FITRATA UYGUN DERS ve PİSA SONUÇLARI

FITRATA UYGUN DERS ve PİSA SONUÇLARI

 

“Tehlikenin farkında mısınız, demeyeceğim. Mutlaka farkındasınız mutlaka farkında olmalısınız.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, 5.sınıftan, 12 sınıfa kadar okutulacak Türk Sosyal Hayatında Aile Yapısı” dersi, Talim ve Terbiye Kurulunca onaylandı. Müfredat fıtrata uygun

Derslerde, Türk Aile Yapısının Tarihsel Süreci, Orta Asya Türk Devletlerinde Aile Yapısının Özellikleri, İslam Hukuku'nda Aile Kurmanın Şartları, Osmanlı Devleti'nde Aile Yapısına Yön Veren Unsurlar, Cumhuriyet'in İlanından Sonraki Hukuki Düzenlemelerin Aile Yapısı Üzerindeki Etkileri, Türk Medeni Kanunu'nun Türk Aile Yapısına Etkileri  ve Günümüzdeki Aile Yapısının Özellikleri öğretilecek.

Kaynak olarak İbni Fadlan, İbni Batuta, Evliya Çelebi Seyahatnameleri,   Dede Korkut Hikayeleri, Divanu Lügati't-Türk, Kutadgu Bilig, Atabetü'l- Hakayık ve Divan-ı Hikmet gibi 5 büyük eser temel alınacak.

İslamiyetin kabulünden sonra değişimler yaşayan Türk aile yapısına ayet ve hadisler ışığında değinilecek. Hz. Peygamber'in Veda Hutbesi esas alınarak eşlerin birbiri üzerindeki hak ve sorumluluklarının özümsemesi sağlanacak.

Kısaca özetlediğim konu başlıkları, çıkılan yolun ve varılmak istenen hedefin ne olduğunu çok açık ve net anlatıyor. “Değerler Eğitimi” dersini din görevlileri vereceğine göre, bu dersleri okutacak öğretmenlerin menşelerini araştırmanın da bir anlamı yok.

Tamamen tesadüf elbette. PİSA sonuçlar da eş zamanlı olarak yayınlandı. Nedir PİSA? Açılımı, Programme for International Student Assessment. Yani,  “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı.” Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 81 ülkede uygulanan bir araştırma.

Bu konuda yorum yapmayacağım. Çok acı ve ağır şeyler söyleyebilirim. Bu yüzden yorumu Eğitim Sen’e bırakıyorum:

 

PİSA öğrencileri üç kategoride değerlendiriyor. : Matematik, Fen Bilimleri ve Okuma Becerileri. Sonucu başlıklar halinde özetliyorum.

 

  • Üst düzeylerde başarı sıfıra yakın. Eğitim sistemimiz düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen nesiller yetiştirmeyi hedeflememiş.

  • Alt düzey 5. seviyede başarımız binde 3. Bu oran tüm ülkelerde yüzde 5.3, OECD ülkelerinde yüzde 7.8.

  • Türkiye’nin okuma becerileri geriliyor. Kendi yazdığını okuyamayan, okuduğunu anlayamayan, anladığını anlatamayan öğrencilerimiz var.


1950’de Taksim mitingine katılacak olan İnönü’ye, Haydarpaşa’daki   kalabalığı gösteren İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay’ın, “İşte Paşam İstanbul,” demesi gibi ben de size,” İşte dostlar, Milli Eğitimimiz,” diyorum.

O, gururla söylemişti; benim hangi duygular içinde söylediğimi tahmin edersiniz. Ne yazık ki baştaki soruyu tekrarlamak zorundayım.

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

  • SÜRÜKLENMEK İSTENDİĞİMİZ AKIBETİ ANLAMIYOR MUSUNUZ?

  • SİZCE BU SİSTEM, DİNDAR VE KİNDAR NESİLLER Mİ YETİŞTİRİR, YOKSA BİLİM ADAMI MI?


 

adanaulus

7.12.2023 16:19:25

YAZARLAR


ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ARDINDAN...

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ARDINDAN...

TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ