‘TASARRUFUN DA EN KRALINI BIZ YAPARIZ!’

Türkiye’nin siyaset sahası her mevsim çiçek açan renkli bir botanik bahçesine benziyor. Büyük sıkıntıların yaşandığı bir dönemde öyle gelişmeler meydana geliyor ki, koca bir ülke kahkahalardan yerlere yatabiliyor.

Türkiye’nin siyaset sahası her mevsim çiçek açan renkli bir botanik bahçesine benziyor. Büyük sıkıntıların yaşandığı bir dönemde öyle gelişmeler meydana geliyor ki, koca bir ülke kahkahalardan yerlere yatabiliyor.

Yalnız dikkat etmek lazım, kamusal alanda yerlere yatarsanız anında ters kelepçeyle alınıp götürülebilirsiniz. Bu durum ülkede var olan en ileri demokrasinin bir ayrıcalığıdır!

***

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tasarruf tedbirleri aldıklarını açıkladı. Vatandaşlar bu tedbirleri görebilmek için sağa sola bakarken iktidarın ağır topu, büyük siyaset insanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis Grup toplantısında Eurovision Şarkı Yarışmasını gündemine alarak kürsüye çıktı:

-Birinci olan İsviçreli erkek sanatçının tüylü ceket, bol makyaj, pembe saten etekle yarışmada boy göstermesi utanç vericidir! Buna çağdaşlık deniliyorsa batsın böyle çağdaşlık!

-Ülkede çok ciddi bir enflasyon var.

-Tüylü ceket!

-İşsizlik rekor kırıyor.

-Bol makyaj!

-Emekliler perişan.

-Pembe saten etek!

Neden bu kadar detaylı bir inceleme yapıp da erkek şarkıcı Nemo’yu eleştirdiğini kimse anlayamadı. Ama Meclis’teki Grup Toplantısına katılanların tamamı sürekli ve gür alkışlarla liderlerini anladıklarını gösterdiler!

Demek ki, İsviçreli erkek sanatçının “pembe saten eteği” Türkiye’de açıklanan tasarruf tedbirlerinden biraz daha önemliydi.

Siyaset alanımızın çiçekli olduğunu savunanlar haklı çıktılar yine…  

***

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin toplantısında “milletin aşına, ekmeğine ve boğazındaki lokmasına göz dikenlerden” dedi:

-Bunun hesabını mutlaka soracağız!

Ülkede büyük bir “şaşkınlık” meydana geldi. Erdoğan’ın sözlerini çok doğruydu. Ülkede çok ciddi fakirlik vardı. Alım gücü yerlerdeydi. Halkın boğazındaki lokmasına göz koyanların hatırı sayılır bir faaliyeti de söz konusuydu.

Bunlar sonuç idi!

Sebep ise 22 yıldır iktidarda olan AKP’nin kendisiydi. Eğer Erdoğan bu görüşlerini Cumhurbaşkanı şapkasıyla söylemişse yakında AKP’ye karşı taarruza geçecekti!

Bu muhteşem çıkış, başka nasıl okunabilir ki?

Herkes “Erdoğan yeniden muhalefet lideri olmaya mı hazırlanıyor?” diye aklından geçirmedi değil…

***

Tasarruf tedbirleri denilince AKP’nin din ulemaları akla geliyor. Bütün vaazlarında “öbür dünyayı” anlattıktan sonra kendilerini bu dünyanın nimetlerine doğru savuranlar, insanları düşündürüyor. Yazlıklar, kışlıklar, cipler, VİP’ler, lüks otomobillerden koleksiyon yapmalar… Bunlar biraz tuhaf karşılanıyor.

Bazıları diyorlar ki, bu işte bir yanlışlık var.  Bu kadar mal mülk edinmenin eski Mısır’da bir anlamı vardı. Firavunlar hazineleriyle birlikte gömülürlerdi. Müslümanlar ise dünyaya geldikleri gibi çıplak gidiyorlar. Hatta “kefenin cebi yok” diye caydırıcı bir atasözü de var.  

Neyse kendileri bilir. Savurganlıkla tasarrufu aynı potada eritenler diyebilirler ki:

-Tasarrufun da en kralını biz yaparız!  


Nazım ALPMAN

16.05.2024 20:37:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”