GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ/ KIZILAYIN KOLİ DAĞITIMINDA BİR YANLIŞTAN NASIL DÖNÜLDÜ

Yıl 1985 günlerde 4 Mart. Kızılay Derneği Adana Şubesi yönetin kurulu (yeni ismiyle Türk Kızılayı Adana Şubesi), Başkan Mehmet Aksoy başkanlığında dernek binasında toplandı.

 

 Gündemin öncelikli maddesi Nisan ayının üçüncü haftasında başlayacak Ramazan ayı dolayısıyla yardıma muhtaç ailelere yapılacak sosyal yardımların dağıtımında izlenilecek yolun belirlenmesi.

Başkan Mehmet Aksoy Abidinpaşa Caddesi üzerinde bulunan Ağba Otelinin sahibi ve işletmecisi. Açış konuşmasında mahalle muhtarlardan gelecek liste gözetilerek muhtaç ailelere yardım kolilerin dağıtılması gerektiğini anlattı. Derneğin sekreterlik görevini dönemin Cemalpaşa Mahalle Muhtarı Ramazan Özünal yürütüyordu. Özünal, Dernek Başkanı Mehmet Aksoy, konuşmasını tamamladıktan sonra söz alarak, "Derneğimizin fahri üyesi olan şu an aramızda bulunan Anadolu Ajansı Muhabiri Düzgün Coşkun'un fikrini de almak gerekir. Sokağın nabzını tutan bir gazeteci. Bu konuda ne düşündüğü önemli" dedi.

-Listelerde Soyadı Taraması Yapalım-

Konuşmaya fahri üye olduğumu ifade ederek, bana söz verilmesinden dolayı Başkan ve üyelere teşekkür ettikten sonra, şu önerileri dile getirdim:

Mahalle muhtarlarından gelen listeleri gözden geçirelim. Bir mahallede aynı soyadı taşıyan kaç kişinin listede yer aldığını tesbit edelim. Sonra bir ticari taksi ile bu mahallelere giderek, adı geçen aileleri ziyaret edelim. Böylece gerçek ihtiyaç sahiplerini belirlemiş olacağız".

-Önce İtırazlar Yükseldi, Sonra Karar Alındı-

Başkan Mehmet Aksoy, sert bir kişiliğe sahipti. Yüzünün güldüğü gören var mı bilemiyorum. Toplantıya girerken yüzü asık çakarken de tebessüm ettiğini söyleyemem. İlk sözü: " Böyle bir çalışma için zaman yok. Olmaz öyle bir şey" oldu. Ardından ses tonunu düşürerek, "Belki daha hayırlısı olur" ifadesini kullandı. Karar oy birliğiyle alındı. Güney Mahallelerden başlayarak aileleri ziyaret etmeye başladık.

-Bakkallık Yapan, Fırın İşleten İsimler Vardı-

Yeni Bey, Eskibey, Ali Dede, Gülbahçesi, Fevzipaşa, Kayalıbağ, Narlıca, Sarıyakup, Sucuzade, Türkocağı, 19 Mayıs, Cumhuriyet, Anadolu, Doğankent, Tahsilli, Yamaçlı, Kiremithane, Mutlu mahallelerinde aynı soyadı taşıyan ve muhtarlara yakınlığı ile bilinen yaklaşık 100 aile belirledik.

Bu isimler içerisinde hali vakti yerinde olan, birden fazla evi olup kiraya veren, kapısında otomobili bulunan, bakkallık yapan hatta fırın işleten aileler vardı.

-Yanlıştan Nasıl Dönüldü -

Yaptığımız tespitleri Başkan ve dernek yönetim kurulu üyeleriyle paylaşmadan önce rapor haline getirdik. Bu isimlerin yerine yazılması gereken yeni yoksul yardıma muhtaç aileleri belirledik. Raporu bir hafta sonra yönetime sunduk. Yapılan toplantıda konuşan Başkan Mehmet Aksoy, mahalleleri gezerek gerçek yoksul aileleri tespit eden bizlere teşekkür ederek, muhtarlara şöyle seslendi:

-Kurumu Günahlarına Alet Etmeyin -

"Bazı muhtarlar bizleri de günahlarına ortak etmek istediler. Kurumun itibarına gölge düşürmek istediler, ancak hesapları tutmadı. Bundan sonra daha dikkatli olacağız. Listeleri didik didik inceleyeceğiz Bu yanlışı yapanlardan Allah hesabını mutlaka sorar. Muhtarlarımızın vicdanlarına sesleniyorum: Hile yaparak bir yere varılmaz. Kızılay Yoksullar için vardır. Vicdan sahibi muhtar yanlış yapmaz, kurumu zora sokmaz. Bu yanlışı zamanında tespit eden gazeteci dostumuza ve ekibimize teşekkür ediyorum".

Hazırlanan yeni isim listesi dernek aracılığıyla muhtarlara dağıtıldı.

- Yardım Kolileri Yeni listeye Göre Dağıtıldı-

Yardım kolileri de yeni hazırlanan listeye göre dağıtılmaya başlandı. Bir önceki listede yer alan 100'e yakın ismin üzeri çizildi.

Böylece hiç bir sosyal güvenliği olmayan, gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenerek, Kızılayın yardım kolilerinden yararlandırılması sağlandı.

Kızılay Dernek yöneticilerinin bu konuda akılcı yol izlemesiyle yardıma ihtiyacı olmayanlar tasfiye edilmiş oldu. İlgili muhtarlıklar da sert bir dille uyarıldı.

Mehmet Aksoy ve o dönemin yönetim kurulu üyeleri hayata ise Sağlıklı ömür, aramızda olmayanlara da Allahtan rahmet diliyorum.

Halen Muhtarlar Federasyonu Başkanlık görevini yürüten Ramazan Özünal'a selam ve saygılarımı iletiyorum.


Düzgün COŞKUN

4.05.2024 20:46:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”