FESTİVALLER AMACINA UYGUN DÜZENLENMELİ

Ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk, sanatın ve sanatçının değerini bilen, bildiğini de her davranışıyla, her sözüyle ifade eden kadirşinas bir devlet adamıydı.

 

Ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk, sanatın ve sanatçının değerini bilen, bildiğini de her davranışıyla, her sözüyle ifade eden kadirşinas bir devlet adamıydı.

“Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültür” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu sözüyle de sanatın ve sanatçının ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Bu nedenle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak, sağlam temeller üzerinde sonsuza kadar yaşatmak için sanatın ve sanatçının kıymetinin bilinip, kültürel değerlerimize sahip çıkılması gerekir.

Toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesinin yanında, kültürel gelişmesinin de ne kadar önemli olduğunu Atatürk’ün yukarıdaki sözü tam anlamıyla ifade ediyor.

Bize düşen ise bu sözün gereğini yapıp, Atatürk’ün sözünü dinleyip, izinden gitmektir.

Bizim, Türk Milleti olarak asırlar boyu sahip çıkıp, yaşattığımız kültürel değerlerimiz var. Ülkemizin her bölgesinde, her köy ve kasabasında geleneksel olarak gerçekleştirilen şenlikler, festivaller, özel günler, kutlama ve anmalar bu kültürün önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Bunun için geçmişten geleceğe bir köprü oluşturan bu faaliyetlerin özüne ve amacına uygun bir şekilde düzenlenip, sevgi, barış ve kardeşlik duygularıyla yoluna devam etmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca toplumun önemli bir parçası olan her bireyin birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesi için herkesi kucaklayacak bir şekilde yaşama geçirilmelidir.

Bunun için de “ben yaptım oldu” düşüncesinden uzak, toplumun her kesiminin düşünce ve fikrine önem verilip, eleştiri ve öneriler dikkate alınarak, her şeyin en iyisinin yapılıp, insanların beğenisine sunulması gerekir.

Bunun için de yerel yönetici ve bu tür kültürel etkinliklerin düzenlenmesiyle görevlendirilmiş, sorumluluk üstlenmiş ilgili kişilerin, o kentte yaşayan insanların bu yöndeki beklentilerini dikkate almalıdır. Basının, sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerini önemsemelidir.

Ayrıca bu konuda Amerika’yı tekrar keşfetmeye de gerek yok. Edinilmiş tecrübelerden ve tecrübeli kişilerden yararlanmasını da bilmek, genel bilgileri yerele uyarlamak gerekir.

Tekirdağ’da da belirli zamanlarda, bazı kültürel organizasyonlar yapılmakta olup, ben de bir vatandaş ve yıllarını gazeteciliğe vermiş bir basın mensubu olarak bunları izlemekteyim.

İleriki günlerde de geleneksel Tekirdağ Kiraz Festivali düzenlenecek. Umarın ilgili ve yetkililer festivalimizi olması gerektiği şekilde organize eder, hem bu yörenin tanıtımı yapılır, hem Tekirdağ esnafı para kazanır hem de insanlar eğlenip, mutlu olur. Temennimiz bu yöndedir.


Tuncay DAĞLI

17.05.2024 21:57:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”