Milli maç, yeni stat ve Adana Emniyeti!

Milli maç, yeni stat ve Adana Emniyeti!

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a yazılı soru önergesinde bulunmuş.

Yılmaz, soru önergesinde Adana’da en son milli maçın ne zaman oynandığını sormuş, 2004 yılında milli maç oynandığı, organizasyonun Türkiye Futbol Federasyonu’da ait olduğu cevabı verilmiş.

Sayın Seyfettin Yılmaz’a bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.

Ancak, bu satırların yazarı yıllardır Adana’da neden milli maç oynanmadığını yazdı, durdu. Hatta Adanalı teknik direktör Fatih Terim’in Milli Takımlar Teknik Direktörü olduğu dönemde kentimizde neden bir milli maç oynanması için baskı unsuru oluşturmadığını da anlamaya çalıştı. Yani açıkçası, o dönemlerde Fatih Terim, milli maçın Adana’da oynanmasını istiyorum deseydi, Futbol Federasyonu yetkilileri “Yok” mu diyeceklerdi.

Anlayabilmiş değiliz..

Neyse ki 33 bin kişilik yeni stadımız yapılıyor. İnşallah 3-4 yıla kadar tamamlanacak, ondan sonra sanıyorum Adana’da milli maç izleme onuruna kavuşacağız.

Hazır yeni stattan söz açılmışken bir kaç söz etmek isterim..

Ak Parti Adana Milletvekili sayın Fatoş Gürkan Zopçuk, önceki gün yaptığı açıklamada yeni stadın ihalesinin 10 Nisan 2013 tarihinde saat 14.30’da yapılacağını açıkladı. Şimdiden Adana’ya hayırlı, uğurlu olsun.

Malumunuz yeni stadı TOKİ yapacak. Umarım TOKİ’nin yapacağı yeni stat ve diğer spor alanları, Adana’nın Yavuzlar Mahallesi’nde Aksantaş Fabrikası’nın yerine yaptığı evler gibi sorunlu olmaz.

Eğer, sorunlu olursa vay halimize..

Stada onbinlerce insan gidecek, sağlıklı ve sağlam olmalı. Aksantaş TOKİ Konutları gibi sorunlu olmamalı. Eğer iktidar Partisi milletvekilleri Aksantaş TOKİ konutlarının durumunu merak ediyorsa bir zahmet bu konutların olduğu yerde oturan insanlarla diyalog kurabilirler, sorunları yerinde görebilirler.

Bu arada Adana Emniyet Müdürü sayın Ahmet Zeki Gürkan ve emniyet yetkililerini buradan tebrik etmek istiyorum.

Hatırlanacağı üzere Adana Emniyet Müdürlüğü, 5 Ocak Stadı’nda oynanan maçlarda, maç öncesi, maç esnasında ve maç sonrasında sıkı güvenlik tedbirleri alınıyor. Sporda şiddet ve düzensizliği önleme adına Gürkan ve Emniyet personeli üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getiriyor.

5 Ocak Stadı’nda görev yapan Adana emniyet personelinin ne kadar özverili çalıştığının bir örneğini vermek istiyorum..

Sanıyorum 1 veya 2 ay kadar önce. 25 yaşlarında bir genç 5 Ocak Stadı’na maç izlemeye geliyor. Tabi ki alkollü olarak. Emniyet personeli stada alkollü giremeyeceği şeklinde uyarıyor. Polis memuru uyarıyor, genç konuşuyor. Alkollü gencin son söylediği söz tuhafıma gitti, hemen o sözleri de paylaşmak isterim.

Alkollü genç diyor ki;

“Yıllarca stada maça alkollü gelirim, şimdi niye bırakmıyorsunuz? Maça gireceğim” diye bağırıp konuşuyor. Polis memuru o kadar kibar ve sabırlı davrandı. Ancak, alkollü genç kendinden geçince, emniyet personeli bu genci stadın oradan uzaklaştırdı ve sanıyorum, hakkında adli işlem yapılmıştır. İyi de olmuştur.

İşte Emniyet personeli böylesine özverili bir şekilde çalışıyor.

Bu nedenle Emniyet Müdürümüz Ahmet Zeki Gürkan’ı kutluyorum.

Bu satırların yazarı sporda şiddetin önlenmesine büyük önem vermektedir. Türkiye Spor Yazarları Derneği’ni temsilen katıldığım İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında, Adana’daki spor müsabakalarının sorunsuz oynanması için Vali Yardımcımız Halis Arslan ile birlikte kurul üyeleri çok kafa yoruyoruz. Bu toplantılarda hertürlü önlemin alınması için çaba sarfediliyor. Hiçkimse zannetmesin ki, suç işleyenin yanına kazanç olarak kalıyor. Her türlü suç, işleyenlere ceza olarak dönüyor. Aslında burada amaç ceza vermek değil, bir takım kişileri şiddete başvurmaktan uzaklaştırmaktır. Bu konuda gerek İl Spor Güvenlik Kurulu, gerekse Adana Emniyet müdürlüğü büyük çaba gösteriyor.

Sözü uzatmayalım...

Umarım, yeni stat yapılmadan önce Adana’da mille maç oynatılır, Adanalılar’ın milli maç hasreti sona erer. Yeni stada gelecek kişiler umarım alkol almadan gelir. Adana’ya yapılacak yeni stat için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak, yeni stadın takipçisi olmalarının devamını da diliyorum.

 

Hüseyin SUNGUR

22.02.2013 16:02:24

YAZARLAR


ADANA VE OSMANİYE’DEKİ HAZIR BETONCULARA REKABET SORUŞTURMASI

ADANA'DAORMAN HAVACILIK İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

MHP İL BAŞKANINDAN KARALAR’A SORULAR

YÜKSEK MALİYETLİ OTEL TATİLİNİN ALTERNATİFİ KARAVAN

SARI SICAK ADANA'DA SUSUZ YAZ!

ADANA KONTEYNER LİMANI İLE DÜNYA ŞEHRİ OLACAK

MOTOSİKLET KAZALARINDA BİR YILDA 548 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

TUİK ULUSLARARASI GÖÇ İSTATİSTİKLERİNİ AÇIKLADI

“SARAYIN 27 SANİYELİK HARCAMASI BİR EMEKLİ MAAŞINA DENK GELİYOR”

ADANA’DA 35. YILINI KUTLADI

EL BİLEĞİNİN SIK KULLANILDIĞI MESLEKLERDE BU SORUNA DİKKAT !

BULUT: KARIN TOKLUĞUNA YAŞIYORUZ’ SÖZÜ TARİHE KARIŞTI”

“SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLARI GÖRÜNÜR KILMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

AKDENİZ’E NEHİRYOLU PROJESİ ADANA’YA ÇAĞ ATLATIR!

“BİLİM KARŞITI EĞİTİMİ REDDEDİYORUZ“

İŞSİZLİKTE HAKKÂRİ, İSTİHDAMDA ARDAHAN

KIVANÇ: ADANA ANA KONTEYNER LİMANI, BÖLGEMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK