<strong>HAYDİ GÖREV BAŞINA!</strong>

<strong>HAYDİ GÖREV BAŞINA!</strong>


TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nda uzun yıllar görev yaparken, on iki yıldır İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri verirken,tanıştığım, kaynaştığım, gönüldaş olduğum sevgili mühendis mimar meslektaşlarım! Sevgili iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri! Ayrıca günlük yaşamda edindiğim sevgili dostlar!

28 Mayısta yapılacak cumhurbaşkanlığı 2. tur oylamasında, ülkemizin geleceği için olmazsa olmaz bir görev, kilit bir rol sizleri bekliyor. Gelinen süreçte taktiksel değil, stratejik değerlendirme yapmanın zamanıdır.

28 Mayısta yapılacak olan, Erdoğan-Kılıçdaroğlu oylaması değildir. Onlar bugün var, yarın yok.  28 Mayısta iyi ile kötünün, güzel ile çirkinin oylanacağı bir referandum yapılacak.

Bir yanda, bu güzel ülkemizi ekonomik, siyasal, kültürel, askeri, vb. anlamda bataklığa sürüklemiş, demokrasiyi bir kenara atarak nefes alınamaz hale getirmiş despotik sultanizm (yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar, yozlaşma, yalan dolan) rejimi var.

Diğer yanda, bu karanlık kuyulardan ülkemizi aydınlığa, selamete, huzura ve güvene eriştirecek demokratik parlamenter sistem arayışı var.

Bir yanda, İran, Suudi Arabistan, Sudan ve Afganistan’ı rol modeli olarak belirlemiş, ortaçağa geri dönmek isteyen ve bu amaç doğrultusunda devletin bütün imkânlarını kullanan bir zihniyet var.

Diğer yanda, Mustafa Kemal’in önderliğinde Kurtuluş Savaşını vererek yönünü barış, özgürlük, hukukun üstünlüğü, insan hakları, laiklik ve domokrasiye çevirmiş güneşin çocukları var.

Bir yanda, sorgulayıp üreten, ürettiğini sorgulayıp yeniden üreten mühendis ve mimarların, sağlımızı emanet ettiğimiz ama şu anda yurt dışına göç etmek zorunda bırakılan hekimleri var.

Diğer yanda, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipler Birliğini dağıtıp, yok etmek, işlevsiz hale getirmek isteyen bir zihniyet var.

Bir yanda, insan yaşamını kutsal bilip bu anlayışla görev yapan, yasal sorumlulukları diz boyu ama yetkileri pratikte sıfır olan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri var.

Diğer yanda, iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda “bu işin fıtratında (doğasında var”, ölümler kaderdir, kader planının bir parçasıdır diyen zihniyet var.

Bu görev, hiç te sanıldığı kadar zor değil.

Sizler sahada görev yapan insanlarsınız. Görevinizi yaparken çalışanlarla biraz sohbet etmeniz, onların ufkunu açmanız yeterlidir.

Hepimiz bu ülkenin kaynaklarıyla büyüdük, eğitim aldık, meslek sahibi olduk. Bu dar zamanda, bu zor günde ülkemize olan borcumuzu ödemek zorundayız.

Çünkü bizler için başka bir Türkiye yok.

Eğer biz istersek başka bir Türkiye mümkün.

Haydi dostlar, haydi yoldaşlar, görev başına!

17 Mayıs 2023.

Mahmut TEBERİK

Endüstri MühendisiMahmut TEBERİK

17.05.2023 23:48:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ