Hotivi

Meclise çağrı yaptılar - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 03:14

Meclise çağrı yaptılar

Meclise çağrı yaptılar
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2013 - 18:13

300 aydın tarafından geçtiğimiz gün imzalanan ‘Türk Milletine Çağrı’  bildirisini Çukurova Belediyesi’nin CHP ve MHP’li Meclis Üyeleri de imzaladı.

Bildiriyi okuyan MHP Meclis Üyesi Ali Karakuş, “Türk Milleti’nin aklı selimine seslenerek diyoruz ki; Yeni bir Anayasa’ya evet. Fakat, Anayasa’mızda Türk ve Türk Milleti ifadesi çıkarılmasın.”dedi.

cova_bmGeçtiğimiz haftalarda 300 aydın bir araya gelerek ‘Türk Milletine Çağrı’ başlıklı bir metni kamuoyuna sunmuştu.  3 maddelik Türk Milletine Çağrı bildirisinde şu maddeler yer almıştı:
“ 1. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.
2. Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz.
3. Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayıp Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.”
Çukurova Belediyesi’nin Mayıs ayında yapılan ve Başkanvekili Ekrem Kandemir’in başkanlık yaptığı olağan meclis toplantının üçüncü gününde gündem dışı söz alan MHP Meclis Üyesi Ali Karakuş, aydınların yapmış olduğu çağrı metnini okudu. Yeni bir Anayasa’ya evet dediklerini yineleyen Karakuş, “Yeni Anayasa çalışmalarında kutsal Cumhuriyet’i kuran iradeye adını veren Türk Milleti ve Türk ifadesi çıkarılmak istenmekte. İşte bu noktada Türk Milleti’nin aklı selimine seslenerek diyoruz ki; Yeni bir Anayasa’ya evet. Fakat, Anayasa’mızda Türk ve Türk Milleti ifadesi çıkarılmasın. Tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri uyararak bir bildiri imzalayan Türk aydınları, siyasetçileri, bilim adamları, sivil toplum kuruluşları v.b. kesimlerin imzaladığı bu çağrı metnini biz de Çukurova Belediyesi Meclis üyeleri olarak katılıyoruz” dedi.

Yapılan diğer konuşmaların ardından CHP ve MHP’li meclis üyeleri hazırlanan çağrı metnini imzaladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al