Sen Misin Farklı Düşünen!

Sen Misin Farklı Düşünen!

Sanat, güzeli yaratmaktır; güzeli yaratan ise sanatçı... Sanatçının güzeli yaratabilmesi, güzel olmasının getirisidir; güzel olmasıysa sanatkâr olmasına bir avantaj! Ya güzellik? Fizik, ruh, beyin; yani bir bütünlüğün varettiği mükemmellik hali. Bir varlığa 'güzel' demek, bu üç şeyin bir arada ve uyumlu olmasını gerektirir. Şayet bu kombinasyon yoksa, o varlığa; sadece fizîken, rûhen yahut beyînen 'güzel' denebilir. Bu da güzelliğin doğru karşılığı olmayacaktır. Ancak tüm bu tanımlamalara karşı bir eleştiri yapılacak olursa: 'İyi, hoş; ama bedensel, manevî, mantıksal güzellik de diğer kavramlar gibi görecelidir. O halde mükemmelliğin tartısı yine dengelenemez.' şeklinde olur. Ve bu eleştiri sadece objektif bakmakla çözüm yolu sağlayabilir. Yoksa işin içinden çıkmak mümkün olmayacaktır ve genelgeçer görüşler ortaya koyamamak da, insanlığın kaderi!

Gelelim bu açıklamaların gündemde önemli yer tutan konuyla alakasına; sanatçılara ve tercihlerine... Sizce özünde iyi ahlâklı, hümanist ve Tanrı dostu olmayan bir kimse, eserleriyle dünyayı avcuna alabilir mi? Yooo! Bence alamaz, hatta bu imkânsız, böyle bir şey olamaz! Peki kimin haddine düşmüş Tanrı'yı sorguya çekmek? Bunca nimet bahşetmişken kullarına, gülün sapındaki dikenin hesabını sormak! Ve kimin haddinedir ki sanatın İlah'larını tercihleriyle yargılamak? İnanın bunu yapmak... Sadece nankörlüğü kabul etmek olacaktır, ötesi değil! Fazıl Say... Ateistmiş! Kendisi bile farkında değil belki, ama peygambere komşu olacak adam. İnsanlığı; uzay değil, uzay üstü çağlarda dahi rehabilite edecek eserler yarattı. Hadis öğütler gibi öğütlemeli eserlerini çoluğa çocuğa! Diyelim ki: 'Olmadı!' Sen de karşı çıktın buna. O zaman: 'Senin gibi ateist dost başına.' demek kalır bana.

İroni bir yana da... Sayın Say tercihlerine dair yaptığı bu açıklamasında; stratejisi ne denli yarık beyinli olan siyasilerimizi ve halkımızı es geçerek: 'Ateistim!' dedi. Bunu ve devamındaki fikirlerini ilan ederken de ceza almayacağından emindi. Ama aklına gelmeyen başına geldi. Bu cezalandırmayı hayata geçirmek kolay olmasa da, cezanın söz konusu edilmesi dahi sanattan ve akıldan yoksunluğumuzu bir kez daha açık etti. Dilerim siyasilerimiz yine işlerine geldiği gibi davranmaz ve bir sanat'kâr'ımızı daha başka milletlere evlatlık vermez!

adanaulus

14.08.2012 18:33:40

YAZARLAR


DEMİRSPOR BAŞKANVEKİLİ KORKMAZ İSTİFA ETTİ

CHP’Lİ OYA TEKİN: BİZİM MAKAMIMIZ SOKAKLAR

75. YIL SANAT GALERİSİ NE OLACAK?

ADANALI ÇİFTÇİLER, SULAMA MAĞDURU

ADANA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA VAR!

KAHRAMANMARAŞ’TA YAPAY GÖLET

DEMİRSPOR'UN TRANSFER HARCAMA LİMİTİ AÇIKLANDI

ABB U16 KIZ BASKETBOL TAKIMI’NIN 5 OYUNCUSU MİLLİ TAKIMA DAVET EDİLDİ

GENÇLER KAYKAY YARIŞMASINDA BULUŞTU

MAL BEYANI BAYRAMDA DA ASILI KALDI

ADANA’DA KAÇAK SU KALLANANLARA 143 BİN LİRA CEZA!

"BU UYGULAMA ENFLASYONU KÖRÜKLER"

İSTİRAHAT HALİNDE GÖRÜLEN EL TİTREMESİ PARKİNSON HABERCİSİ OLABİLİR!

SKOLYOZ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!

SEYHAN BELEDİYESİ, 4 BİN 734 ADET KURBAN KESİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ŞÜPHE VE KUŞKU TOPLUMSAL BAĞLARI ZAYIFLATIYOR!

TARİHTEN BİR YAPRAK