Hotivi

Mahkumlar Belediyelerde Çalışacak - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 14:01

Mahkumlar Belediyelerde Çalışacak

Mahkumlar Belediyelerde  Çalışacak
Son Güncelleme :

06 Eylül 2015 - 12:08

mahkum_belediyeAdana Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Yüreğir ve Sarıçam Belediyeleri arasında, hükümlülerin cezalarını çekerken topluma yararlı işlerde çalıştırılmaları amacıyla protokol imzalandı. Protokolle birlikte, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalışma yükümlülüğü olanlar, belediyeler bünyesinde görevlendirilip temizlik, bakım-onarım gibi işlerde görev alacak.

Denetimli Serbestlik Müdürü Seydi Dağlı öncülüğünde, kurum uzmanları Rifat Arslan ile Özlem Akarca, cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilenler ile uyum sağlamaları ve cezaevinin olumsuz koşullarından etkilenmemeleri amacıyla haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlülerin, toplum hizmeti yapmaları amacıyla harekete geçti. Bu kapsamda Yüreğir ve Sarıçam belediyeleri ile yapılan görüşmelerde, hükümlülerin belediye hizmetlerinde çalıştırılması yönünde işbirliği yapıldı.

HÜKÜMLÜLERDEN HİZMET

İlk olarak, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Yüreğir Belediye Başkanlığı arasında bir protokol hazırlandı. Hükümlülerin, belediye bünyesinde ihtiyaçlara uygun düzenli olarak kamu hizmetinde çalıştırılması ve aile içinde, toplumda sosyalleşme sürecini kolaylaştırmak ve iyileştirme çalışmaları kapsamında faydalı birey haline gelmelerinin sağlanması amaçlanan protokol, Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Ünel ile Yüreğir Belediye Başkan Yardımcısı Halil Şimşek tarafından imzalandı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Toplantı Salonu’ndaki protokol imza töreninde konuşan Başsavcı Vekili Musa Ünel, bu protokolün bir toplumsal sorumluluk projesi olduğunu söyledi. Hükümlülerin kamu yararına çalıştırılmasının toplumun her kesimine fayda getireceğini belirten Başsavcı Vekili Ünel, “Hükümlüler hem cezalarını çekecek, hem de kamuya fayda sağlayan işlerde ücretsiz çalışacak. Bu şekilde hakkında ceza verilen yüzlerce kişi var. Hem belediyeler hem de kamu kurum ve kuruluşlarıyla bu protokollerimizi genişleterek, yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

BELEDİYELERLE PROTOKOL

Daha sonra, Sarıçam Belediyesi ile hazırlanan protokolün imza töreni yapıldı. Sarıçam Belediye Başkanlığı’nda yapılan törende, yine haklarında kumaya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlüler ile son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlülerin Sarıçam Belediyesi bünyesinde uygun görülecek işlerde çalıştırılması öngörüldü. İki kurum arasında hazırlanan protokol, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Ünel ile Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ tarafından imza altına alındı. Törende konuşan Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, toplumsal sorumluluk projelerine önem verdiklerini belirterek, “Bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hükümlülerin kamu yararına çalıştırılmalarını öngören uygulamasına desteğimiz tamdı. Belediyemiz bünyesinde görevlendirilecek hükümlüleri temizlik, boyama, tamirat gibi işlerde görevlendireceğiz. Bu durumdan hem halkımız faydalanacak hem de hükümlüler” dedi.

Başsavcı Vekili Musa Ünel ise, her iki belediyeye verdiği destek ve katkılardan dolayı teşekkür ederek, kamu yararına çalışma cezası ile hükümlülerin, işlemiş oldukları fiilin karşılığını sosyal hayattan kopmadan günün belirli saatlerinde çalıştırılacağını sözlerine ekledi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al