ESNEK ÇALIŞMA "KURTULUŞ REÇETESİ" OLAMAZ

Türkiye'nin kangren halini almış ciddi sorunları her geçen gün katlanarak büyürken, sürekli gündem değiştirilerek toplumun dikkatleri başka alanlara çekilmek isteniyor.

Yargının siyasallaşması ülkede barış ve huzur iklimini olumsuz etkiliyor. Adalete olan güven ciddi manada sarsılıyor. Girişimcinin demokrasi, özgürlükler ve insan hakları konusunda duyduğu kaygı üretimi olumsuz etkilediği gibi durma noktasına getiriyor.

Tarım ve sanayi başta olmak üzere tüm sektörler adeta can çekişiyor. Sanayide istihdam daralırken işsizliğin had safhaya ulaştığı dikkat çekiyor. Sanayici, ihracatçı esnaf, üretici, köylü, emekçi, dar gelirli, emekli dert küpü. Tüm kesimler borç batağına sürüklenirken, siyasiler ülkenin güllük gülistanlık içerisinde olduğu izlenimini veriyor, sıkılmadan yüzleri kızarmadan.

Halk yoksulluk çekerken, fabrikalar bir yandan üretimini düşürürken, öbür yandan işverenler esnek çalışmayı "kurtuluş reçetesi" olarak görüyor. Bu da yetmiyor işçi çıkarıyor. Toplum bankaların yüksek faizle verdiği krediyle yaşamaya çalışırken nefes alamıyor. 

Ülkede milyonlarca emekli, dul ve yetim asgari ücretin altında maaşla kıt kanat geçinmeye çabalıyor. Yoksullar pazar artıklarıyla tencereyi kaynatıyor. Çöp konteynerlerinde ekmek topluyor. Siyasilerin gündemi kafa karışıklığına yol açıyor. 

***

Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel, Türkiye’nin "normalleşme “ye ihtiyacı olduğunu ısrarla dile getiriyor, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise "Yumuşamadan bahsediyor. Toplum ise hayat pahalılığı, işsizlik ve yüksek enflasyona çare bulunmasını istiyor ve bekliyor. 

"Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı başka telden çalıyor. Derim ki çıkıp memleketi Osmaniye'ye gelsin, Adana'da mola vererek tarlada kalan soğan, dalda çürüyen limona çözüm bulsun, hem üreticinin hem de yetiştiricinin yüzünü güldürsün. 

Memleketine adım atarken de esnafa uğrasın, selam verip hal hatır sorsun, organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerini ziyaret ederek, iş dünyası ile bir araya gelsin. Sorunlarını dinlesin, bu sorunların çözümüne yönelik iyimser bir tablo ortaya koysun.

***

"Tasarruf" deniliyor. Açıklanan her paket sabit, dar gelirli ve emeklinin sırtına ek yük bindiriyor, zengin daha da zengin oluyor. Fakirin beli bükülüyor. Gelin söz konusu tasarrufu başkent Ankara’dan başlatın. Vergi adaletini sağlayın. Zenginden daha fazla vergi toplayın. Esnek çalışmayı ortadan kaldırın. İşçinin, çalışanın emekçinin, emeklinin ve emekten yana kesimlerin yüzünü güldürün. Güldürün ki fakirin fukaranın emeklinin tenceresinde taş değil et pişsin.

 


Düzgün COŞKUN

19.05.2024 19:34:00

YAZARLAR


“ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI’NI KAPATTIRMAYACAĞIZ”

SEYHAN’DA, YAZ SPOR OKULLARI’NA KAYITLAR BAŞLADI

BATU: SAĞLIKTA VERGİ ADALETİ İSTİYORUZ

ÇALINTI MOTOSİKLET VE BİSİKLET BULUNDU

TGC: SİYASETÇİLERİN GAZETECİLERİ TEHDİT ETMESİ SUÇTUR

MMO’DAN ASANSÖR KAZASI AÇIKLAMASI

CHP’Lİ SÜMER: TÜRKİYE AYÇİÇEĞİ İTHALATINDA DÜNYA LİDERİ

CEYHAN BELEDİYESİNDEN EMEKLİLERE 7 BİN TL BAYRAM İKRAMİYESİ

ÇUKUROVA’DA BAYRAM ÖNCESİ GIDA DENETİMİ

YÜREĞİR'DE YENİ DOĞAN BEBEKLERE ‘HOŞ GELDİN’ HEDİYESİ

İfral TURGUT/ AK ŞENER SARAY KADINI OLUYOR

ADANASPOR’DA SATIŞ İPTAL

“TMO BUĞDAY ALMAK İSTEMİYOR”

İÇİNE DOĞRU ÇÖKEN SİYASET

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE TÜRKİYE’DE YAPILACAK

SASA ADANA’NIN İHRACAT ŞAMPİYONU

1000 İHRACATÇI LİSTESİNDE ADANA’DAN 20 FİRMA