<strong>İNSANLAR ve DODOLAR</strong>

<strong>İNSANLAR ve DODOLAR</strong>


Dodo kuşu. İri cüsseli, büyük kıvrık gagalı ve yaklaşık 20-23 kilo ağırlığında, oldukça değişik bir kuştu Kanatları çok küçüktü. İri gövdesini taşıyamıyordu. Bu yüzden de uçamayan ender kuşlardan biriydi. Mauritus Adası’nda yaşıyorlardı.

1598 yılında adaya Portekizli denizciler geldi. Bu sevimli kuşla karşılaştıklarında oldukça şaşırdılar. Dodolar da şaşkındı. İlk defa insan görüyorlardı. Ama insanın ne olduğunu bilmiyorlardı. Dodo zannettiler.

Dodolar çocuksu, saf ve oldukça hayvancıl kuşlardı. İnsancıl diyemedim. Hayvancıldılar, çünkü onlarda insanlardaki egolar, çalma-çırpma duygusu, öldürme içgüdüsü; hele hele birbirlerine yalan söyleme, tuzak kurma, birbirlerinin malını gasp etme hırsı yoktu.

Gemicilere dostça yaklaştılar, Gemiciler ise bu saflık ve dostluğu onların aptallığına saydı. Saf saf yanlarına gelen dodoları başlarına sopalarla vurarak öldürüp yediler. Dodolar uçamadıkları için yumurtalarını toprak üzerine yaptıkları yuvalara bırakıyorlardı. Denizciler onları da toplayıp yediler. Vizyonları sıfırdı; geleceği hiç düşünmüyorlardı.

Asırlardır barış ve huzur içinde, tehlikeden uzak yaşayan dodoların sayısı hızla azalmaya başladı. Üstüne üstlük gemicilerin köpekleri de onları avlıyordu  Memnunlardı köpekler. Sahipleri onları beslenmeleri için yormuyordu.

Dodolar çaresizdi. Ölüyorlar, yumurtaları toplanıyor, üreyemiyorlar, nesilleri hızla tükeniyordu. Gemicilerinse (insan) umurunda değildi. Çok rahat, zahmetsiz besleniyorlardı, ya. Felaket bu kadarla da kalmıyordu. Sadece dodonun sindirim sisteminden geçtikten sonra tohumları çimlenebilen “calvaria” ağacı da yavaş yavaş yok oluyordu. Doğanın dengesi de, ekolojisi de bozuluyordu.

Bugün artık Dodo yok, onların çimlendireceği calvaria da yok. Yok eden de insanın kendisi. İnsan, doğayı yeniyor gibiydi.

Aradan tam 300 yıl geçmiş. Geriye ne kalmış biliyor musunuz? İnsanoğlunun “en tehlikeli yaratık” oluşunun simgeselliği.

Düşünüyorum da, ülkemizin dodoları da yok olmak üzere.. Vurdular başına aldılar ağzındaki ekmeği. Fabrikalar, barajlar, limanlar, santraller, yer altı, yer üstü kaynakları. ormanlar, limanlar, iletişim kurumları, bankalar, kamu binaları, demir-çelik, porselen sanayimiz, madenlerimiz, nehirlerimiz, hava yollarımız, köprüler, otoyollarımız, vs, vs. 

Artık dodolar yok.

Hiç üretmeden, sadece kendilerine kalan mirası tüketerek karnını doyurunca yaşadığını zanneden denizciler doğanın dengesini bozduklarını farkına varamadılar.

BİRAZ SİMGESEL OLDU AMA ANLAYIN ARTIK.


  • DOĞAYI GERİ ALAMAZSAK, BİR GÜN HEPİMİZ AÇ KALACAĞIZ.


  • AYMAZ GEMİCİLER, BELKİ YİYECEK ARAMAMIZA BİLE İZİN VERMEYECEKLER.İfral TURGUT

27.03.2023 22:04:42

YAZARLAR


DEMİRSPOR BAŞKANVEKİLİ KORKMAZ İSTİFA ETTİ

CHP’Lİ OYA TEKİN: BİZİM MAKAMIMIZ SOKAKLAR

75. YIL SANAT GALERİSİ NE OLACAK?

ADANALI ÇİFTÇİLER, SULAMA MAĞDURU

ADANA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA VAR!

KAHRAMANMARAŞ’TA YAPAY GÖLET

DEMİRSPOR'UN TRANSFER HARCAMA LİMİTİ AÇIKLANDI

ABB U16 KIZ BASKETBOL TAKIMI’NIN 5 OYUNCUSU MİLLİ TAKIMA DAVET EDİLDİ

GENÇLER KAYKAY YARIŞMASINDA BULUŞTU

MAL BEYANI BAYRAMDA DA ASILI KALDI

ADANA’DA KAÇAK SU KALLANANLARA 143 BİN LİRA CEZA!

"BU UYGULAMA ENFLASYONU KÖRÜKLER"

İSTİRAHAT HALİNDE GÖRÜLEN EL TİTREMESİ PARKİNSON HABERCİSİ OLABİLİR!

SKOLYOZ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!

SEYHAN BELEDİYESİ, 4 BİN 734 ADET KURBAN KESİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ŞÜPHE VE KUŞKU TOPLUMSAL BAĞLARI ZAYIFLATIYOR!

TARİHTEN BİR YAPRAK