ÜLKEMİN PANORAMASI!

Başlığı Cuma günü attım. Çünkü o gün Müjdat Gezen’in “Köşe Atışı” adını verdiği köşesinde yazdıkları bana bu başlığı attırdı.

Başlığı Cuma günü attım.
Çünkü o gün Müjdat Gezen’in “Köşe Atışı” adını verdiği köşesinde yazdıkları bana bu başlığı attırdı. 

 

Müjdat Gezen köşesinde günün kendisinde bıraktığı izlenimleri kaleme alıyor. Aynı Ankara’da 1968 yılında “Ulus” gazetesinde başladığım meslek yaşamımda rahmetli Şinasi Nahit Berker’in yaptığı gibi…
Müjdat Gezen’e yazdıkları yüzünden dava açılıyor mu bilmiyorum? Ancak Şinasi Nahit Berker’e birçok dava açılmış ve bir kaç kez de mahkum edilmişti. 
O dönemde yazılanlar daha sonra panolar halinde sergileniyordu. Serginin birinde Şinasi Nahit Berker’e bu panolardan biri için para teklif edilmiş ve üstad israr karşısında “maliyetine satarım” yanıtını vermişti. O panodaki fıkranın maliyeti Şinasi Nahit Berker’e 6 ay hapisti.
*****
Yazımın bu bölümünü, iktidarın yeni bir dayatmasına ayırıcağım. Aşağıdaki karikatür herşeyi anlattığı için çok birşey yaz(a)mıyacağım. Ancak herkesin dediği gibi “Tedrisi-Tedrisat” birliğinden ayrıldığımızı ve gencecik beyinleri gericiler ile yobazların eline ve insafına bıraktığımızı söylemekle yetineceğim. Bu konuda eğitimcilerin ve aklı başındaki vatandaşların zaten mücadeleye başladıklarını da söylemeden edemeyeceğim.

Yazıma 1 Haziran 2024 Cumartesi günü devam ediyorum. 
Bu bölümde size, Cumhuriyet gazetesinin bugün verdiği üzücü bir haberden söz edeceğim. Haberin üst başlığı “CUMHURİYET’İN AYDINLANMA BİLGİNİ ERDAL ATABEK YAŞAMINI YİTİRDİ”,  başlığı ise “Her zaman dik durdu”.
Haberin “UNUTMAYACAĞIZ” denilen bölümünde şunlar yazıyor. “Atatürk Devrimleri ve halk hekimliğinin öncü savunucusu yazarımız Dr. Erdal Atabek, dün İstanbul’da 94 yaşında aramızdan ayrıldı. Atabek 1966’dan bu yana Cumhuriyet’te yazıyordu. Atabek ailesi kıymetlisini, Cumhuriyet Çalışanları bilginini, tıp dünyası önemli bir bilim insanını, Türkiye büyük bir aydınını yitirdi.”
Bu üzücü haberi Dr. Erdal Atabek’in bir fotoğrafı ile noktalayacağım. 

 

Bugünlük de bu kadar! 
Hoşçakalın! Sağlıcakla Kalın!


Erdoğan VAROL

5.06.2024 21:58:00

YAZARLAR


DEDEMAN OTEL OLARAK AÇILIYOR

DEMİRÇALI’DAN BAKAN KURUM’A SORULAR!

AİLELERİN TERCİHİ YUMURTALIK SAHİLLERİ OLACAK

150 ANAOKULUNDA SATRANÇ TURNUVASI

YAZ AYLARINDA SPOR SAKATLANMALARI ARTIYOR!

CHP VE AK PARTİLİ VEKİLLER İLE BAŞKANLAR BİRARADA

ADANA DEMİRSPOR BOLU’DA SEZONA HAZIRLANIYOR

BAKAN KURUM DEPREM KONUTLARI İÇİN TARİH VERDİ

İTALYA ADANA DEMİRSPOR’A VİZE VERMEDİ

ADANA YAZ ORTASINDA FELAKETİ YAŞADI

SEYHAN’DA HAYVAN BAKIM EVİ HAZIRLIĞI

CHP İL BAŞKANI TANBUROĞLU: HEDEF İKTİDAR

CHP ADANA’DA BAŞKANINI SEÇTİ

GÜNÜN FOTOĞRAFI

AYRILMA KAYGISI BOZUKLUĞUNA DİKKAT !

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BİR YILLIK EMEĞİ BİR KIVILCIMLA KÜL OLMASIN”