Kurtuluş coşkusu - Adana UlusAdana Ulus

23 Ekim 2021 - 18:37
izmir escort

Kurtuluş coşkusu

Son Güncelleme :

05 Ocak 2013 - 16:49

ataturk_parkicelenk5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Bvaligarnizonayramı coşku ve gururla kutlandı.

Kurtuluş Bayramı için ilk tören Atatatürk Parkı’nda yapıldı. Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Buradaki törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan Zopçuk, Necati Çetinkaya ve Turgay Develi, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kurtuluş Bayramı törenlerine daha sonra Uğur Mumcu (İstasyon) Meydanı’nda devam edildi.

Vali Hüseyin Avni Coş, Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, halkı selamlayarak, Adanalıların bayramını kutladı.

Ardından Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümünün coşku ve gururla kutlandığını belirten Zihni Aldırmaz, “Büyük Atatürk, “Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur” ifadesi ile Kurtuluş Savaşı’nın ilhamını Adana’da aldığını belirtmiştir. Adana; Büyük Önder’in övgüsüne mazhar olmuş bir kenttir. Öyleyse ne mutlu Adanalı’ya, ne mutlu Çukurovalı’ya…” dedi.

Tarihin hiçbir döneminde esir yaşamamış olan bu kahraman milletin Anadolu’nun dört bir yanında işgalcilere karşı kahramanca bir direniş gösterdiğini ve bu destanlardan birinin de Adana’da yazıldığını kaydeden Zihni Aldırmaz şöyle devam etti:

“5 Ocak 1922’de en son düşman askeri de Adana’yı terketmek zorunda kaldı. Bundan dolayı 5 Ocak günü Adanalı’nın övünç günüdür. Yaşadığı toprakları böylesine kahramanca savunan ve esareti kabul etmeyen Adanalılar ne kadar övünse azdır. Nice büyük mücadeleler ve dökülen kanlarla kurtarılan bu topraklarda insanlarımızın daha iyi yaşayabilmesi için ortak çaba içerisinde olmalıyız. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından Büyük Atatürk yeni bir hedef koymuş ve Türk Milleti’nin “Muasır medeniyetler” seviyesine gelmesi gerektiğini belirtmiştir. O halde, aklın ve bilimin rehberliğinde birlikte hareket ettiğimiz sürece Türk Milleti’nin aşamayacağı engel, çözemeyeceği sorun yoktur. Bundan 91 yıl önce Adanalılar nasıl kenetlenerek işgal güçlerine karşı direniş gösterip, yurtlarını düşmandan temizlediyse, bugün de aynı azim ve kararlılığı göstermeliyiz. Sorunların üstesinden gelmek ve daha çağdaş, daha yaşanır bir kente sahip olmak için, ortak bir mücadele ortaya koymalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canları pahasına bu vatanın bağımsızlığı için mücadele veren şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükranla anarken, hepinizin 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”

Zihni Aldırmaz’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiir okudu, Pozantı’dan sporcular tarafından Adana’ya getirilen bayrak Vali Coş’a verildi. Törenler, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri Isparta Erenler Mehteran Takımının konseri ile devam etti.

Soğuk havaya rağmen çok sayıda Adanalı’nın izlediği törenlere Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan Zopçuk, Ali Küçükaydın, Mehmet Şükrü Erdinç, Necati Çetinkaya, Necdet Ünüvar ve Seyfettin Yılmaz ile askeri ve mülki erkan katıldı.

takipçi satın al