OĞLUM KÜRT’SÜN, NEDEN İNKÂR EDİYORSUN?

Bir gün bir dostum şu soruyu yöneltmişti bana. Nereden buluyorsun bu kadar köşene konuları? Eğer Türkiye’de yaşıyorsan olayda çok, konuda demiştim.

Bir gün bir dostum şu soruyu yöneltmişti bana. Nereden buluyorsun bu kadar köşene konuları? Eğer Türkiye’de yaşıyorsan olayda çok, konuda demiştim.

Sadece sokaklarda halkın arasında olacaksın, yani halka dokunacak onların sorunları neymiş beraber yaşaya can, hepsi bu kadar.

Haftanın iki gün TVA da siyasi ve ekonomi yayınlar yapıyorum. Yine Bayram öncesi yayına giderken Amerikan menşeli bir kafenin önünde biri erkek, birisi kız çocuğu 9-10 yaşlarda kafede oturan “rüküş” ablaya bir şey satmaya kalkıyor. Anlayacağınız çokta ihtiyaç olmayan peçete, dileniyor demesinler diye onu eline almış çocukcağız. Peçete uzattığı hanım, “rüküş” giyimli sosyete olduğu belli. Aralarındaki Şu konuşma beni derinden sarsmıştı. Nerelisin diye soruyordu kadın çocuğa. Çocuk utangaç Siverek abla diyordu, oğlum Kürdüm desene, neden demiyorsun diye abla kendince çocuğa kök dersi veriyordu. Öyle ya, bu ülkede Kürdüm diyecek övüntüyü mü bıraktınız çocuğa! göğsünü gere, gere Kürdüm desin!…

Bu ülkede yıllarca Aleviler ben aleviyim diyemedi, yıllardır Batıda insanlar ben Kürdüm diyemedi. Hep bir asimile çabası var! illa bizden olacan yok başkasının yaptığı hatayı sana yedirirler. Ne hatası? PKK’nın yaptığı vatan hainliğin faturasının tüm Kürt halkına çıkarıldığı gibi. Yani şimdi ne yapalım bu ülkeyi Karadenizliler yönetiyor ve ülke ekonomisi yerlerde bir o kadarda çalınan halkın parası cabası, n’apalım şimdi tüm Karadeniz halkını mı suçlayalım? Bu yazıyı yazarken bir arkadaşım konuya şahit oldu, tabi sen Kürt’sün ya! böyle taraflı yazarsın demez mi bana! Bak kardeşim sana kardeşim diyorum çünkü yıllardır bu ülkede biz kardeşiz denen martavalı yutturdukları için öyle dedim, ben birilerin hakkını savunmak için Kürt mü olmam gerek? İşin aslında ben Kürt’te değilim, olsaydım şerefle onunda yazardım. İnsan olmak yeter diye düşünürüm.

Dönelim tekrardan o küçük çocuklara, üç beş kuruş alacak diye daha hayatın başında bu travmaları geçiren bir çocukla büyüyünce nasıl diğer çocuklarla bağ kuracak? Bakın iki gün önce Diyarbakır, Mardin hattında çok büyük bir yangın çıktı 11 kişi öldü binlerce mal canın yongası misali hayvan telef oldu, televizyonlarda kaç dakika haber oldu? Tıpkı TRT’nin CHP’ye ayırdığı haber saniyesine benziyor! Bu ülkede benden olmayan ne olursa olsun düşüncesi var, en önemlisi bölgesel bir faşizm var ve bundan dolayı insan ayırt ediliyor. Sonrada “yağ gibi su yüzüne çıkan göbeğini kaşıyan adamlar” bu ülkede Kürt sorunu yok diyor!… Bu ülkede dibine kadar Kürt sorunu var, dahası sonradan hortlayan dibine kadar Türk sorununda peydah oldu. İnsanların yaşamak için etnik kökenden önce ekonomiye ihtiyacı var, son günlerde midemiz yüzünden nerden geldiğimizi düşünecek halde bile değiliz. Birileri bizi Cennetten yer verecem martavalları ile kandırıyor ve hortumları kendi cebine akıtıyor. O çocuk sadece belki bir 5 lira için abla, abla deyip yaklaştığı kişinin ne bilsin açmışın diyeceğine Kürt müsün diyeceğini! O çocuklar parklarda ya da denizde ya da sinemada, tiyatroda olması gerekirken o yaşta hayat mücadelesine girmiş, belki Filistin’deki İsrail zulmünden ölen çocuklar değil ama, onlarda inanın çok mutlu değiller. Ancak insanları yutturun kendi cepleriniz için, ne diyorsunuz “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır ya da Fırat’ın kıyısında bir kurt kuzuyu kapsa o benim sorunumdur” Kuzumu kaldı kapılmaktan!… Haydi Beyler Göbeklerinizi kaşımaya devam edin, kim nerede zulüm çekiyor, kim bu ülkede acından bir bankta ölmüş, kim ekmek kuyruğunda kalp krizi geçirmiş size ne, sonrası Tüm restoranlar dolu sözleri ile günahlarınız af mı olacak? siz ancak kendi çıkarlarınız için insanların etnik kökeni ile uğraşın, yuh sizin adamlığınıza!     


Süleyman YALÇIN

23.06.2024 02:32:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ