SİYASETTE “PEKİ EFENDİM” DEVRİ!

Liyakat sizlere ömür! Her devrin adamları artık her yerde. Bazen buna uyum diyorlar, fakat ben ona kişiliğinden ödün verenler diyorum. Kişilik dedim de en bozuk dönemi yaşanıyor.

Liyakat sizlere ömür!

Her devrin adamları artık her yerde. Bazen buna uyum diyorlar, fakat ben ona kişiliğinden ödün verenler diyorum. Kişilik dedim de en bozuk dönemi yaşanıyor.

Kıytırık bir makam içim için kişiliğini satanlar acaba başka neler yaparlar?

Neden mi bu kadar sert girdik olaya?

Ülke son yıllarda maalesef en çok rastlanan olayla karşı karşıya. Kişilik satma sanatı diyorum ben buna. Bunun için çok basit iki kelime diyeceksiniz, Peki Efendim!

Kimse kimsenin efendisi değilbir bunu bilseler,aslında bu kelimeyi kullanmazlar.

Aslında bağlaçları birbirinden ayırmak gerek peki kelimesi çokta kötü bir durum değildir, fakat ikisini beraber kullandın mı o zaman kendi fikrinin tutsak olduğunu öne katarak yalaka mertebesine kadar yükselirsin.

Bu kelime özelliklesiyasette son yıllarda bayağı bir popüler.

31 Mart seçimler öncesi bu kelimeyi çok yerde gördük, en çokta siyasette gördük, birileri seçim sonrası olacak makamlar için yalakalığın dibine vurmaya başladı. Maksat belli eş, dost, akraba nasıl bir mevki ayarlanır diye sıraya girmişler. Bunun yanında ideoloji denen özellik hiçe sayılmaya başlandı. Bunun en büyük belirtisi fikir olarak çok farklı gruplar aynı siyasi görüş etrafında buluşmaya başladılar. Mesela mı? 12 Eylül öncesi emniyet müdürü vurulması davasında yargılananlarla, Dev- yol davasında yargılanan sözde devrimciler aynı liste etrafında yarın mecliste bir düşünceyi savunacaklar.

Size onlarca örnek verebilirim, mesela siyaset makamı o kadar çok kirlendi ki, sözde hamasi söylemler fiile gelince boş vere döndü. Meclis üyelikleri için temayül yapanlar sonrası ne sıraya uyuyorlar nede yerlerine gelenlerin liyakatinin sıfır olduğuna bakıyorlar.Önemli olan her makama gelen önce Peki Efendim diyenlere bakıyor. Neden basit kibir…

Çünkü kendi fikirlerinin üstünde başka bir söyleme katlanamıyorlar. Sorguladın mı cevap hepsinde aynı, bu kadar biliyordun sen burada olurdun!

Bir konu daha var aslanda, kapalı kapılar ardında çok çirkin bir söylem, şu aday 70 Milyon verdi, bu aday bu kadar verdi söylemi, ayyuka çıkmış durumda.

Demek oluyor ki,

Din, iman para olmuş onun için her yol mübah diyen kişilerin en çok söylediği kelimede Peki Efendim…

Bakın peki efendim diyemeyenler, en çok yurt dışına kaçmak için birçok sorunlu yolu seçiyorlar. Ülkenin liyakatli çocukları gidiyor, yerine Afrikalılar geliyor. Alman Lisesi 124 mezun vermiş 122 si yurt dışına gitmiş, Avusturya lisesinin 74 mezunundan 72 si sıvışmış. Daha çok örnek verebilirim, fakat o kadar üzülecek durum ki, kimsenin umurunda değil bu durum. 

Sizlere bol şanslar Peki Efendimciler…


Süleyman YALÇIN

26.02.2024 13:25:00

YAZARLAR


SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ARDINDAN...

TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ