GAZETECİLİK

GAZETECİLİK


İki üç gündür kötü nezleyim. Kolum kanadım kırık. Başımı yastıktan kaldıramıyorum. Burnum çeşme gibi akıyor. İnsanlarımızın “Paçavra hastalığı” dediği bu illet, beni fena etkiledi. Sanıyorum bu olayda, kafa kağıdımın eskimiş olmasının da etkisi var. Neyse, lafı fazla uzatmadan konumuza dönelim.

Bu kez yine mesleğimizden bahseceğim. Bunu yaparken, Ceyhan’da yayınlanan “İLERİ Gazetesinden” söz edeceğim. Bir çok defa anlattım. Yazmaya başlamadan önce, araştırma yapıyorum. Bugün Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin Üyelerini tanıtmaya başlayacaktım. Ancak bilgisayarımda bu konuda araştırma yaparken, “İleri Gazetesi” ile ilgili bir bilgi geçti elime. Ve tabii ki önceliği bu bilgi aldı.

*****

İleri Gazetesi Adana’nın Ceyhan ilçesin’nde yayınlanıyor. Tam bir “yerel medya” örneği. 1949 yılında yayın hayatına başlamış. Yani şu anda 74 yaşında.  Gazete kendini şöyle tanımlıyor:

“Ülkeni ve insanlarını sevmeye, doğru-dürüst olmaya, garip gurebanın hakkını savunmaya, Kamu malına, yetimin hakkına göz dikenlerle mücadele etmeye, söz vereceksin. Ondan sonra gazeteciyim diyeceksin… Bu vasıfların üstüne bir de YÜREKLİ olacaksın….
Değerli okuyucular. Sizlere 1949 yılında yayın hayatına başlamış ve başladığı günkü heyecan ve kararlılığından hiçbir zaman taviz vermemiş İLERİ GAZETESİ’nden bahsedeceğim… 
Kurtuluş Savaşında, Toros Dağlarının eteklerinde, tren vagonlarında, yağlı kağıda basılarak, İstiklal Mücadelesine destek veren YENİ ADANA Gazetesinden sonra, yayın hayatını hiç ara vermeden sürdüren ve Adana’da en eski yaşayan gazete olma özelliğini de elinde bulunduran İLERİ GAZETESİ, 74. yılını kutlamanın heyecanını yaşıyor.. 
Verimli toprakların, sıcak insanların yaşadığı Adana’mıza bağlı Ceyhan ilçemizde, İLERİ GAZETESİ’ni 1949 yılında Mehmet Selçuk kuruyor… Şimdi ise Halit Selçuk gazetenin yayın hayatını sürdürüyor.
Dile kolay… 65 yıl… Her türlü ekonomik sıkıntıya göğüs gereceksin, baskılara, menfaat çetelerine boyun eğmeyecek, dik duracaksın… Kamu yararını herşeyin üstünde tutacak ve yayın hayatına hiç ara vermeden devam edeceksin.. 
İşte bunu başaran İLERİ GAZETESİ, her yeni günü yeni bir heyecan ve yeni bir başlagıç olarak kabul ediyor ve okuyucularıyla yayın hayatında 74.yılı geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyor.

Ekonomik ve sosyal açıdan, hergün biraz daha büyüyen ve gelişen Ceyhan’ın kalkınmasına, elinden geldiği kadar katkı koymaya çalışan İLERİ GAZETESİ, gücünü okuyucularından alıyor.. Abone usulü ve gazete bayileri aracılığı ile de, okuyucularına ulaşıyor..
32 yıldır Adana’da gazetecilik yapıyorum… Mesleğin her alanında görev yaptım… Boya kokusunu da, makine sesini de, en üst düzey yöneticilerle yapılan basın toplantılarını, röportajları, haber yazarken gösterilen titizliği de iyi bilirim.. 
Ne zaman bir yerel gazete hakkında yazı yazmak istesem heyecanlanırım.. Bir gazetenin ne zor şartlarda hazırlandığını, verilen emeğin büyüklüğünü, okuyucunun eline ulaşıncaya kadar geçen evreleri düşünürüm… Ve bu emeği veren insanlara da hep saygı duyarım…. 
İLERİ GAZETESİ’nin sahip ve çalışanlarını kutluyor ,  nice 74. yaşlara diyorum…”

*****

Bu açıklamaların üstüne söz üretmenin, bir anlamı yok. Biz de “İLERİ Gazetesi”ni kutluyoruz. Erdoğan VAROL

6.11.2023 23:48:48

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”