Seyhan'da ihale kime kaldı?

Seyhan'da ihale kime kaldı?

Seyhan Belediyesi'nin Şubat 2013 tarihinden itibaren 11 ay süreyle yürürlüğe girecek 'Temizlik İhalesi' geçen hafta gerçekleştirildi. Hatırlarsınız ki geçen haftaki yazımızda yıllardır ihaleyi kazanan ve işi yürüten Miray Temizlik üzerinde durmuştuk.

2013 yılına ait ihaleye 3 firma katılmış ve ihale tahmini bedel olarak 18 milyon 704 bin 284 TL bedelle (KDV ve fiyat artışı hariç) başlatılmış.

İstanbul menşeili Albayrak/Barka Temizlik ortak girişimi 14 milyon 984 bin 895 TL, Miray Temizlik 16 milyon 500 bin 567 TL, Nedimbey Temizlik ise 17 milyon 552 bin 384 TL teklif sunmuş.

Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ancak ihale şartnamesinde 'İş ortaklığı' (Joint venture) türü birlikteliklerin tekliflerinin dikkate alınmayacağı ilan ediliyor. En ucuz teklifin de bu şarta aykırı bir iş ortaklığı olduğu için o firma yarışma dışı tutulacağından, haliyle en düşük fiyatı Miray Temizlik teklif etmiş sayılacak. Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'ün Miray'dan soğuduğu dillendirilse de ihaleyi Miray'ın alacağı düşünülüyor.

Edindiğimiz bilgilere göre çıplak fiyatlara yüzde 18 KDV eklenecek. Yaklaşık 600 işçinin 2013 yılında birincisi yılbaşında diğeri Temmuz başında alacağı asgari ücret zammı da fiyat farkı olarak çıplak fiyata eklenerek ödeme yapılacak.

İhale sonrası ilginç bir durum daha yaşanmış Seyhan Belediyesi'nde. İhale sorumlusunun sabah ihaleyi yapıp, ardından izne ayrıldığı öne sürülüyor. Bu nedenle ihalenin değerlendirme ve sonuç ilanının biraz gecikeceği kaydediliyor.

Biz geçen hafta olduğu gibi bu hafta da öngörülerimizi ve olayları sıraladık. Ortada çok vahim iddialar da var ancak iddia boyutunda kaldığı için şimdilik ses etmiyoruz.

Yerel seçimlere biraz daha yaklaştığımızda belki olaylar daha da netleşir. Biz de enine boyuna irdeleriz. Kimse kafasını yormasın.

Ama önce şu temizlik ihalesinin sonucunu bir öğrenelim.

Zira arap saçına döndü...

 

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

adanaulus

22.12.2012 16:15:13

YAZARLAR


AK PARTİ ADAYI HALİL NACAR’DAN İLGİNÇ PAYLAŞIM

KOZAN’DA CHP AFİŞLERİNE SALDIRI

ERDOĞAN: ADANA’NIN YOLDAŞLIĞIYLA İFTİHAR EDİYORUZ”

ADS BAŞKANI SANCAK BAŞKANLIĞI BIRAKTI

DEVA KOZAN ADAYINI TANITTI

TÜRKEŞ-AKAY-ÇETİN EL ELE

‘ADANA’NIN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM’

ÇUKUROVA SİFED’DEN ADAYLARA DEPREM HATIRLATMASI

KARALAR: ADANA BÖLGENİN ÖNCÜSÜ, İNCİSİ VE LİDERİ OLACAK

EMRAH KOZAY’DAN SEÇİM STARTI

ÜLKÜ OCAKLARI, TÜRKEŞ'İN KIZINI 'HAİN' İLAN ETTİ

“TÜRKEŞ GELECEK DERTLER BİTECEK”

“ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERDİK”

“YENİDEN KAZANMA SÖZÜ VERDİM”

KİLO VERME SÜREÇLERİ YAŞAM TARZINA UYGUN OLMALI!

5 YILDA 845 TAŞINMAZ ÖZELLEŞTİRİLDİ

SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI ARTTI