DENGE, ZEYTİNLE NARENCİYENİN NERESİNDE?

DENGE, ZEYTİNLE NARENCİYENİN NERESİNDE?

 

 

Denge denilen bir olgu var. Yaşamımızda var olması gereken tüm “olgular” da, denge konusu yadsınamaz! Sıcakta nasıl ki ince, soğukta kalın giyecekler giyinerek vücut ısısını “dengelememiz” gerekiyorsa öyle! Ayakta durmak, yürümek gibi toplum yaşamında da “denge” karşımıza çıkar!

Örneğin denge sağlamadan merdivenden çıkamazsınız, denge sağlamadan toplumsal ilişkileri sürdüremezsiniz, denge sağlamadan yaşama tutunamazsınız!

***

Yaşamın içerisinde birçok temel öğeler olsa da, tümü “insan” içindir! Eğitim de, teknoloji de, sanayi de, sistem/ rejim de, yönetenler de… Tüm her şey “insan” için vardır, “insanın” varlığıyla/ doyumuyla/ düzeniyle/ sağlığıyla/ eğitimiyle ilgilenmek zorundadırlar! Bir sistem ya da rejim, örneğin “ben insanların doyumuyla ilgilenmiyorum, beni ilgilendiren bir katman var, yalnız onların varlığını önemsiyorum” diyemez, derse de “adı” bambaşka bir şey olur!

Üç yıl önce yaşanan “salgın süreciyle” birlikte, yeni bir “dünya” anlayışına girileceğinin vurgusu yapılmıştı! İnsanların maskesiz sokakta gezdirilmediği, aşısız olanların birçok yerde kapı dışarı edildiği, gençlerin/ yaşlıların belirli saatlerde dışarı çıkmasına izin verildiği, üç/ beş kişilik ailelerin koca villalarda, on/ onbeş kişilik ailelerin daracık evlerinden çıkarılmadığı günlerde çok konuşulmuştu “yeni bir dünya” sözü…

Artık herkes ayağını denk alacaktı, savurgan davranmayacaktı, toplumsal bağışıklık için çaba harcanacaktı, doğa korunacaktı! Alışık olmadığımız günler yaşarken, bir yandan da alışık olmadığımız bir “denge” olgusu da gündeme getiriliyordu!

***

Bu ülkede yaşıyoruz, bu ülkenin havasından/ toprağından/ ürününden yararlandığımıza göre, ülkemizi konuşmak zorundayız! Yaşanan salgın sürecinden bu yana, gıdada “dengesi” bizim kadar bozulmuş bir başka ülke var mı bilmiyorum! Ne oldu da arsa fiyatları fırladı, ne oldu da asgari ücretli/ emekli bırakın ev almayı “kirada” otururken bile zorlanıyor, ne oldu da kimi tarım ürünleri yerinde sayarken bazıları üçe/beşe katlanıyor, ne oldu da “iktidar” bunca yaşanan sıkıntıyı görmemekte ısrarcı…

Son üç ayda insanların tüketmekte zorunlu oldukları “gıda” ürünlerindeki enflasyon dünyada “ilk” sırada yer alıyor! Bizim gibi verimli toprakları olmayan ülkeler bile “bizden” çok daha rahat biçimde gıda ürünlerine ulaşabiliyor!

Son üç ayda bizde yüzde yetmişbeş artmış gıda ürünleri; bizden sonra gelen ülke Macaristan’da onüçün biraz üstü! “Gıda” denilen ürünlerin birçoğu ülkemizde rahatça yetişirken böyle “denge” kurulması, özellikle “iktidarı” nasıl rahat uyutuyor şaşırıyorum!

***

“Denge” kurulurken yapılacak “yanlış” ağır bedeller ödetir! Zeytin ile narenciyeyi bilmeyen yok! Zeytin, narenciye kadar bakım/ uğraş istemeyen bir üründür! Zeytin geçtiğimiz yılın fiyatını beşe katlarken, narenciye geçen yılın beşe bölünmüşüne düştü! Aynı masraf, aynı uğraş gerektirse bile bu yıl narenciye üreticileri “en zor” yıllarını yaşarken, zeytin de durum tam tersi! İşin en acı yanı da, bundan böyle bir çok eve zeytinyağı giremeyecek!

Öyle bir “dengesizliğin” bedelinin hesabını gelin birlikte yapalım; var mısınız?

Oktay EROL

20.11.2023 11:20:41

YAZARLAR


TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

AKSA DOĞALGAZ’DAN PERİYODİK KAÇAK TARAMA

“SEYHAN’DA SENDİKA İLE SORUNU ÇÖZÜLDÜ”