Magarsus Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkıyor - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 02:01

Magarsus Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkıyor

Son Güncelleme :

24 Eylül 2013 - 13:31

karatas_magarsus_antikkentVali Hüseyin Avni Coş, kazı çalışmalarına başlanan Karataş İlçesi’ndeki Magarsus Antik Kenti’nde,  Antik Tiyatro’nun basamaklarının gün yüzüne çıkmaya başladığını  belirterek, gelişmenin, Adana’nın sahip olduğu tarihsel mirasının layıkıyla değerlendirilmesi açısından çok büyük bir sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

Vali Coş, Karataş İlçesi’nin 5 kilometre batısında, Dört Direkler Mevkii’nde bulunan Antik Kentte sürdürülen ve 26 Ağustos’ta ilk kazmanın vurulduğu kazı çalışmalarında, kısa sürede sonuç alınmaya başlandığını belirtti.

Magarsus Antik Kenti’ne ait şehir surlarının, karada ve yüksek falezlerde görülebildiğini ifade eden Vali Coş, şöyle konuştu:

“Kazı ve temizlik çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte,  önemli bir bölümü toprak altında kalan Antik Tiyatro, Adana ve ülke turizmine kazandırılacak. Kazı çalışmalarına başlanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, tiyatro basamaklarının ortaya çıkarılması, heyecan verici ve sevindirici bir gelişme. Karataş’taki Magarsus Antik Kenti’nin yanı sıra Kozan Anavarza Antik Kenti, Ceyhan Tumlu Kalesi ve Feke Kalesi’nin restorasyon ve çevre temizliği çalışmalarının tamamlanmasıyla ilimizin tarihi zenginliği, geçmişin izlerini tüm ihtişamıyla günümüze taşırken, geleceği de selamlayacak. İlimiz ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak Magarsus Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkartılmasında ilgi ve desteklerini gördüğümüz Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’e teşekkürlerimizi sunuyor, kazı çalışmalarında görev yapan ekibimize de başarılar diliyorum”

takipçi satın al