YEREL MEDYA BİTMEK ÜZERE

Geçen yazımda Necdet Buzluk adlı bir gazetecinin fikirlerine yer vermiş, aynı görüşte ve fikirde olduğumuzu belirterek, yerel gücümüzün farkında olduğumuzun altını çizmiştik. Ancak bizim gibi düşünmeyenlerin de bulunduğunu belirtmek isterim.

 

 

Geçen yazımda Necdet Buzluk adlı bir gazetecinin fikirlerine yer vermiş, aynı görüşte ve fikirde olduğumuzu belirterek, yerel gücümüzün farkında olduğumuzun altını çizmiştik.

Ancak bizim gibi düşünmeyenlerin de bulunduğunu belirtmek isterim.

Uluslararası Gazeteciler ve Televizyoncular Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı (UGTF) ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Üyesi Temel Irmak 3 yıl önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı bir mesajda, yerel medyanın bitmek üzere olduğunu anlatmaya çalışmış.

Temel Irmak görüşlerini 9 Ocak 2021 günü açıklamış ve şöyle demiş:

“Basın meslek ilkeleri doğrultusunda çalışan, mesleğini en iyi şekilde yapmak için gece-gündüz demeden mücadele eden tüm medya mensuplarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım”

Gazeteci Irmak sözlerini şöyle sürdürmüş:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü eskisi gibi kutlayamıyoruz. Korona virüs dolasıyla, Anadolu’da Yerel Medya her gün kepenk indirmektedir. Gazete temsilcileri sürekli çağrılarda bulunmakta, yardım çığlıklarına ses veren olmamaktadır. Yerel medya susarsa demokrasi susar. Yerel gazeteler kira yardımlarından ve gelir kaybı desteğinden faydalanamıyor. Bu eksikliğin bir an önce düzetilmesi gerekmektedir. İşyerlerinin bir yıldır kapalı olmasından dolayı, abone ve reklam gelirlerimiz tamamen durmuştur.

 

Basın çalışanları maaşlarını alamamaktadır. Ülkemizde yerel gazeteler her gün kapanmaktadır. Kapanmayanlar ise zordadır. Onların da fazla ömürleri kalmamıştır. Yerel medya sektöründe faaliyet gösteren gazete, televizyon ve internet haber siteleri için basın desteği verilmelidir. Yerel gazeteleri sigorta, bağ kur ve vergi borçları silinmelidir. Medya kuruluşlarında görev yapan basın çalışanlarına ve basın kartı sahibi gazetecilere 3 ay asgari ücret tutarında hibe yardım, 30 bin TL’ye kadar 1 yıl faizsiz kredi verilmelidir. Medya sektörünün zorunlu giderleri arasında yer alan tüm malların gümrük vergisi sıfırlanmalıdır.

Sürekli basın kartında kanuni düzenleme yapılmalıdır. Yerel Gazete sahiplerine sürekli basın kartı verilmelidir.

(UGTF) Genel Başkanımız Ahmet Tübcel’de sık sık sıkıntılarımızı dile getirmek-tedir.Bu vesileyle ayakta kalmaya çalışan gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

*****

Bu açıklama üç yıl önce, Korona virüs dolasıyla yapılmış. O günden bu güne değişen tek şey, yerel gazetelerin Basın İlan Kurumu’ndan gördükleri desteğin azalması olmuştur. Birçok gazete de bu yüzden BİK ile ilişkilerini kesmiş ya da dondurmuştur.

Yani Yerel Güç hâlâ güç kaybetmekte ve kimse de buna ses çıkartamamaktadır.

 

 


Erdoğan VAROL

27.02.2024 23:07:00

YAZARLAR


TGC 2024 SEDAT SİMAVİ ÖDÜLLERİ'NE BAŞVURULAR BAŞLADI

YENİ ADANA GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ÇETİN REMZİ YÜREĞİR'İN ÖLÜMÜYLE ADANA'NIN TARİHİNDE BİR DÖNEM KAPANDI

ÇETİN REMZİ YÜREĞİR’İ KAYBETTİK

YÜREĞİR BELEDİYESİ PERSONELİ 47 BİN 700 TL PROMOSYON

ADANA’DA 50 BİN DEKARA PAMUK EKİLİYOR

GIDA İŞLETMELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI BAŞLADI

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLDÜ

HATIRA ORMANINDA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA VE MERSİN VALİLERİ DE KATILDI

SONER ÇETİN BARO’DA

ADASOKAĞI ADINLAR HENTBOL SÜPER LİGİ’NDE ADANA’YI TEMSİL EDECEK

NEDEN KÜSERİZ? BARIŞMA SÜRECİNİN ZORLUKLARI!

8.ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ 18-20 EKİM’DE

“SORUNA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDİLECEK”

İYİ PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

AKSA DOĞALGAZ’DAN PERİYODİK KAÇAK TARAMA

“SEYHAN’DA SENDİKA İLE SORUNU ÇÖZÜLDÜ”