YEREL GÜÇ

Yerel güç denilince sizin aklınıza ne geliyor bilmiyorum? Ancak benim aklıma hemen o beldede çıkan gazete ya da öteki diğer basılı yayınlar geliyor. Bu olgunun içine (varsa Radyo ve Televizyon gibi), sözlü ve görüntülü yayın organlarını da eklemek mümkün tabii ki.

 

Yerel güç denilince sizin aklınıza ne geliyor bilmiyorum? Ancak benim aklıma hemen o beldede çıkan gazete ya da öteki diğer basılı yayınlar geliyor. Bu olgunun içine (varsa Radyo ve Televizyon gibi), sözlü ve görüntülü yayın organlarını da eklemek mümkün tabii ki.

Durup dururken bu nereden çıktı diyebilirsiniz? Hemen yanıtlıyayım. Bu konudaki cevap çok basit ve yalın. Çünkü yazımı okuduğunuz “MİLLİ MÜCADELENİN KALESİ POZANTI GAZETESİ” yerel bir gazete. Şimdiye kadar yaptıkları ve başardıkları da, bundan sonra yapacaklarının işareti ve önsözü…

*****

Bu yerel güç tanımı da bana ait değil. Yerel Gazeteler, gazetecilik okulu gibidir diyen Necdet Buluz adlı bir gazeteciye ait. Kendisiyle hiç karşılaşmadık. Yüz yüze gelmedik. İnternette dolaşırken buldum bu meslektaşımı. Yazısında yerel gazetelerin sıkıntılarından söz ediyor. Bakın ne diyor: “Son günlerde yerel gazetelerin sıkıntıları gündem oluşturuyor. Ekonomik sıkıntılarla da mücadele etmek durumunda kalan yerel gazeteciliğin canlandırılması konusunda yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları desteklediğimizi belirtelim.

Söz yerel gazetelerden ve gazetecilikten açılmışken, biz yerel gazetelerin ne denli önemli bir boşluğu doldurduğuna dikkat çekmek istedik.”

Macintosh HD:Users:mac:Desktop:MakinasaınınBaşındaBirGazeteci.jpg

Necdet Buzluk yazısının başka bir yerinde de şunları söylemiş:

“İletişim Fakültelerinin bir bütün olarak eğitim programının amacının, gazeteci adayını mesleki donanımlı kılmak olduğu söylenebilir.  Oysa, teorik bilgilerle donanım yerine, pratik, ülke koşullarına adapte edici ve ülke koşulları içinde vücut bulmayı kolaylaştırıcı, donanımlara gerek olduğu öne sürülebilir. Her ne kadar “Medya etiği” dersleri olsa da, özünü “Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”nden alan, her aşamasında karşı karşıya kalabileceği durumlarda rehber olacak mesleki ilkeler bilgiler ve pratiklerle gazeteci donanmalıdır. Eski deyimle gazeteciliğin “Adab-ı muaşereti” öğretilmelidir. Sözü edilen öğreti içinde Doğruluk İlkesi, Haberinin Doğruluğunun Kanıtı, Tarafsızlık İlkesi, Haber Kaynaklarıyla İlişki, Gazetecilik ve Çıkar İlişkileri, Ekonomi Gazeteciliği, Yargı ve Sağlık Haberleri, Çocuklar ve Cinsel Saldırılar, Sosyal ve Toplum Olguları ve Nefret Söylemleri Konusu, Özel Yaşamın Gizliliği İlkesi, Blogcular ve Etik İlkeleri gibi benzeri başlıkların altı doldurulmalıdır.”

*****

Necdet Buzluk arkadaşımız çok doğru şeylere değinmiş. Aynı görüşte ve fikirde olduğumuzu belirterek, yerel gücümüzün farkında olduğumuzun altını çiziyoruz.

Bu seferlik de bu kadar.

Kalın Sağlıcakla.


Erdoğan VAROL

23.02.2024 18:57:00

YAZARLAR


12. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI BAŞLIYOR

ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALINDA HER GÜN KONSER

ADANA MHP'DE BAYRAMLAŞMA

AK PARTİ’DEN VE MHP’YE BAYRAM ZİYARETİ

YÜREĞİR’DE 2 PARTİLİ MECLİS

VALİ KÖŞGER’DEN HUZUREVİNDE BAYRAMLAŞMA

VALİ KÖŞGER’İN EV SAHİPLİĞİNDE BAYRAMLAŞMA

AYDAR, CEYHAN BELEDİYE MECLİSİNİ BAYRAMDA TOPLADI

TEKİN: SEYHAN’A HİZMET ZAMANI

ADANA’DA MELİH GÖKÇEK VAKASI!

YÜREĞİR BELEDİYE MECLİSİNDE GÖREFV DAĞILIMI

DEMİRÇALI’DAN BAYRAM MESAJI

“ÖNCE ÇOCUKLAR İYİLEŞSİN”

DEMİRÇALI’DAN BELEDİYEDE DENETİM

KARALAR: BARIŞ İÇİNDE NİCE BAYRAMLARA

ADANA’DA 200 LİTRE KAÇAK BOĞMA RAKI

ADANA CHP’DE ÇİFTE BAYRAM COŞKUSU