Nazım ve Soner

Nazım ve Soner

Siyasette, yerel yönetimlerde, oda, dernek ve diğer sivil toplum örgütlerinde fikir, proje ve vizyon sahibi gençlerin artmasını istedik hep. Biz böyle davranırken kimileri de istiyormuş gibi göründü. Genç beyinlerden ürkenler, etkinliklerini kaybetmemek için kırk takla atanlar, gençleşme sürecini baltalamaya çalışanlar oldu. Kimler olduğu çok önemli değil. Yaptıkları sığlığı hırslarına verelim.

Gelin isterseniz iki proje adamından, ufku açıktan ve ileriyi görebilen genç yeteneklerden bahsedelim. Her ne kadar genç kotasına girmeseler de henüz yolun yarısına bile gelmemiş olmaları tam anlamıyla genç olduklarını gösteriyor. Hele ki bizim ülkemizde siyaset dendiğinde 50-55 yaş üstü adamlar akla gelince şimdi bahsedeceğim 32 ve 34 yaşlarındaki iki ismin genç olduğuna kimsenin itirazı olmayacaktır sanırım.

 

Birincisi NAZIM BİÇER...

34 yaşında. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri. Yani TMMOB'ye bağlı Adana'daki 14 mimar ve mühendis odalarının sözcüsü. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi. Sadece Adana'da değil tüm Türkiye'de saygınlığı ve mesleki deneyimleriyle öne çıkan İMO Şube Başkanı Abdullah Bakır'ın deyimiyle pırıl pırıl bir genç. Yaşadığımız şehirde kentsel dönüşüm adı altında şehircilik yerine betonlaşma yapılmaması için çağrıda bulunuyor. 'Şehircilik yeniden yazılıyor' diyenlerin yaygara koparmamasını istiyor. Kentsel dönüşümün aynı bölgede ekonomik, demografik, sosyal, kültürel, fiziksel ve tarihsel yapının korunarak ve depreme dayanıklı konutlar üretilerek yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Taşı taşın üstüne koymayla kentsel dönüşümün masaldan öteye gitmeyeceğini iyi biliyor. Çağrılarına uygun hareket eden Biçer, kendi şirketinde küçük küçük örnek evler de yapıyor. Yani, Nazım, kentin gelişimine katkı koymaya çalışıyor.

 

İkinci isme geliyoruz... SONER ANAFARTA...

CHP'nin 24. Dönem Adana Milletvekili adayı. İngilizce İşletme Fakültesi mezunu. PR - Reklam - Propaganda - Organizasyon ve Bilişim uzmanı. Adana'nın bağrından kopan 32 yaşındaki Soner, Türkiye'de son yıllarda adı sıkça duyulan Mobilboard (gezici reklam) isimli uygulama ile birlikte 3 patentli buluşu hayata geçiren bir isim. Advantage Finanz programıyla Marketing (Satış ve Pazarlama) üzerine iki yıl eğitim için Almanya-Berlin'e giden Soner, ayrıca Berlin'de bu dönemde Hartnack Schule'de Almanca dil eğitimi de aldı. Advantage Finaz'da eğitimini devam ettirirken Almanya'nın en köklü firmalarından Yello Strom'da staj yaptı. Eğitimini Almanya'nın en iyi notu olan 1,0 ortalama ile bitirdi. Almanya'da kaldığı süre boyunca Avrupa siyaseti, ekonomisi, sanayisi, eğitimi konularını bilinçli olarak izleme fırsatı yakaladı.

Dahası da var ama biz uzatmayalım. Soner şimdi doğduğu büyüdüğü Seyhan ilçesine hizmet için kolları sıvadı. 11 Ekim Perşembe günü saat 11.00'da CHP İl Başkanlığı'nda Seyhanlı'nın huzuruna 11 projeyle çıkacak. Aday olması durumunda 11 projeyi en az 4 katına çıkaracağını düşünüyorum. Soner Anafarta da Nazım Biçer gibi kentsel dönüşümün halkın ikamet ettiği yerlerin doğal yapısının korunarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Aklın yolu bir. Bahçeli, ferah evlerinde oturan insanları üst üste sıralanmış beton bloklarda yaşamaya zorlamanın anlamsızlığını vurguluyor Soner... Belediyeciliğin katılımcı, çoğulcu bir mantıkla yürütülmemesi halinde her işin ele yüze bulaştırılacağını ısrarla vurguluyor. Soner bu sözleri söyleyince, Barış ve İsmetpaşa mahallesindeki halkın gün aşırı Seyhan Belediyesi önünde yaptığı eylemleri hatırlıyorum şimdi...

TOKİ'nin uygulamalarına hiç girmiyorum. Aslında bir TOKİ mağduru olarak 6 yıl önce 43 bin liraya imza attığım 2+1 ev için ödediğim onca paraya rağmen şimdi borcumun nasıl 45 bin lira civarında olduğunu uzun uzadıya anlatmam gerekiyor ya... Neyse; şimdi kimsenin kafasını karıştırma gibi bir niyetim yok.

Madem ki gençlerden bahsediyoruz. Madem ki artık yeni yüzler arıyoruz. Madem ki Adana'dan beyin göçü verdiğimiz için kahrediyoruz. Üstelik Soner, Ankara'daki şirketi aracılığıyla tüm Türkiye'ye ve oradan da uluslararası piyasaya ulaşan bir isim. Doğup büyüdüğü kente hizmeti ilke edinip Seyhan'a belediye başkan aday adayı olmuş. Daha ne yapsın...

İşte; Nazım ve Soner...

Yollarını açın. Samimi olun...

Bırakın gençler gelsin...

İyi haftalar...

adanaulus

6.10.2012 15:16:25

YAZARLAR


TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

AKSA DOĞALGAZ’DAN PERİYODİK KAÇAK TARAMA

“SEYHAN’DA SENDİKA İLE SORUNU ÇÖZÜLDÜ”