rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

MAKYAVELİZM ve DÖRT TEMEL İLKESİ - Adana UlusAdana Ulus

3 Temmuz 2022 - 12:44

MAKYAVELİZM ve DÖRT TEMEL İLKESİ

MAKYAVELİZM ve DÖRT TEMEL İLKESİ
Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 12:20

Makyavelizim, İtalyan düşünür, politikacı, filozof, hümanist ve diplomat, NiccoloMachiavelli’nin ortaya attığı fikir akımı. Siyasi amaç taşıyan hereylemin meşru olduğunu savunur.Siyasi bir amacaulaşmak için ahlaki, hukuki, kültürel ve dini değer ilkelerinin tamamı gereksizdir. Eylem araçları, sınırsızdır.

Machiavelli’ye göre insanlar, verdikleri sözleri tutmayan ve beş para etmeyen güvenilmezkişi ifadeleriyle tanımlanır. Bu yüzden siyasi girişimlerde gerçekleştirilen eylemler ne ahlaki, ne hukuki, ne de dini değer ilkelerine bağlı kalmak zorundadır. Çünkü güvenilmez insanlara karşı, diğer insanlarında sözünü tutması gereksizdir. İnsanlar tutku ve zaafları yüzünden, kötü karakterli ve bencildirler. Yaşadıkları ve yaşattıkları tüm kötülükleri kendi elleriyle yaratırlar.

Makyavelizm, siyaset ve ahlak ilkelerinin birbirinden bağımsız iki ayrı olgu olduğunu savunur. Ancak bu, siyasetin hiyerarşiden ve yasalardan aykırı bir şekilde işlediği anlamına gelmez.Machiavelli, siyasi iktidarın yönetimini dini değerlerden çok, pragmatik değerlerden alınması gerektiğini savunur. Bu yüzden iktidarı dini öğelerden arındırmak için, her başvurulan yolun mübah olduğunu belirtir.

Hukukun temellerinin, ahlak ilkelerinin ve dini değerlerin bir devletin himayesinde olduğunu savunan bu fikir akımı, gerçekleştirilmek istenen her amaç için bu araçlara başvurulmasını doğru bir seçim aracı olarak görür.

MAKYAVELİZMİN DÖRT TEMEL İLKESİ

  1. Ahlaki Yoksunluk 

Günümüzde ahlak, doğasındaki iyi niyeti yitirmektedir. Toplumsal ahlaki ilkeler ile bireyin ahlaki değerleri arasında meydana gelen tutarsızlığın oluşturduğu çelişki, ahlaki yoksunluğa ortam hazırlar. Ahlaki yoksunluk, sosyal sınıfların her birinde kendisini gösterebilmekte olup en çok siyaset, iş ve ticaret ortamında görülmektedir

  • Başkalarına Güvensizlik.

Başkalarına güvensizlikle ahlaki tutumlar arasında ters bir vardır. Kişi varlığına ilişkin tehdide maruz kaldığında veya kaldığını düşündüğünde normal şartlarda ahlaki yönden uygun görmediği davranışları, tehditten korunmak için, ahlakileştirme eğilimi gösterir

  • Kontrol Arzusu

Kontrol, insanın kendini ve çevresini etkileme ve yön verme yeteneğidir. Makyavelizm eğilimli kişiler, hiyerarşide her zaman kontrolüelde tutmak isterler.

  • Statü Arzusu

Statü, kişinin toplumsal piramit içerisindeki ve diğer insanların gözündeki yeridir Makyavelistler için statü; çevredekileri kontrol etmek, gerekirse bilgiyi manipüle etmek ve benzeri unsurlarla amaca erişme yolunda konumdan yararlanmak için vazgeçilmez bir unsurdur.

ESKİDEN AHLAKİ ZAAFLARI OLAN, HİÇ BİR SÖZÜNÜ TUTMAYAN KİŞİLERE HAKARET ETMEK İÇİN, “MAKYAVELİST” DENİRDİ.

GALİBA BUGÜN

  • MACHİAVELLİ’YE BİNLERCE KERE RAHMET OKUTUYORUZ.

Not: Geniş Bilgi İçin:PRENS…Anahtar Kitaplar Yayınevi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.