ELEŞTİRMEYİ BİLMEK, ELEŞTİRİYE AÇIK OLMAK GEREK

ELEŞTİRMEYİ BİLMEK, ELEŞTİRİYE AÇIK OLMAK GEREK


Gazeteci eleştirir. Gazetecilik haber ve bilgi vermenin yanı sıra eleştirmektir. Eleştirmeyen zaten gazeteci olamaz.

Ancak eleştiriyi, yalnızca kötülemek olarak bilmemeli. Her şeyin eksik yanını, kötü tarafını söylemek ya da yazmak da olmaz.

Eleştirmek hem iyiyi hem de kötüyü göstermek, neresi doğru neresi yanlış anlatmaktır. İşte o zaman eleştiri, eleştiri olur, mesleğinin bir yanı da eleştirmek olan gazeteci işini layıkıyla yapmış olur.

Günümüzde eleştiri genellikle olayları ve insanları karalamak ve kötülemek olarak algılanıyor. Çünkü daha çok bu amaçla yapılıyor. Yani eleştirme bahanesiyle insanlar kötülenip, karalanıyor, doğru ve iyi yönler göz ardı edilip, hep kötü ve yanlışlar gösteriliyor. Bunun adına da eleştiri deniliyor.

Bu yanlış bir tutum ve davranıştır. Böyle yapan kişiler de iyi niyetten uzak ve art niyetli insanlardır. Çünkü gerçek eleştiri bir insanı, bir konuyu, bir eseri ve olayı her yönüyle ele alıp, iyi ve kötü yanlarıyla birlikte, doğru ve güzel taraflarıyla da değerlendirip, ona göre fikir beyan etmektir.

Bu nedenle eleştirinin ne olduğunu bilip, ona göre davranmak gerekir. Özellikle de gerçek gazeteciler, yazarlar, edebiyat ve sanatla iç içe yaşayanlar bunu iyi bilir. İnsana, olaya, konuya ve esere yapıcı yaklaşmak, olumsuz yanlarını görürken, olumlu yönlerini de fark edip, köstekleyici değil, destekleyici olurlar. Bu davranış şekli de üreten insana moral verir, hırslandırıp, yeni çalışmalar yapması için pozitif enerji sağlar.

Aksi takdirde negatif yaklaşımlarla, önyargılarla, amacın bağcıyı dövmek olduğu bakış açısıyla yapılan eleştiriler eleştiri değil, kötülemektir. İnsan ilişkilerine fayda yerine zarar verir.

Eleştiride bulunurken objektif olmak, insanlara ve olaylara tarafsız bakış açısıyla yaklaşmak çok önemlidir. Bu hem eleştirene güven duyulmasını sağlar hem de yapılan eleştiri sayesinde eksikliklerin tamamlaması ile yanlışların düzeltilmesine imkan tanır.

Bu arada eleştiriye katlanmak ve eleştiriye açık olmak da önemlidir. Bazı kişiler hiçbir zaman hiçbir şekilde ne kendilerinin ne de kendileriyle ilgili bir konu ya da olayın eleştirilmesine, eğrisinin doğrusunun gösterilmesine katlanamazlar. Böyle kişileri iyi bilip, boş yere tartışmaya girmemek gerekir. Çünkü sonuçta ne alan ne de veren mutlu olur, belki de kalp kırıcı tartışmalar bile yaşanır.

Ayrıca her gördüğünü, her duyduğunu eleştiren tipler de vardır ve kendilerine eleştirel bir kişilik sahibi olmak gibi bir şeyi de yakıştırıp, yaptıklarına meşruiyet kazandırmak isterler ki bunlardan özellikle uzak durmak gerekir. Çünkü böyle kişilerden olumlu bir söz duymak genellikle pek mümkün olmaz.

Uzun sözün kısası; eleştirmek güzeldir, eleştiriye açık olmak insanın yanlışını, doğrusunu görmesine fayda sağlar ancak eleştirmeyi bilmek kadar eleştirilmeye açık olmak da önemlidir. Birinin olup, diğerinin olmaması bazen sıkıntıya yol açabilir.Tuncay DAĞLI

30.05.2023 23:53:38

YAZARLAR


ABB BASKETBOL TAKIMI FİNAL OYNAYACAK

FEVZİ CİRİTÇİ ADANA’DA CHP’NİN 50 YILINI YAZDI

BALIKÇILARA BALON BALIĞI DESTEĞİ

LÖSEV MUTLU ET PAKETLERİ İLE MUTLULUK PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIYOR

PSİKİYATRİK HASTALIKLAR VE BESLENME İLİŞKİSİ

ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ BAŞKANI DOĞRU'DAN ÇUKUROVA’DA NARENCİYE UYARISI

ANIZ YAKMAK, HEM TOPRAĞI HEM ÇEVREYİ ÖLDÜRÜYOR

Z KUŞAĞININ SEBAT ETME BECERİSİ YOK GİBİ!

TAYSEB, DOĞU AKDENİZ İŞ DÜNYASIYLA BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

ADANA "ULUSLARARASI RHAPSODY PİYANO FESTİVALİ VE YARIŞMASI"NA HAZIRLANIYOR

GENÇLİK KAMPLARINA BAŞVURULAR BAŞLADI

ADANA ADLİYESİNDE “UZLAŞTIRMA GÖRÜŞME VE BEKLEME ODASI” AÇILDI

SİNEK VE HAŞERE İLE ARALIKSIZ MÜCADELE

ENGELSİZ FESTİVAL’DE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

ADANA’DA KADIN EMEĞİ PAZARI

TGC’DEN “TÜRKİYE GAZETECİLERİ HAK VE SORUMLULUK BİLDİRGESİ’NE UYGUN GAZETECİLİK YAPILMALI” ÇAĞRISI

"HEDEFİMİZ DAHA ETKİN VE SAYGIN BİR ÇGC "