SEYHAN NEHRİ VE ADANA’NIN BİTMEYEN SORUNLARI!

Adana’da oturup da Seyhan Nehri üzerinden geçmeyen yoktur. Çünkü, Seyhan Nehri üzerinde kentin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler vardır. Taşköprü, Girne Köprüsü, Mustafa Kemalpaşa Bulvarına giden köprü ve Sinanpaşa ile Yavuzlar ve Gençlik köprüleri de vardır.

Adana’da oturup da Seyhan Nehri üzerinden geçmeyen yoktur. Çünkü, Seyhan Nehri üzerinde kentin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler vardır. Taşköprü, Girne Köprüsü, Mustafa Kemalpaşa Bulvarına giden köprü ve Sinanpaşa ile Yavuzlar ve Gençlik köprüleri de vardır. Sinanpaşa, Yavuzlar ve Gençlik Köprüleri sadece yayalara açıktır. Sinanpaşa ve Yavuzlar Köprüleri yılda iki kez kapatılır. Nedeni de Portakal Çiçeği Festivali ile Lezzet Festivallerinin Merkez Park’ta yapılırken güvenlik açısından köprülerin kapatıldığı söylenir.

 

***

 

Aslında bu köprüler kapatılarak Yüreğir’de yaşayan insanlara kötülük yapılıyor. Yetmiyor Yüreğir’de yaşayan insanlar üvey evlat muamelesi görüyor. Yazdım, tekrar yazayım.

Lezzet Festivali ve Portakal Çiçeği Festivalleri yapıldığında Yavuzlar ve Sinanpaşa Köprüleri insanları taşıyamayacağı gerekçesiyle kapatılıyor. Dolayısıyla Yüreğir’de oturan vatandaşlar Merkez Park içerisinde kurulan festival standlarına gitmek için Girne Köprüsü’nden yürüyüp Merkez Cami önünden geçerek Merkez Park içerisine giriş yapıyorlar.

Ya da Mustafa Kemalpaşa Köprüsü’nden yürüyüp Merkez Park içerisine giriş yapılabilecek.

 

***

 

Burada Yüreğir’e Festivallerden düşen pay araçların bu ilçeye park edilişidir.

Halbuki Adana’yı yönetenler vatandaşa en iyi hizmeti vermek için yola çıktılar. Festival alanına en kısa yoldan gidişi kapatmak vatandaşa eziyettir.

Seyhan Nehri’nde (Fotoğrafta görüldüğü üzere) aylarca su bırakılmıyor. Sebebi de Demirköprü’nün yanına yeni bir köprü yapılmasıdır. Aylardır Seyhan Nehri’nin suyu kesikken Yavuzlar ve Sinanpaşa Köprüleri güçlendirilemez miydi?

İstenilse yapılırdı.

 

***

 

Hiç kimse kalkıp da şöyleydi, böyleydi deyip mazeret üretmesin, inandırıcı olmazlar.

Şimdi Seyhan Nehri’ni tanıyalım, ne zaman yapılmış, nasıl yapılmış.

 

***

 

1956 yılında Seyhan Nehri önü toprak bir setle kapatılarak oluşturulmuş bir barajdır.

Doğal olarak da Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü, Adana'nın eşine ender rastlanabilecek güzellikte bir kent olmasına büyük katkısı olmuştur. Özellikle Adana'nın yeni yerleşim yeri olan kuzey Adana'da nehir ve göl yerleşim açısından ayrı bir çekim merkezi haline gelmiştir. Seyhan Nehri'nin uzunluğu 560 kilometre.

 

***

 

Seyhan Nehri üzerinde 8 adet baraj ve/veya HES bulunmakta. Toplam 742 MW kurulu güce sahip bu hidroelektrik santraller ile Türkiye'deki HES'lerden üretilen elektriğin yüzde 2,515 oranı, toplam elektrik tüketiminin ise yüzde 0,738 oranı karşılanır.

Adana'da köprü çalışmaları nedeniyle suyu kesilen Seyhan Nehri devasa boyutlarda yosunlarla kaplandı. Kanalizasyon suları ve çöplerin de birikmesiyle nehir bataklığa döndü.

Seyhan Nehri'nin önünde bu fotoğrafı çektirirken, Adana'yı yönetenler adına utandım. 

 

***

 

Adana'yı yönetenlerde sanıyorum vizyon eksikliği olduğu için Seyhan Nehri bir türlü güzel bir görüntüye kavuşmadı. Halbuki belediye başkanları, belediye meclis üyeleri görgülerini artırmak, şehircilik adına bilgi sahibi olmak için Avrupa’ya gitmemişler miydi? Seyhan Nehri bu haliyle balçık şekline dönüşmüş haliyle çevreye de kötü kokular salarken, Adana'yı yönetenler gözlerini kapatmaktan, kulaklarının tıkamaktan geri kalmıyor.

Seyhan Nehri'ni güzelleştirecek vizyon sahibi yöneticilerin gelmesini büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

***

 

Adana Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının lansman toplantılarına katılarak projelerine bakıyoruz, ve sanki kentimiz bir Avrupa şehri haline gelecekmiş hissine kapılıyoruz.

Adaylardan hangisi seçilir, seçilince projelerini hayata geçirebilirler mi zaman gösterecek.

Ancak, şu bir gerçek ki Adana’nın kaybedecek bir saniyesi bile yok. Adana’nın her tarafı sorunlarla dolu. Şimdi sorunları burada sıralamama gerek yok. Sadece Seyhan Nehri’ni gündeme getirdim. Belediye başkan adayları zaten Adana’nın her yerini karış karış geziyorlar. Dolayısıyla kentin sorunlarını kendi gözleri ile görmüş oluyorlar.

Adana’nın yığınla sorunu seçilecek başkanları bekliyor.

Kent içi trafik, Yeni Adana Stadı’na maç günlerinde giderken yaşanan trafik sorunu, kentteki düzensiz yapılaşma, toplu taşıma araçlarının düzensizliği gibi bir sürü sorun var.

Umarım Adana bu sorunlardan en kısa sürede kurtulur.

 


Hüseyin SUNGUR

13.03.2024 16:10:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”