Nihat Akın, 27- Mehmet Mercan, 28- Mehmet Dalmaz, 29- Mehmet Ulakçı, 31- Orhan İzzet Kalkan ( Kıvırcık,) 33- Osman Yereşen (Hokey), 34- Refik Şölen, 35- Semai Gürbüz, 37- Selahattin Soydan, 38- Yalçın Remzi Yüregir, 39- Yunus Akgünler  ise şu anda hayatta değiller.

Bu arada arada üye kayıt numarı 2 olan Ayhan Özdemir, polis olduğu için kendi isteğiyle Cemiyetten ayrıldı. 16 numarada kayıtlı Ergun Gözüyeşil’in üyeliği de, yine meslek değiştirdiği için Yönetim Kurulunca sonlandırıldı.

*****

Peki, 1975 yılına kadar Adana’da gazetecilerin mensup oldukları bir dernek yok muydu? Adı niye Çukurova Gazeteciler Cemiyeti oldu?

ÇGC’nin kurulduğu tarihlerde Adana’da Yeni Adana, Çukurova ve Vatandaş adlarında üç gazete yayınlanıyordu.  Merhum Nevzat Güven abinin “Türksözü Gazetesi” o günlerde yayınınını durdurmuştu. Ve Turhan Cemal Beriker Bulvarı açılmadığı için, orada İtfaiye Meydanı yakınlarında Vatandaş Gazetesinin yanında iki katlı bir binada, “Adana Gazeteciler Cemiyeti” adında bir basın kuruluşu vardı. Başkanı Rahmetli Hilmi Kürklü idi. Dernek mesleki anlamından tamamen çıkmış olup, etkinliğini de yitirmişti.  Yanı sıra, üyelerinin çoğunun gazetecilikle alakası kalmamıştı. Oranın düzeltilmesi yerine, yeni bir dernek kurulma yoluna gidildi. Adı da o yüzden Çukurova Gazeteciler Cemiyeti oldu.

Böylece, hem eski kuruluş işlevsiz håle getirildi.Yanı sıra da, Mersin gibi çevre illerden üye kaydetme olanağı doğdu.

*****

Derneğin şu anda  Toplam 335 üyesi bulunmaktadır. Halen Başkanlığını 2005 Yılı Ocak Ayındaki Genel Kurulda seçilen Cafer Esendemir yapmaktadır. Esendemir 6 dönem, 18 yıldır bu görevi yürütmektedir.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) üyeleri ve basın çalışanları için, çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler yapmaktadır. Mesleki paneller ve geziler düzenlemektedir.

TOKİ aracılığı ile, 293 basın çalışanını şehrin en merkezi yerinde konut sahibi yapmıştır. Cemiyet adına, önceki Başkanlardan Çetin Yiğenoğlu  tarafından, Türkiye Jokey Kulübü ile ortak bir at yarışı düzenlenmesi başlatılmış olup, halen devam etmemtedir.  

Önümüzdeki yazımda ise,  Cukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin başka özelliklerini anlatacağım.

Adet olduğu üzere, yazımı yine bir fotoğrafla noktalıyorum. Fotoğraf,  Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan bir ödül töreninde, 16 Mart 1985 tarihnde çekilmiş.

10. Yıl ödül töreninde bulunan kişiler, üst  soldan itibaren,  Ünver Ergun ve  annesi, Yalçın Öndüç ve eşi, Nihat Geven’in eşi, Muzaffer Galip Bal,

 Rahmetli Durukan Güngör ve eşi,  Rahmetli Nihat Geven ve eşi,
Alt sıradakiler yine soldan itibaren Çetin Güleç, Murat Doğukanlı, Erdoğan Varol(ÇGC Başkanı), Abdülkadir Kaçar, Mehmet Büyükkırcalı ve Rahmetli Ahmet Sevinç…

Arkada duvarda Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı M. Çoban Yurtçu’nun fotoğrafı görülüyor. 

Bu seferlik de bu kadar

Kalın Sağlıcakla.Erdoğan VAROL

4.09.2023 14:49:33

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ