FIRSATÇILIK, AYMAZLIK, SAHTEKÂRLIK…

FIRSATÇILIK, AYMAZLIK, SAHTEKÂRLIK…

Toplum yapımız son yıllarda iktisadi facia yaşıyor.

Bunun ne denli önemli olduğunu sosyal ahlak erozyonunda da görmeye başladık. Devlet büyükleri her dindar nesil yetiştireceğiz dediğinde Toplumun ahlak yapısı biraz daha kötüleşiyor. Bunun adına sanırım biraz Bencillik desek yanlış olmaz. Her yıl Asgari ücret komisyonu toplanıyor adım ona çalışanın şartlarını iyileştirecek maaş belirlemek için kafa patlatıyorlar. Bu yıl 17 bin 2 lira oldu. Sanal alemlere mizah konusu olan 2 Lirayı kimse ne anladı nede benimsedi. Sonrası daha felaket bir durum aldı, asgari ücretin açıklanması sonrası yeni dalga fiyat etiketi değiştirme ekipleri mesai yapmaya başladı.

Hatta asgari ücret zammı yapılmadan fiyatlar tavan yapmaya başladı. Almadan vermek diye buna denir. Eğer bir ülkede asgari ücreti ne yaparsanız yapın, eğer üretimi arttırıp insanların yaşam düzeyini yükseltmezseniz durumu düzeltmezsiniz. Üç harfli marketler hayatımıza girdikten sonra malum ülkenin ekonomi yapısı orada şekilleniyor. Bu durum çok fazla insanların sinirlerini bozmaya yetiyor. Gerçi en büyük sorumluluk Hükümette olduğunu görmek lazım.

Fakat Hükmet bu algı konusunda o kadar başarılı ki, Teflon tava gibi hiçbir şey yapışmıyor. Kendi yarattığı sorunun sanki parçası başkasıymış gibi hep muhalefete geliyor sorun. Bunun aynısını Şehit cenazelerinde görebiliriz, hiçbir şekilde ihmal var mı diye sorgulanmasın diye Şehit cenazelerinde bir veya iki kişi sanki CHP Çelenklerini parçalama görevi almışlar gibi durumdan vazife çıkarıyorlar.

Bunun adına o yüzden dedik,

Fırsatçılık, Aymazlık, Sahtekarlık…

Sorumlu mu arıyoruz?

22 yıldır bu ülkeyi yöneten Hükümet her şeyden sorumlu, bunu oraya buraya çekmenin yolu yok. Eğer Muhalefet sorgulanacaksa, İktidarı neden sıkıştırmadın? diye suçlayabiliriz.

Bir ülkede şehirlerarası konaklama yerlerinde bir lira olması gereken mamul on lira olmuş, bir yerde Tuvalet girişi 5 lira iken, bir yerde 7,5 lira insanın poku bu kadar değerli olduğunu da bu ülkede gördük. Pokumuz belki kıymetli! Fakat insanın değeri var mı onu bilemem. İnsanda biraz vicdan olur ellerinde fiyat değiştirme aleti ile gezen insanların yaşamı cehenneme dön derdiğini artık anlamalı Hükümet. Bu sorun her sene Asgari ücret belirlendiğinde yaşamaya devam mı edeceğiz? Bu ülkede bu ekonomi sorunu ne zaman düzelecek? Zor diyorum kendimce, “yıllarca yediğin hurmalar, kışın seni tırmalar”

 

Süleyman YALÇIN

1.01.2024 02:01:20

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ