GÖRMEDİM, DUYMADIM, BİLMİYORUM, KONUŞMAM

Ciddiye alınmalı mı bilmiyorum. İmamoğlu Avrupa Oyunları için Roma'ya gitti. Bahçeli bunun israf olduğunu söyledikten sonra, "Ballı börekli Roma seyahatinden sonra İmamoğlu’nun müsriflikten bahsetmesine hiç kimse inanmayacaktır,” dedi.

Ciddiye alınmalı mı bilmiyorum. İmamoğlu Avrupa Oyunları için Roma'ya gitti. Bahçeli bunun israf olduğunu söyledikten sonra, "Ballı börekli Roma seyahatinden sonra İmamoğlu’nun müsriflikten bahsetmesine hiç kimse inanmayacaktır,” dedi. Bahçeli ayrıca, Özgür Özel'in Sinan Ateş’le ilgili sorularına da cevap vermeyerek, "Saçma sapan sorularla, abuk sabuk iddialarla, seviyesiz ve ölçüsüz ifadelerle bizim geri adım atacağımızı düşünüyorsa yanıldığını, çürük tahtaya küflü çivi çakmakla meşgul olduğunu bir gün mutlaka anlayacaktır," dedi.

1900'lü yıllar. Sicilya Adası derebeylikle yönetiliyor.     Bölgenin kontrolü toprak ağalarının elinde  Merkezi yönetim bu duruma müdahale etmiyor, ya da edemiyor.

Faşist diktatör Mussolini’nin kafası bozuluyor bu işe. “Bu yasalarla devam edemeyiz,” diyor. Sanki yasaları yapan başkasıymış gibi. Bu düzeni değiştirmeyi kafaya takıyor. Çünkü İtalya’nın tek hakimi o olmalı; her şeyi tek başına o kontrol etmeli.   . 

Önce bir takım numaralar, ayak oyunlarıyla bu ailelerin gücünü kırmaya çalışıyor ama olmuyor. Yahu, nasıl olmaz? Bu adam devlet değil mi? O da devletin tüm gücünü, asker ve polislerini Sicilya’ya göndererek halkı zorla kendi ordusuna katıyor. Kolay olmuyor tabi. Bir sürü katliam yapmak gerekiyor. Söz konusu devletin bekasıysa, yapacak tabi.  

Toprak ağlarının gücü devlet terörüyle kırılıyor ama bu da bölge halkının devlete karşı duyduğu öfkeyi daha da şiddetlendiriyor. 

Devlete kinlenen halk, daha sonra kendi sıkıntılarını devlet yerine bölgedeki aile reisleri vasıtasıyla çözmeye başlıyor. Mesela çocuğu öldürülen biri, polisin suçluyu yakalayacağını bilse de, devlet yerine toprak ağasına giderek, kısasa kısas istiyor ve karşılık olarak istenenleri   yerine getiriyor.

Toprak ağaları, tabi ki bu durumdan memnun. Çünkü hem devlete karşı daha da güçleniyor, hem halkın problemlerini kısa yoldan hallediyor, hem de emekleri karşılığında biraz para kazanıyor.     

Bu yöntem önce bir gelenek, daha sonra da kural haline dönüyor ve adına " omerta " deniyor.

Omerta, “Bir şey görmedim, duymadım, bilmiyorum, konuşmam,” ifadelerinin toplamı olup, Mafyanın da temel yasası haline geliyor. Mafya elemanları ne yaparsa, Reis emrettiği için yapıyor ve Omerta’ya uymazsa karşılığının kendisi ve tüm aile fertleri için ölüm olduğunu biliyor.

Zamanla Mafya kurumsallaşıyor ve devlet içinde devlet haline geliyor.

Olaylara bakıyorum da, sanki şu Sinan Ateş konusunda Omerta kuralları sonuna kadar uygulanıyor gibime geliyor.

Acaba, devlet devletliğini bilip, yasaları uygulayıp gücünü kullanarak, vicdanları rahatlatacak bir sonuca varabilecek mi?

NOT: 

  • ”DEVLET” DEDİĞİM BAHÇELİSİ DEĞİL, HAKİKİSİ.

İfral TURGUT

28.05.2024 21:08:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ