Seyit Ali Akgül

Seyit Ali Akgül

24 Kasım'dan sonra 3 Aralık. Geçen yıl kaybettiğimiz Mustafa Gümüşdamla'yı geçen hafta andık. Öğretmenler Günü'nde O'nun için toplandık. İki haftadır zor ölümler üzerine yazı yazmak ağır geliyor bana.

Bir anma günü de bugün. 3 yıl önce 3 Aralık'ta gazeteci, sendikacı, insan dostu, sağduyulu büyüğümüz Seyit Ali Akgül, cinayet gibi bir kazada aramızdan ayrılmıştı. Kendini bilmez bir adamın insafsızca ölüme terkettiği Seyit Ali Akgül'süz tam 3 yıl geçti. Haksızlıklarla dolu 3 yıl yaşadık. Mahkeme kapılarını aşındırdık. Öleni geri getiremezdik ama insanın insan gibi davranması gerektiğini haykırmak için mücadele ettik. Seyit Ali Akgül'ün kaldırımda ölmesine göz yummanın tam bir 'kasıt' olduğunu anlatmaya çalıştık. Vicdansızlığın bir cezası olması gerektiğini düşündük. Örnek bir karar çıksın istedik. Ne yazık ki kaçınılmaz sonu yaşadık. Kaza sonrası ölüme terkin ne kadar da önemsiz olduğunu daha iyi kavradık. İnsana çarpıp kaçmanın karşılığı 'Her ne kadar kaçsa da...' denilerek tek satırda geçildi. Ölüme sebebiyet veren ve türlü yalanlarla yılmaz savunucu konumdaki insanlar zafer kazanmış edayla sırıttı.

***

Tanıştığımız 1994 yılından 2009 yılının 3 Aralık gününe kadar hiç ayrılmadığımız Seyit Ali Akgül'ü unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Ortak kullandığımız masanın başucunda duruyor fotoğrafı. 'Gümüş'e benziyor bakışları.

Az, öz ama derin konuşmaları yankılanıyor kulaklarımda. Yanlışlarımda aklıma geliyor, geri adım atıyorum. Yaşamın, onurlu, dik durularak da kazanılabileceğini aşılıyor yine. Demli çayını ya da rakısını yudumlarken, 'Dedikoduyla, fitneyle, fesatla işin olmasın' diyor yine...

'Genişleme değil gelişim' üzerine kurulu bir hayatı tercih eden Seyit Ali Akgül, rüyalarımızı süslemeye devam edecek. Fikirlerini, düşüncelerini, gazeteciliğini hep hatırlayacağız.

Yokluğuna alışmak zor. Halktan, emekten ve üretimden yana tavrı hafızalarımızda kazılı. Kayserili, Adana tutkulu; Seyit Ali Akgül.

Kalbimizdesin...

adanaulus

2.12.2012 01:26:31

YAZARLAR


TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

AKSA DOĞALGAZ’DAN PERİYODİK KAÇAK TARAMA

“SEYHAN’DA SENDİKA İLE SORUNU ÇÖZÜLDÜ”