LOZAN ANITI, KARAAĞAÇ İSTASYONU

LOZAN ANITI, KARAAĞAÇ İSTASYONU


Mimar Kemalettin Bey’in eseri olan ve 1974 yılına kadar tren istasyonu, 1998-2011 yılları arasında Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası, şu an ise Güzel Sanatlar Fakültesi, İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi yerleşkesi olarak kullanılıyor. Hemen yan tarafta ise Lozan aniti bulunuyor. Anıt oldukça anlamlı. En uzun sütun Anadolu'yu, ikinci sütun Trakya'yı, en kısa üçüncü sütun ise Karaağaç'ı simgeler.Bu sütunların ortasındaki çember birlik ve beraberliği anlatır. Heykeldeki genç kız hukuk, estetik ve zerafeti simgeler. Elindeki kuş barışı, diğer elindeki ise Lozan Antlaşmasını anlatır.

Lozan Anıtı, Karaağaç istasyonu: İsviçre’nin “Lozan” şehrinde barış görüşmelerinde tartışılan noktalardan biri de Yunanistan’dan istenen “savaş tazminatı” konusuydu. TBMM Hükümeti, Yunanistan’ın Anadolu’da yol açtığı ölümler, yıkımlar ve göçler nedeniyle, “1.341.639.505 Türk Lirası” tazminat ödemesini talep etti ve bu iddialarını kanıtlayan belgeleri, konferansın “Maliye ve İktisat Sorunları Komisyonu Başkanlığı”na sundu. TBMM Hükümeti tarafı haklı bulunarak yapılacak anlaşmaya tazminat ile ilgili bir madde konuldu. “Musul” ve “Kapitülasyonlar” meselesi başta olmak üzere uzlaşılamayan maddeler nedeniyle dağılan ve 23 Nisan 1923 günü yeniden toplanan konferansın ikinci tur görüşmelerinde bu konu yeniden gündeme getirildi. İsmet Paşa, Başvekil Rauf Orbay ile ters düşmesine rağmen, talep edilen savaş tazminatından, Mayıs 1920’de Yunanistan’ın eline geçen ve işgal altında kalan Karaağaç arazisi ile istasyonunun verilmesi karşılığında vazgeçti. Mustafa Kemal Paşa’nın da onayıyla bu konu, Britanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve TBMM Hükümeti arasında imzalanan “Karaağaç Arazisi İle Bozcada Ve İmroz Adaları’na İlişkin Protokol” ile anlaşma metninde yer aldı. “Karaağaç”, 15 Eylül 1923 günü teslim alındı.

Mimar Kemalettin Bey’in eseri olan ve 1974 yılına kadar tren istasyonu, 1998-2011 yılları arasında Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası, şu an ise Güzel Sanatlar Fakültesi, İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi yerleşkesi olarak kullanılıyor. Hemennyan tarafta ise Lozan aniti bulunuyor.Anıt oldukça anlamlı.

En uzun sütun Anadolu'yu, ikinci sütun Trakya'yı, en kısa üçüncü sütun ise Karaağaç'ı simgeler.Bu sütunların ortasındaki çember birlik ve beraberliği anlatır. Heykeldeki genç kız hukuk, estetik ve zerafeti simgeler. Elindeki kuş barışı, diğer elindeki ise Lozan Antlaşmasını anlatır.

Atatürk'ün dediği gibi 'Bu antlaşma (Lozan), Türk Milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması'yla tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastın yıkılışını ifade eden bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş siyasi bir zaferdir.' (Nutuk, 1927)İsmail GÜNEŞ

26.07.2023 08:55:58

YAZARLAR


TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

AKSA DOĞALGAZ’DAN PERİYODİK KAÇAK TARAMA

“SEYHAN’DA SENDİKA İLE SORUNU ÇÖZÜLDÜ”