KALIP

KALIP

Herhalde dünyadaki, ülkemiz, bölgemiz ve hatta şehrimizdeki bütün zenginliği paylaşan bir avuç kişinin en büyük korkusu, bir gün, neyi nasıl düşüneceğimizi, neye nasıl tepki vereceğimizi; neyin ahlaki, neyin kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğuna dair zihnimize çizdikleri sınırları aşmaya cüret edebileceğimiz olmalı...
Korkularının bir gün gerçeğe dönüşmemesi için ise, yerelden başlayarak bütün yerküreye yayılmış televizyonları, gazeteleri, sosyal medyaları, haberleri ile her saniye neye gülmemiz, neye üzülmemiz ve hatta nasıl eğlenmemiz gerektiğine dair alt metinlerle dolu filmler, belgeseller, diziler çekip yayınlıyorlar.

Bu sınırları zorlayanları terörist, farklı düşünenleri 'aşırı uç' olarak ilan edecek kanaat önderleri yaratıp besliyorlar. Kendilerine muhalif olanların bir kısmını deli olarak damgalayıp toplum dışına, kanun diye yazdıkları talimnamelere uymayanları da çıkarlarını korumak için tesis edilmiş mahkemeler eliyle cezaevlerine atıyorlar.

Bütün bu işleyişin en ölümcül dengesini, yani, halkın düzene rızasını ise seçimler üzerinden üretiyorlar. 31 Mart yerel seçimleri de, geçmişte yapılan her seçim gibi, demokrasi, hak, hukuk, adalet gibi yaldızlı değerlerle ambalajlanmaya çalışılsa da, aslında hep olan, siyaset bürokrasisine dağıtılacak kent rantlarının hangi parti ya da hangi isimler üzerinden yapılacağının belirlenecek olması olarak niteleyebiliriz.

Dolayısıyla seçimlerin, az sayıda istisnalarla karşılaşılsa da, zihnen malülleştirilerek farklı isim ama aynı hedefli partilerin çatısı altında kümeleştirilen siyaset bürokrasinin, kendilerine sunulan sıfat ve koltuklar üzerinden elde edecekleri küçük kırıntılar karşılığında insanları, Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Arap gibi mezhep ve kimlik temelli ayrıştırarak sömürü düzenine razı etme mekanizması olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi yine, kimin kiminle işbirliği yaptığı ya da yapabileceği ile hangi partinin hangi adayının nereyi nasıl kazanacağına ilişkin yaratılan gürültünün de tek amacı var: Geçmiş seçimler öncesinde de her şeyin çok güzel olacağı vaaz edildiği halde, gerçekte hiçbir şeyin değişmediğinin görülmesini engellemek. Bunu da, her zamanki gibi, sorgulama yapabilecek aklı devre dışı bıraktırıp, bu kez farklı bir sonuç çıkacağını umut ettirecek sanal bir gerçeklik yaratarak sağlamaya çalışıyorlar. Hem geleceğimiz, hem de akıl sağlığımız açısından bu kakofoniye kulaklarınızı tıkamanızı öneririm.

Seçimleri harami düzeninin en ölümcül dengesi yapan şey, hangi ili ya da belediyeyi kimin yönetttiği, yöneteceği ya da kent rantı dağıtımını kimin yapacağının ortaya çıkacak olması değil. Bu açıdan, kimin ne kadar servet biriktirdiği ya da biriktireceğinin de sistemin işleyişi açısından bir önemi yok. Başa dönerek devam edecek olursak, onlar için seçimlerin önemi, zihni çerçevesini çizdikleri siyaset bürokrasisinin kurulu düzene rıza üretecek şekilde hizmet kapasitesi taşıyıp taşımadıklarının ortaya çıkacak olması.

Sonuç olarak, daha önceki seçimlerle bu seçimler arasında bir fark olmasını isteyen ya da bekleyenler varsa onlara önerim, bunun için ilk yapılması gereken şey, giriş paragrafında konu edilen yol ve yöntemlerle şekillendirilen zihini kalıbı kırıp atmakla işe başlamaları...

 

Turgay DEVELİ

11.12.2023 13:01:52

YAZARLAR


12. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI BAŞLIYOR

ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALINDA HER GÜN KONSER

ADANA MHP'DE BAYRAMLAŞMA

AK PARTİ’DEN VE MHP’YE BAYRAM ZİYARETİ

YÜREĞİR’DE 2 PARTİLİ MECLİS

VALİ KÖŞGER’DEN HUZUREVİNDE BAYRAMLAŞMA

VALİ KÖŞGER’İN EV SAHİPLİĞİNDE BAYRAMLAŞMA

AYDAR, CEYHAN BELEDİYE MECLİSİNİ BAYRAMDA TOPLADI

TEKİN: SEYHAN’A HİZMET ZAMANI

ADANA’DA MELİH GÖKÇEK VAKASI!

YÜREĞİR BELEDİYE MECLİSİNDE GÖREFV DAĞILIMI

DEMİRÇALI’DAN BAYRAM MESAJI

“ÖNCE ÇOCUKLAR İYİLEŞSİN”

DEMİRÇALI’DAN BELEDİYEDE DENETİM

KARALAR: BARIŞ İÇİNDE NİCE BAYRAMLARA

ADANA’DA 200 LİTRE KAÇAK BOĞMA RAKI

ADANA CHP’DE ÇİFTE BAYRAM COŞKUSU