KOZAN ORMAN YANGINI 3 GÜN SONRA KONTROL ALTINA ALINDI - Adana UlusAdana Ulus

21 Eylül 2020 - 02:58

KOZAN ORMAN YANGINI 3 GÜN SONRA KONTROL ALTINA ALINDI

Son Güncelleme :

25 Ağustos 2020 - 14:30

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kozan ilçesinde 3 gün önce başlayan ve söndürme çalışmalarına devam edilen yangın bölgesinde helikopterle incelemelerde bulundu.

Orman Genel Müdürlüğü’ne ait helikopter ile yangın bölgesinde havadan incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, “Her şey kontrol altında, ateşin etrafı çevrildi. Yangın tamamen kontrol altına alındı ve soğutma faaliyetleri devam edecek” dedi.

“900 ÜZERİNDE HANEYİ BOŞALTTIK”

Yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının başladığını belirten Bakan Pakdemirli, “900 üzerinde haneyi tedbiren boşalttıklarını aktardı. Bakan Pakdemirli, “Dün itibariyle muhtarlarla toplantı yaptık. 900 üzerinde haneyi tedbir amaçlı boşalttık. Can kaybımız yok, rabbime şükrediyorum zarar tespitlerine başladık. Cumhurbaşkanımız yardımcı olunması talimatını verdi. Vatandaşlarımızın yaralarına çare olacağız. Yangınla mücadelede karşı ateş tekniği kullanıyoruz. Gece boyunca çalışmalarımız devam etti. İHA’dan gelen bilgileri değerlendirdik. Orman teşkilatının eksiklerini giderdik. Şu saat itibariyle her şey kontrol altında, ateşin etrafı çevrildi. Söndürme faaliyetleri devam edecek. Gün içinde harlama olacak. Önemli olan ateşi hapsetmekti. Bunu başardık. Gece kuzeybatı istikametinde tekrar parlayan ateş ile sabah saatleri itibari ile yangın tamamen kontrol altına alındı ve soğutma faaliyetleri devam edecek. Orman teşkilatının işi bitmiyor. Sonbaharda hızlı bir şekilde ağaçlandırma faaliyetlerine başlayacağız. Yöre halkına çok teşekkür ediyorum. Çok sabırlı durdular” şeklinde konuştu.

“KASITLI ÇIKMA İHTİMALİ VAR”

Bakan Pakdemirli, yangının kasıtlı olarak çıkartılmış olabileceğini değerlendirdiklerini söyleyerek, “Çok yönlü soruşturma devam ediyor. Bittikten sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır. Yaz ayları orman yangının doruğa çıktığı aylar. Bu sene geçen seneye göre yüzde 30-40 daha fazla orman yangını çıktı. Bunun da anlamı daha çok çalışan teşkilat, daha çok teçhizata ihtiyaç demek. Bunların karşılanması anlamında ben Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“SOĞUTMA FAALİYETLERİNE BAŞLADIK”

Yangının çok parçalı bir alanda çıktığını kaydeden Bakan Pakdemirli, “Benim gördüğüm kadarıyla alanın 4’te 1’inde yangın var. Bu ortalamanın üzerinde yangın olmakla beraber Türkiye’nin büyük yangınlarından bir tanesi değil. Kesin rakamlar çıkınca bunlar paylaşılacak. Her yıl zaten istatiksel olarak paylaşımlar yapıyoruz. İşin açıkçası şuana kadar bunun hesabını yapmadık. Allah’a şükür soğutma faaliyetlerine başladık” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra Vali Süleyman Elban Adana Milletvekili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru ve Tamer Dağlı’da yangın bölgesindeki gelişmeleri anbean takip etmek üzere bölgedeki bekleyişlerini sürdürdü.