İbretlik fotoğraf

İbretlik fotoğraf

Kimler geldi, kimler geçti şu Büyükşehir Belediyesi'nden. Ama hiçbiri de unutulmadı. Arşivleri karıştırırken gözüme çarpan fotoğraf eminim sizin de ilginizi çekecek. Siz de benim gibi 'Hey gidi günler hey' diyeceksiniz. 2007 yılında Yusuf Baştuğ'un objektifine takılan bu fotoğraf, rahmetli gazeteci büyüğümüz Seyit Ali Akgül'ün 'Yeni Soluk Gazetesi'nde yayınlanmıştı. Aytaç Durak, o yıllarda Büyükşehir Belediye Başkanı'ydı. Şimdi değil mi sanki! Evet bugün de aynı belediyenin başkanı...

Fotoğrafın çekildiği tarihlerde kentimize gelen dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, protesto gösterilerinden canı sıkılsa da büyük bir ilgiyle ağırlanmıştı. Büyükşehir Belediyesi'ndeki ağırlama merasimi için akıllara zarar seromoniler düzenlenmişti. AKP'nin 2012'deki Adana İl Kongresi'nde, 'Biciden, şalgamdan, hatta kebaptan vazgeçeriz ama senden asla' afişi asılsa da AKP'li sayın Bakan'ın yediği iki metrelik Adana kebabının tadını ömür boyu unutacağını sanmıyoruz.

Neyse şimdi konumuz bu değil.

O zaman bakanımızın ziyaret ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, saygıda kusur etmemek için sabahın erken saatlerinde belediye binası önünde “Bakan karşılama mangası” kurmuştu. Mangaya komutanlık eden 'o zamanın da bu zamanın da' Belediye Başkanı Aytaç Durak, “Düzgün durun, Zihni Aldırmaz sağa kay, Hasan Gülşen öne çık, Tuncer Akdoğan geri gel” diyerek tek tek kurmaylarını hizaya sokmuştu. Yılların politikacısı Durak, önlemini kendi almış, farkını ortaya koymuştu.

Fotoğraf iyi okunduğunda o günle bugün arasındaki uçurum net olarak algılanabiliyor değil mi? Benimki de soru mu şimdi...

Durak'ın karşısında 'Esas duruş'a geçip kahkaha atanlar, bugün O'ndan uzaklaşmanın sevinciyle katıla katıla gülüyor. Moda deyimle, 'aldırmayıp' Aytaç Durak gömleğini çıkarmakla övünüyorlar.

Aslında niye uzatıyorum ki!

Bazen bir fotoğraf, tam sayfa gazete için tasarlanan tek başlıklı bir yazıdan daha anlaşılır ve nettir.

Ben 2-3 hafta gazetede yokum.

Ama yine buralardayım, haberiniz olsun.

Aldırmayın, boşverin.

Yüzünüzden gülücükleri eksik etmeyin...SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

adanaulus

14.08.2012 17:26:22

YAZARLAR


DEVA KOZAN ADAYINI TANITTI

TÜRKEŞ-AKAY-ÇETİN EL ELE

‘ADANA’NIN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

ÇUKUROVA SİFED’DEN ADAYLARA DEPREM HATIRLATMASI

KARALAR: ADANA BÖLGENİN ÖNCÜSÜ, İNCİSİ VE LİDERİ OLACAK

EMRAH KOZAY’DAN SEÇİM STARTI

ÜLKÜ OCAKLARI, TÜRKEŞ'İN KIZINI 'HAİN' İLAN ETTİ

“TÜRKEŞ GELECEK DERTLER BİTECEK”

“ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERDİK”

“YENİDEN KAZANMA SÖZÜ VERDİM”

KİLO VERME SÜREÇLERİ YAŞAM TARZINA UYGUN OLMALI!

5 YILDA 845 TAŞINMAZ ÖZELLEŞTİRİLDİ

SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI ARTTI

"NARENCİYEDE ACİL VE ETKİN ÖNLEM ALINMALI”

BRAVO SÜPERMARKET ADANA’DA 7. ŞUBESİNİ AÇTI

SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ADANA’DA

“PATATES VE SOĞANDA SPEKÜLATİF FİYATA FIRSAT VERİLMEYECEK”