TÜRKİYE'DE YENİ BİR DÖNEM

CHP, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde elde ettiği siyasi başarı ile Türkiye’nin büyük bir bölümünde belediye yönetimlerini kazandı.

 

Aslında bu kazanım hem CHP’nin hem de demokrasinin kazanımı oldu. Demokrasiye gönül verenlerin başarısı oldu.

Öncelikle hem Türkiye genelinde hem de Tekirdağ’da kazanan belediye başkanlarını tebrik ediyorum.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ezici bir çoğunlukla elde eden Candan Yüceer’in kente yeni bir soluk, yeni bir çalışma azmi ve hareketlilik getireceğine inanıyorum.

Benim de yaşadığım merkez ilçe Süleymanpaşa’da da yeni Belediye Başkanı Volkan Nallar ile birlikte bundan sonra her anlamda çok şeyin değişeceği düşüncesindeyim.

Hem Büyükşehir Belediye Başkanı Yüceer’in hem de Süleymanpaşa İlçe Belediye Başkanı Volkan Nallar’ın, kuracakları ekiplerle, rutin belediye hizmetlerini yerine getirirken, seçim öncesi bulundukları yatırım vaatlerini de tek tek gerçekleştireceklerine inanıyorum.

Bana göre önemli olan başkanların çok iyi bir sosyal belediyecilik sergilemeleridir.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmadan, diğer sosyal demokrat belediye yönetimleriyle işbirliği içinde, halkın beklentilerini karşılayacak çalışmalar yapılması, insanların içinde bulundukları sıkıntıları biraz olsun hafifletecektir.

Bunun için de öncelikle sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, basın mensupları ve kentin ileri gelenleriyle sık sık toplantılar gerçekleştirilip, görüş ve düşüncelerini almak ve ona göre bir yol haritası oluşturmak çok önem taşıyor.

Çünkü halkın ve şehirlerin acil ve önemli beklentileri var. Bunların en kısa sürede tespit edilip, karşılanması gerekir.

Çözüm bekleyen sorunların, yapılması gereken çalışmaların, yerine getirilmesi beklenilen hizmetlerin zaten ne olduğu üç aşağı beş yukarı bellidir.

Öncelikle bunlar gerçekleştirildikten sonra asıl meseleye gelip, kentin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesi, halkın refahının artırılması ve yaşam çıtasının yükseltilmesine yönelik projeler yaşama geçirilmelidir.

Bunu yaparken de “ben bilirim”, “ben yaparım”, “bildiğimi okurum” düşüncesinden uzak kalınıp, mutlaka ve mutlaka ilgili kişi, kurum ve kuruluşların fikir ve görüşlerine önem verilip, öneriler dikkate alınmalıdır.

Tabii bu işler öyle kolay işler değil. Özellikle de belediye başkanlığı koltuğuna ilk kez oturanların yönetimsel olarak öğrenmesi gereken, tecrübe etmesi gereken bazı bilgi ve çalışmalar var. Bunlar için de işi bilen, tecrübeli, liyakatlı kişilerden oluşan, güvenilir ekipler kurulmalıdır.

Bu konuda düşülecek en büyük hata ise “bizdendir”, “tanıdıktır”, “yakınımızdır” diyerek, liyakatsiz kişileri işin başına getirmektir.

Böyle davranılmayacağına yürekten inanıyorum ama bir gazeteci olarak halkın beklentisinin en iyi şekilde karşılanıp, umutların boşa çıkmaması için de bunu çok dikkat edilmesi gereken, önemli bir davranış olarak görüyorum.

Tekirdağ’da yaşayıp, burada gazetecilik yapan biri olarak yeni yönetimden ve başkanlardan gerçekten de çok ümitliyim.

Bu güne kadar kente emek verenlere teşekkür ederim. Onlardan devraldıkları yönetim ve hizmet bayrağını çok daha ileri bir seviyeye çıkaracaklarına inandığım yeni başkanlarımızın yolu açık olsun.

Doğru ve güzel işler yaptıklarında her zaman yanlarında olup, tebrik ve teşekkürlerimizle motive edeceğimizi, olumlu ve yapıcı eleştiri ve önerilerimizle çalışmalarına destek olacağımızı bilmelerini isterim.


Tuncay DAĞLI

2.04.2024 17:43:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”