MAKYAVELİZM-TAKİYYE-NORMALLEŞME-ANAYASA

Yeni bir döneme girmişiz. Yumuşayacakmışız, normalleşecekmişiz ve bunun için yeni bir anayasa yapacakmışız. Demek ki, daha önce faşist rejimler gibi, sert yöntemlerle yönetilmişiz,

Yeni bir döneme girmişiz. Yumuşayacakmışız, normalleşecekmişiz ve bunun için yeni bir anayasa yapacakmışız. Demek ki, daha önce faşist rejimler gibi, sert yöntemlerle yönetilmişiz, dolayısıyla anormalmişiz, bunun sebebi de anayasaymış. Tamam hepsini yapalım da, bunun için yeni anayasaya ne gerek var. Zaten son altı yıldır ülkeyi anayasa hiç uymadan ülkeyi yönetmişiz. Yeni bir anayasa yapıp, ona uymadığımızı CV’mize yazsak ne olacak, yazmasak ne olacak?

Lafı uzatmadan önce konuyla ilgi ansiklopedik bilgiler verelim: “Neticeye giden her yol mübahtır,” sözünü duymayan yoktur. Bu “Her Yol” kavramının  içinde ahlak, etik, namus, onur, yasa, yasallık olduğunu kimse iddia edemez  

Şimdi başlığımıza konu olan iki kavramı kısaca açıklayalım.

MAKYAVELİZİM: Siyasi amaç taşıyan her eylemin meşru olduğunu savunur. Siyasi bir amaca ulaşmak için ahlaki, hukuki, kültürel ve dini değer ilkelerinin tamamı gereksizdir. Eylem araçları ise, sınırsızdır. 

Makyavelizm, siyaset ve ahlak ilkelerinin birbirinden bağımsız iki ayrı olgu olduğunu savunur. İktidar yönetimini dini değerlerden çok, pragmatik değerlerden alınması gerektiğini savunur. Bu yüzden iktidarı dini öğelerden arındırmak için, her başvurulan yol mübahtır.  

TAKİYYE:  Makyavelizmin dini terminolojideki adıdır.   Sözlüklerde tam olarak, korunmak ve sakınmak anlamına gelen, kendisine zor kullanılan kimsenin canını, malını ve koruması gerekli varlığını mutlak bir tehlikeden kurtarmak için gerçekte benimsediği görüş ve kanaatin aksini izhar etmesi, karşı tarafla aynı fikirdeymiş gibi görünmesi” şeklinde tanımlanır. Ama pratikte sonuca ulaşmak, için başta yalan   olmak üzere, her türlü ahlaki değeri yok saymak olarak uygulanır.

İşleyiş ve uygulanış alan ve yöntemlerine baktığımızda Mayavelizim ile takiyyeciliği birbirinden ayırmak mümkün değildir. Hatta kardeş bile sayılırlar. 

Dört temel ilkeleri vardır:

  1. Ahlaki Yoksunluk 

Günümüzde ahlak, doğasındaki iyi niyeti yitirmektedir. Toplumsal ahlaki ilkeler ile bireyin ahlaki değerleri arasında meydana gelen tutarsızlığın oluşturduğu çelişki, ahlaki yoksunluğa ortam hazırlar. Ahlaki yoksunluk, en çok da siyaset, iş ve ticaret alanlarında görülmektedir 

2. Başkalarına Güvensizlik.

Başkalarına güvensizlikle ahlaki tutumlar arasında ters bir ilişki vardır. Kişi varlığına ilişkin tehdide maruz kaldığında veya kaldığını düşündüğünde normal şartlarda ahlaki yönden uygun görmediği davranışları, tehditten korunmak için, ahlakileştirme eğilimi gösterir 

3. Kontrol Arzusu

Kontrol, insanın kendini ve çevresini etkileme ve yön verme yeteneğidir. Makyavelizm eğilimli kişiler, hiyerarşide her zaman kontrolü elde tutmak isterler. Takiyye ise dini açıdan “vacip” sayılıyor.

 

4. Statü Arzusu

Statü, kişinin toplumsal piramit içerisindeki ve diğer insanların gözündeki yeridir. Makyavelist ve takiyyeciler için statü; çevredekileri kontrol, gerekirse bilgiyi manipüle etmek ve benzeri unsurlarla amaca erişme yolunda konumdan yararlanmak için vazgeçilmez bir unsurdur.

Eminim yeni Türkiye’nin kurucuları, karşılıklı ziyaretlere gitmeden, nelerle karşılaşacağını, karşılarındakinin hangi konuda usta olduğunu biliyordur. Kibarlığımızı korumak için verdiğimiz tavizler ve kaybettiklerimiz yetti artık.

Dilerim, “İlkemiz, masada müzakere, sokakta mücadele” diyenler, yumuşarken kulak memesi kıvamını gelip, bu konuda daha sitemkar yazılar yazmamıza sebep olmazlar.

 


İfral TURGUT

6.06.2024 21:07:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ