GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ!

ADANA DEMİRSPOR’DA AYTAÇ DURAK’TAN DÜNYA’DA BİR İLK!..

Yıllar önce Adana Demirspor Türkiye 3. Futbol Lig’ne düşmüştü. Eğer Adana Demirspor son maçı olan Bakırköyspor maçını kazansaydı, 2. Lig’de kalacaktı. Beraberlik Mavi-Lacivertli takıma yaramıyordu ve bu maçı mutlaka kazanması gerekiyordu.

Peki o maçta ve sonrasında Adana Demirspor’da nasıl gelişmeler oldu, aşağıdaki yazıyı okuyup hatırlayalım.

O günleri hatırlamadan önce yıllar önce yazdığım bu yazıyı neden bu sütunlara taşıdım açıklık getireyim. Bilindiği üzere Adana Demirspor bu yıl sancılı bir dönem geçirdi. Adana Demirspor’un kötü gidişatına bir taraftan taraftar tepki gösterirken hatta kulüp Bakanı Murat Sancak’ı istifaya davet ederken öte yandan hakem hataları da cabası olmuştu. 

Ayrıca Adana Demirspor’u defalarca şampiyon yapmış “Şampiyon Ali” ünvanlı Ali Hoşfikirer’i de yad etmiş oluruz. 

Velhasıl Adana Demirspor bu günlere gelmek için çok badireler atlattı, o günleri de hatırlamış oluruz.

***

Yıl 1999.. Adana Demirspor 2. Lig 1. Grupta İstanbul deplasmanında oynanan Bakırköyspor maçıyla 3. Lig’e düştü. Bu maçı kim kazanırsa ligde kalacak, kaybeden küme düşecekti. Adana Demirspor 4-0 mağlup oldu ve küme düştü. O maçı dün gibi hatırlıyorum. Bakırköyspor yöneticileri ev sahibi olmanın tüm avantajlarını kullanmışlar, Adana Demirsporlu taraftarları stada aldırmamışlardı. O dönem Adana Büyükşehir Belediye ve Adana Demirspor Kulübü Başkanı Aytaç Durak, Adana Demirsporlu taraftarların stada girebilmesi için çok çaba sarfetti. Sonuçta Bakırköyspor Adana Demirspor’u 4-0 mağlup ederek ligde kalırken, Mavi-Lacivertli ekip 3. Lig’e düştü.

***

Sezon bitti ve 1999-2000 sezonunda Adana Demirspor Türkiye 3. Futbol Ligi’nde mücadele etmeye başlıyor. Adana Büyükşehir Belediye ve Adana Demirspor Kulübü Başkanı Aytaç Durak, Mavi-Lacivertli Kulübün teknik direktörlüğüne Demirspor’da forma giymiş Orhan Uçak’ı getiriyor. Yeni transferler, hazırlıklar derken Adana Demirspor 3. Lig’de ilk maçını deplasmanda Islahiyespor ile yapacak ve Mavi-Lacivertli takımda hedef galibiyet olarak belirlendi.

Ve maç günü geliyor, İslahiye’ye gidiyoruz. Sanıyorum o dönemde Adana Defterdarı Kemal Sağ da Adana Demirspor yönetimindeydi. İslahiye’ye gittik ve stattaki yerimizi aldık. Statta bir tanıdığa rastladım. Islahiye Emniyet Müdürü adı Mehmet idi, soy ismini hatırlayamadım. Kendisi Adana’da komiser yardımcısıyken tanışırdık. Judo antrenmanları yapardık. Konuştuk, sohbet derken maç başladı yerimizi aldık. Adana’dan gazeteciler olarak ben Bülent Kaplan, Ömer Süremez ve birkaç meslektaşım daha vardı. Ancak, gelenler yerel TV’ler için çekim yapıyordu. 

***

Yani fotoğraf çeken yoktu. Sadece Bülent Kaplan çekiyordu. Maçın sonlarına doğru gelirken bir Adana Demirsporlu taraftar sahaya giriyor, Islahiyesporlu futbolcular bu taraftarı aralarına alarak tekme yumruk girişiyorlar. Saha içerisindeki bu çirkin olay tribünlere yansıyor ve her iki takımın futbolcuları birbirlerine koltukları atarken biz gazeteciler iki ateş arasında kalıyoruz. Sol tarafımızda Adana Demirsporlu, sağ tarafımızda Islahiyesporlu taraftarlar birbirlerine koltuk atarken, biz kendimizi oradan zor kurtarıp aşağıya indik. Bu arada aşağıda kendimizi güvene alırken Adana Demirsporlu taraftarlar stadın dışına çıkarılmıştı. Biz içerde, taraftarlar dışarıda bu arada silah sesleri geldi. Paspal şekilde giyinmiş birisi kendi kendine Adana Demirsporlu taraftarlara Adanalılar’a laf söyleyip duruyordu. Yok efendim koltukları ilk atan Adana Demirsporlu taraftarlarmış. Bende yanlış konuştuğunu söyledim. O konuşuyor, ben itiraz ediyorum. Bu arada Islahiye Emniyet Müdürü dostum yanıma geldi “Tamam Hüseyin o konuşan kaymakam bey” dedi. Bende dostumun hatırına sustum ama kaymakam değil kim olursa olsun böyle konuşamaz dedim.

***

Neyse maç 0-0 bitti Adana’ya dönüş yolu başladı. Olaylı deplasman maçında Adana Demirspor 1 puan almıştı. Adana’ya geldik ve o dönem Adana Büyükşehir Belediye ve Adana Demirspor Başkanı Aytaç Durak dünyada bir “ilk”i gerçekleştirdi. Durak, teknik direktör Orhan Uçak’ın görevine son verdi. Orhan Uçak görevden alındığını gazetecilerden öğreniyor, dolayısıyla üzülüyordu. Orhan Uçak’ın ardından “Şampiyon Ali” lakaplı Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Adana Şube Başkanı rahmetli Ali Hoşfikirer Adana Demirspor Teknik Direktörlük görevine getiriliyor.

Aytaç Durak, Orhan Uçak’ı görevden alarak hata yapıyor, yerine rahmetli Ali Hoşfikirer hocayı getirerek ikinci bir hatayı yapıyordu. O zaman hem Aytaç Durak’ı, hem de rahmetli Ali Hoşfikirer’i eleştirmiştim. Ali hocanın Adana Demirspor’un başına getirilmesi yanlıştı. Çünkü, Ali hoca o dönemde TÜFAD Adana Şube Başkanıydı. Yani futbol antrenörlerin başkanıydı dolayısıyla Orhan Uçak’a yapılan yanlışa karşı çıkması gerekiyordu. 

***

BİZ NE ADANASPOR NE DE ADANA DEMİRSPOR MUHABİRİ İDİK. BİZ GAZETECİ İDİK VE ELEŞTİRİLERİMİZİ YAPMIŞTIK. O DÖNEMDE ADANA DEMİRSPOR BAŞKANI YAPTIĞI YANLIŞTAN DOLAYI AYTAÇ DURAK’I DA REHMETLİ ALİ HOŞFİKİRER’İ DE ELEŞTİRMİŞTİK.

ADANA DEMİRSPOR MUHABİRLERİ BU YANLIŞI ELEŞTİRİRLER MİYDİ BİLEMEYİZ…

***

Ali Hoşfikirer aynı zamanda meslektaşımızdı. Yani gazetecilik, spor yazarlığı yapmıştı. Her zaman eleştirilerimizi hoşgörüyle karşılamış ve her karşılaştığımızda bizlere bir ağabey gibi davranmıştı. Yani biz O’nu eleştirdik diye bize surat asmamış aksine dostluğunu devam ettirmişti. Bu arada Ali Hoşfikirer hocayı da rahmetle anıyorum.

***

Tekrar gelelim maç gününe…

Adana’ya geldik…

Haberleri yazmaya sayfaları çizmeye başladık. Tabi bu arada telefonlar ardı ardına geliyordu. Arayanlar yaygın ve yerel gazeteden meslektaşlarımız arıyordu. Bizden fotoğraf istiyorlardı. Bülent Kaplan çektiği fotoğrafları karta bastırmak için fotoğrafçıya gitmişti. Bende telefonla arayıp fotoğraf isteyenlere Bülent Kaplan’a sormadan fotoğraf vermem doğru olmaz diyordum. Çünkü, olayların içerisine girip fotoğrafları çekmişti. Ben Bölge Gazetesi’ndeyken her ne kadar Bülent Kaplan’ın müdürü olsam da onunla konuşmadan fotoğraf vermenin doğru olmayacağını düşündüm (Gerçi fotoğraf vermeye de niyetim yoktu, işin açıkçası işi bitirene kadar arayanları oyalıyordum…)

***

Ertesi gün İslahiyeli futbolcuların aralarına aldıkları ve tekmeleyerek dövdükleri taraftarın olduğu fotoğrafı kocaman kullandık ve “ÖLDÜRESİYE DÖVDÜLER” başlığını attık. O zaman Star Gazetesi’nin bir sloganı vardı “BU HABER SADECE STAR’DA…”

Biz de “BU FOTOĞRAF SADECE BÖLGE’DE…” yazdık…

Bülent Kaplan gazetede çıkan “ÖLDÜRESİYE DÖVDÜLER” başlıklı haberle Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin yarışmasına girmiş ve “Yılın Gazetecisi Ödülü”nü kazanmıştı.

Adana Demirspor 3. Lig’de mücadele ettiği için yaygın ve yerel gazetelerden muhabirler gelmemişti. Yani tabiri caizse Adana Demirspor’un o yıl mücadele ettiği ligi küçümsemişler, ancak olaylı maç olunca fotoğraf derdine düşmüşlerdi. Ondan sonra yaygın ve yerel gazeteler hem Adana’da hem de deplasmanlara eleman gönderir oldular…


Hüseyin SUNGUR

1.04.2024 15:52:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”