SARAY KADINLARI 

Osmanlıda ülkeyi her ne kadar padişahlar yönetse de, Saraydaki zeki ve hırslı kadınlar açık veya gizli, her zaman yönetimde etkin olmuşlardır.

Osmanlıda ülkeyi her ne kadar padişahlar yönetse de, Saraydaki zeki ve hırslı kadınlar açık veya gizli, her zaman yönetimde etkin olmuşlardır. Hem Saray, hem kadın, hem sınırsız ihtiraslar entrikasız olmaz tabi. Entrika da kansız olmaz elbette. Saray ve kan deyince akla ilk gelenlerden biri Safiye Sultandır. 

Asıl adıyla Sofia Baffo. Venedik’in en güçlü ve en zengin ailelerinden birinin kızıdır. Babası Korfu Valisidir. Gemileri vardır. Ve o gemiler bir gün, Osmanlı korsanlarının saldırısına uğrar. Sofia köle olarak satılmak için esir alınır.

Küçük Sofia Baffo, Pera’da bir köle pazarında açık arttırmaya çıkarıldığında güzelliği 3. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan’ın dikkatini çeker ve böylece Sofia Saraya girer, Safiye olur. 3. Murad Safiye’nin güzelliği karşısında çarpılır ve ona büyük bir tutkuyla bağlanır. Safiye için de 3. Murad’la geçirdiği dönem en güzel dönemdir. Çünkü 3. Murad henüz şehzadedir, haremi küçüktür ve Safiye’nın çarpışacağı rakip sayısı azdır.

Babası 2. Selim ölünce 3. Murad tahta çıkar. Artık, Safiye’nin yeri tahtın yanıdır. Ne var ki, 3. Murad’ın Safiye’ye aşırı düşkünlüğü hem annesini, hem de Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’yı rahatsız etmeye başlar. Nurbanu Sultan oğlunu Safiye’den soğutmak için, ona her gece yeni bir cariye gönderir. Bir süre sonra Sarayda patır patır doğumlar başlar ve padişah bir anda 130 çocuğun babası olur.

Her cariye kendi çocuğunun tahta varis olmasını istemektedir. Fatih Kanunnamesi gereği tahta çıkacak oğul, bütün erkek kardeşlerini öldürme hakkına sahiptir. Büyük katliam yakındır. Ama Safiye işini şansa bırakmaz. Bebekleri, doğumlarında kordonlarını bağlatmayarak, ya da çeşitli kaza süsü verdirerek ortadan kaldırır.

Safiye sürekli gelip giden cariyelerle yarışmak yerine 3. Murad’ı kendi alemine terk eder ve devlet yönetiminde kendine yer edinmeye çalışır. Sadece devletin iç işleyişinde değil, dış ilişkilerde de etkin olmaya başlar.

İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth ile mektup arkadaşı olur ve ikili birbirlerine sundukları aşırı pahalı hediyelerle sıkı dost olurlar. 1. Elizabeth kendisine bir araba hediye eder, Safiye de alışılmadık bir şekilde, İstanbul sokaklarında gezmeye başlar.

3. Murad’ın ölümünün ardından bir çok entrikadan galip çıkar ve oğlu 3. Mehmet’in tahta geçirir. Bunun için de bir gecede tam 19 küçük çocuğu analarının koynundan alarak, boğdurur. Kan dökmemiştir. Ertesi sabah, 19 küçük tabut sarayın avlusuna dizilir. Kimse gıkını bile çıkaramaz.

Kendi iktidarını tehdit edebilir diye, 3. Mehmed’i dolduruşa getirerek torunu Şehzade Mahmud’u da boğdurur. Cellatlar Safiye’nin bu “küçük ricasını” yerine getirirken Şehzadenin çığlıkları Sarayın duvarlarında yankılanır 

Oğlu öldükten sonra, Handan Sultan’dan doğan torunu 1. Ahmed’in saltanatı sırasında Büyük Valide Sultan ismiyle iktidarını bir müddet daha sürdürür. 

Ama derim ya, her zaman daha zalim biri vardır. Hırsın ve acımasızlığın simgesi Safiye’yi kendisinden daha hırslı, daha acımasız, daha zalim bir kadın yerinden eder: Kösem Sultan. Kösem, iktidarı Safiye’den söke söke alır ve onu Eski Saray’a sürgün eder.

Tarih 10 Kasım 1619…Safiye yaşayacaklarını, yaşadıklarıyla kıyaslamaya başlar. Kararlı kadındır Safiye. Bu sefer hesabı kendine keser. Ölümü hakkında başka rivayetler de olsa da önemli mi ki? O da herkesin sahip olduğu kadar yere sahip olur, en sonunda. Ayasofya Camii’nde kocası 3. Murad’ın türbesine gömülür.

BENİM ANLAMAM MÜMKÜN DEĞİL. TARİHTE BİNLERCE ÖRNEĞİ VARKEN,

• NEDEN İKTİDAR HIRSI HEP AKLIN ÖNÜNDE GİDER?

• ALTI ÜSTÜ BİR MEZAR.

 


İfral TURGUT

13.06.2024 00:36:00

YAZARLAR


YÜREĞİR’E 7 YENİ HİBE ARAÇ

ÖNCE HASTA MI, ÖNCE ÇALIŞAN MI?

OYA TEKİN: KAPSAYICILIK VE EŞİTLİK TEMEL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK

LEZZET ARASI’NIN YENİ DURAĞI ADANA OLDU

YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN 230 TEKERLEKLİ SANDALYE

5 YILDA 76 BİN 156 KİŞİ DOLANDIRILDI

DÜNYA USTALAR ŞAMPİYONASINDA ADANA’NIN GURURU

ADANA'DA 2 BİN 316 EV VE İŞYERİNİ TESLİM ETTİK

DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ