Hotivi

Makam Aracı Hikayesi - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 06:43

Makam Aracı Hikayesi

Makam Aracı Hikayesi
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2015 - 17:19

Bu haber bir romandan esinlenilerek hazırlanmadı. Bu haber son günlerde özellikle internet haber portallarında yer aldı. Konu Adana Valisinin kullandığı makam aracı ile ilgili. Aslında her kentteki valinin makam aracı var. Üstelik birden fazla. Ancak Adana Valisinin kullandığı aracın hikayesi çok ilginç. İlginçliği de kullanılan makam aracının sadece kiralık oluşu değil. 3 yıllığına kiralanan bu makam aracının parasını bir anlamda Adana halkı ödüyor. Nasıl mı? işte internet medyasında yer alan haberin öyküsü:

“Adana Valisinin  kullandığı makam aracının kiralama parasını resmen Adanalı ödüyor.

Sebebi nedir bilinmez ama Adana Valiliği’nin resmi makam aracı aylık olarak kiralanıyor. Kiralanan araç için sözleşme imzalanıp 36 ay boyunca yani 3 yıl boyunca araç kiralama işlemi gerçekleştiriliyor.

Araç kiralanıyor ama parasını neden Adanalı ödüyor? Adanalı ödüyor derken, Adanalı esnaf, tüccar, sanayici, iş adamının üst birliği konumundaki odalar Vali Beyin makam aracının kira bedelini ödemek için karar alıyor.

Neden böyle bir karar alınır? Neden Valilik kendi aracının kira bedelini kendisi ödemez bilinmez? Odaların böyle bir yetkisi var mıdır? O da hiç bilinmez.

Aracın aylık kira bedeli18 bin 290 lira.

4 Oda oturup bu parayı kendi aralarında pay ederek kendilerine salınan SALMA ölçüsünde ve odalarının maddi durumlarını da göz önüne alarak paylaşmışlar.

Yani Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Valilerinin kiralık aracının parasını üyelerinden bir şekilde topladığı para ile ödeme kararı alıp bir de sözleşme yapmışlar.

Aylık 18 bin 290 lira olan makam aracı kira bedelinin

9 bin 290 lirasını Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü,

Bin 500 lirasını Sanayi Odası,

4 bin 500 lirasını Adana Ticaret Odası,

3 bin lirasını da Adana Ticaret Borsası ödeme kararı almış.

36 ay boyunca 18 bin 290 lira ödenen para ile aynı makam aracının mülkünün satın alınabileceği bir ortamda neden böyle bir yöntem seçilerek araç kiralama yöntemine başvurulmuş bilinmez.

Şimdi Adana Ticaret Odası Başkanı, Sanayi Odası Başkanı, Borsa Başkanı ve Hacı Sabancı Organize Sanayi Müdürlüğü yetkililerinin çıkıp bu konuya niçin başvurduklarını, yapılan işlemden aidatlarını aldıkları üyelerinin haberdar olup olmadıklarını, aylık kira bedeli ile 36 kiralanan aracın satın alınmasının daha ucuza geldiği bir durumda neden böyle bir yola başvurduklarını izah etmeleri gerekiyor.

Bu arada Adana Valimiz Sayın Mustafa Büyük’ten önceki Vali döneminde de uygulanan bu yöntem konusunda Adana Valiliği’nin de sanırım söyleyecek sözü ve yapacakları bir açıklamaları olsa gerekir.

Gelecek tüm açıklamaları aynen kullanacağız.

Ve sitemizde her gün bu konuyu oda başkanlarına sorarak konunun da takipçisi olacağız.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al