'MAKYAJ DEĞİL, İMAR VE KENTLEŞME PROJELER İSTİYORUZ'

'MAKYAJ DEĞİL, İMAR VE KENTLEŞME PROJELER İSTİYORUZ'

Yukardaki başlık bana ait değil. Kıymetli bir dosttan bana gönderilen iletiden alıntıladım. Kısa süre önce sayfamda 'Seyhan’da sokaklar köpüklü suyla yıkanıyor' başlıklı bir paylaşımda bulundum. Çeşitli kesimlerden tepkiler aldım. Belediyenin bu tür hizmetlerini takdirle karşılayanların yanı sıra, tepkilerini dile getirenler de oldu. Ama bir değerli insanın iletisi oldukça dikkat çekiciydi.

***

Geçmişte yine bu sayfada Çukobirlik hakkında yaptığım paylaşımlara da aynı zatın çok kıymetli katkılarda bulunmuştu. İsim vermemde bir sakınca görmüyorum. 35 yıl İller Bankasında bürokrat olarak üstün hizmetlerde bulunan Sayın Nihat Loğoğlu paylaşımımla ilgili oldukça çarpıcı ve ilginç tespitlere yer vermiş.

***

Elbette yerel yönetimler rutin hizmetlere ilaveten kentin imar ve kentsel dokusu ile ilgili ciddi projelere imza atması da beklenir. Nitekim kentimiz, bölgemizdeki ve ülkemiz deprem kuşağında bulunuyor. Neredeyse her gün Çeşitli bölge ve illerde sarsıntılar yaşanıyor. Halkın yüreği ağzına geliyor.

***

İsterseniz lafı fazla uzatmadan bu değerli insanın paylaşımına yer verelim:

'Ben 35 yıllık bir iller bankası yetkilisi olarak son 30 yıldır sokak yıkama kaldırım ve asfalt gibi bizim makyaj tabir ettiğimiz kısır döngünün yerine imar ve kentleşme üzerine projeleri görmek isterdim.

- Depremde yıkılan evler yerinde duruyor-

En az bin adet yıkılan evden çoğu hala yerinde iki tanesi bizim evin önünde. Bunlari şehircilik bakanlığı ile belediyeler elele verip çözmeli. Bu evler sahipsiz hırsızlar pimapen ve kapıları çalıyor. Belediyeler neden kontrol etmiyor.

- Belediyeler dikey mimariye ruhsat vermemeli-

Avrupa’da sorunlu yerler işaret ve zincirler koyuyorlar bizde niye yok.Bir sürü insaat yarım bekliyor oldukça yüksek önceden alınmış ruhsatları ne olacak.

***

Dikey mimari konusunda örneğin sincar apartmanı ceylan sürücü eski yeri kadeoglu cami karsisinda 31 katlı binalar. Kentimizde fay geçen yerler açıkça söylenmeli gerekiyorsa buralar güçlendirilmeli. Çoğu apartmanlar deprem konusunda gerekeni yapamadı.

-Düpedüz sahtekarlık yapılıyor

Cunku mühendislik gerektiren bir konu.Bu konuda özellikle cukurova belediyesi eğitim vermeliydi.lakin olmadı sercan restoran karşısındaki agir hasarlı bir apartman orta hasarliya çevrilip dış boya yapıldıktan sonra satış dahi yapmaya başladılar. Bu düpedüz sahtekarlıktir.

-Para mı can mı, kimi parayı önceledi-

Bu Depremde cukurovada oturan nispeten maddi durumu iyi olanlar deprem karşısında zaman içinde paramı can mı önemli savina para diyerek bana göre sınıfta kaldı. Bu nedenle bu yerel seçimin teması yıkama değil Deprem ve insan olmalı. Bu düşüncelerle selamlarimi iletirim'.

***

İtiraf etmeliyim ki ilave edecek fazla söz bulamıyorum. Bu konudaki takdiri kamuoyunun vicdanına havale etmekten başka ne yazılabilir ki.

adanaulus

27.11.2023 20:05:57

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ