rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Meslek örgütleri tutuklu gazeteci yakınlarıyla buluştu - Adana UlusAdana Ulus

18 Ocak 2022 - 07:26

Meslek örgütleri tutuklu gazeteci yakınlarıyla buluştu

Meslek örgütleri tutuklu gazeteci yakınlarıyla buluştu
Son Güncelleme :

05 Aralık 2012 - 23:37

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, IPI Türkiye, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Gazetecilere Özgürlük Platformu, tutuklu gazetecilerin yaşadıkları sorunları yakınlarından dinlemek amacıyla bir toplantı düzenledi. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda bir araya gelen meslek örgütleri ve gazeteci yakınları, “Gazeteciler özgür bırakılsın” çağrısında bulundu.

 

ULUSLAR ARASI BASIN DA TOPLANTIYI İZLEDİ

Türk ve dünya basınının yoğun ilgi gösterdiği toplantıy Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Turgay Olcayto,  TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş,  TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay,  IPI Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ferai Tınç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi ve GÖP Dönem Sözcüsü-Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Genel Sekreteri Ümit Gürtuna,  Nedim Şener, Cüneyt Ünal, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Çağdaş Ulus’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

 

Toplantıya ayrıca, Türkiye’de basın özgürlüğüyle ilgili sorunları incelemek ve bir rapor hazırlamak için IPI misyonu da katıldı. Amerika, Almanya, Avusturya, Yeni Zelanda, Nijerya ve Hindistan’dan gelen gazetecilerin yer aldığı IPI misyonunda; The Guardian ve The Observer köşe yazarı, The Guardian’ın eski editörü, IPI Yönetim Kurulu eski üyesi Peter Preston (İngiltere),  ZDF’nin (Almanya) eski hukuk işleri direktörü, IPI eski Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Carl-Eugen Eberle , The Hindu direktörü, IPI Yönetim Kurulu üyesi  Narasimhan Ravi, The Washington Post kıdemli editörü Milton Coleman (ABD),  IPI İcra Direktörü Alison Bethel McKenzie (ABD/Avusturya),  Avrupa Komisyonu’nun eski yetkilisi ve The Guardian’ın eski diplomasi muhabiri  Michael Lake, IPI Yönetim Kurulu eski üyesi ve Nijerya Gazete Sahipleri Birliği (NPAN) eski başkanı Ismaila Isa’da bulundu.

 

 OLCAYTO: TÜRKİYE BU AYIPTAN KURTULMALI

 

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş toplantının açılışında yaptığı konuşmada 70’i aşkın gazetecinin tutuklu olduğunu, binlerce gazetecinin haklarında açılmış davaların gölgesinde mesleklerini yapmaya çalıştığını belirtti. Güneş, Türkiye’de basın özgürlüğü krizi yaşandığını belirterek “TCK ve TMK’daki sorunlu maddeler ve özel yetkili mahkemeler artık kaldırılmalı” diye konuştu.

 

TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, konuşmasında dünya basınından gelen meslektaşlarına teşekkür ederek başladı. Olcayto, “Cezaevinde tutuklu bulunan meslektaşlarımızın yakınlarıyla ikinci buluşmamız. Diliyoruz meslektaşlarımız serbest kalır da biz üçüncü toplantıyı yapmayız. Türkiye’de biliyorsunuz ceza ve terörle mücadele yasalarında bir türlü iyileştirmeler yapılmıyor. Bunun yerine birinci, ikinci, üçüncü diyerek isimlendirilen paketler çıkıyor.  Paketler sonucunda meslektaşlarımız içeride kalırken, eli kanlımahkumlar dışarıya çıkıyor. Dolayısıyla 4. paket için de kişisel kanaatim, umutlu değilim” dedi.

 

Tutuklu gazetecilerin cezaevinde dahi çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken Olcayto, “Arkadaşlarımız cezaevlerinde de boş durmadılar. Kitaplar yazarak tarihe not düştüler. Orada bile çalışmaya devam ettiler” şeklinde konuştu. Basının üstündeki baskıların kaldırılmasını isteyen Olcayto, “Türkiye bu ayıptan bir an önce kurtulmalı” diyerek sözlerini bitirdi.

 

 GÜRTUNA: KAMUOYU DA BASKI ALTINDA

 

GÖP Dönem Sözcüsü-Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Genel Sekreteri Ümit Gürtuna, “Gazetecilerin tutuklu olması sadece gazetecilerin sorunu değildir. Tutuklu meslektaşlarımız üzerinden Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü kontrol altına alınıp, Türkiye’deki rejim değişikliğine karşı yol alınmaya çalışılmaktadır. Gazeteciler sürekli mahkemeye gidiyor, bir kısmı tahliye oldu, bir kısmı hâlâ tutuklu. Gazetecileri tutuklayan yasaların kaldırılmasını istiyoruz. Türkiye’deki demokratik rejim, hapisteki gazetecilerle yaşamaya devam ederse, biz demokrasiyi kaybederiz. Basına yönelik bu tehdit, aslında sadece gazetecilere değil kamuoyunun kendisinedir” ifadelerini kullandı. 40 sene önce de gazetecilerin baskı altında olduğuna dikkat çeken Gürtuna, o dönem askeri rejimde tutuklu gazetecileri uluslararası basınla birlikte ziyaret edebilirken bugün sivil rejimde ziyaret edemediklerini dile getirdi.

 

PRESTON: GAZETECİLER ÖZGÜR BIRAKILMALI

IPI Yönetim Kurulu eski üyesi Peter Preston,  IPI’nın uluslararası bir örgüt olduğunu ve çeşitli ülkeleri ziyaret ettiklerini belirtti. “Tamamen bağımsız” bir örgüt olduklarının altını çizen Preston, “IPI, Türkiye ile çok uzun zamandır ilgileniyor. Türkiye’deki durumu ve sorunu anlamıyor değiliz. Şu son 2- 3 günde duyduklarımız karşısında gerçekten ciddi şekilde endişelendik. Türkiye’deki gazetecilerin hangi siyasi eğilimlerle olurlarsa olsunlar ortak bir noktada buluştuklarını görüyoruz. Basın özgürlüğü konusunda endişe verici bir noktaya geldiğini öğrendik” dedi. 4. yargı paket ile ilgili hükümet yetkilileri ile görüştüklerini anlatan Preston, “4. paketin daha çok gazetecinin serbest kalmasını sağlayacağını söyleyince umutlu olduk. İlerleme konusunda hem umutluyuz aynı zamanda endişelerimiz de var. Tutuklu gazetecilerin özgür kalmasını istiyoruz. Türkiye’nin demokrasileşmesi açısından bu çok önemli bir adım” şeklinde konuştu.

 

TERÖRİST DEĞİL GAZETECİLER

Toplantıda konuşan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, ise şunları söyledi:

“Bu toplantı, Türkiye’ye uluslararası açıdan nasıl bakıldığı konusunda oldukça önemli. Cezaevindeki meslektaşlarımız gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandılar. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan meslektaşlarımızı, terörist gibi gösterenleri kınıyorum. 2009 yılından beri bizim sayabildiğimiz 120 gazeteci cezaevine girmiş ve çıkmış durumda. Tutuklanan gazetecilerin hepsi terörist olmakla suçlandılar. Biraz yüzü kızaran insan,  gelip onların yüzüne karşı terörist olduklarını söylesin.”

 

 CEZAEVİNDEN ÇIKAN GAZETECİLER KONUŞTU

 Konuşmaların ardından gazeteci yakınlarının sorunları dinlendi.

 

TGC YANIMIZDA OLDU

Bedri Adanır: “TGC, TGS,  hep yanımızda oldu. Bize hep moral verdiği için öncelikle onlara çok teşekkür ediyoruz. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandım. Doğrusu beni taraf olmakla suçladılar. Biz kimsenin tarafı değiliz. Biz basın özgürlüğünü savunan gazetecileriz. İçeride değil dışarıda olmamız gerekiyor.

 

MAHKEMEYE GİTMEKTEN YORULDUM

Cezaevinden çıkan Fazıl Duygun, hakkında açılan çok sayıda dava olduğunu ve mahkemeye gitmekten artık yorulduğunu dile getirdi. Duygun, gazetecilik meslek hayatı boyunca mesleği her zaman en iyi şekilde yapmaya çalıştığını ancak karşılarına engeller çıktığını anlattı. Duygun, kendisi gibi çok sayıda gazeteci bulunduğunu belirterek, mesleklerinin üzerindeki baskıların kaldırılmasını istedi.

 

6 YIL CEZAEVİNDE TUTULDUM

Cezaevinden çıkan gazeteci Hasan Coşar, “İlk kez 1982 yılında gözaltına alınmıştım. 82 Anayasası’na hayır demekten yargılandım. 6 yıl hapishanede kaldım” dedi ve ekledi:

“2006’da gözaltına alındığımda ise suç unsuru olarak öne sürülen tek şey, bir bilgisayar çıktısında ismimin geçtiği iddiasıydı. Bir bilgisayar çıktısında sadece ismimin çıkması nedeniyle tutuklandım. Bir bilgisayar çıktısı her yerden alınabilir. Bir bakkaldan bile alınabilir.  O kadar uğraştık bize bir türlü bu çıktının nereden alındığını söylemediler. İçeride kaldığımız süre içinde de baskıyla karşılaştık. Şu an yargılanmam devam ediyor.”

 

SANSÜR VE OTO SANSÜRE NEDEN OLUYOR

Gazeteci Barış Terkoğlu “Başbakan sık sık kürsüye çıktığında gazetecileri, dizileri tehdit ediyor. İnsanları işten kovmakla ilgili telkinlerde bulunuyor. Örneğin hava kirliliğiyle ilgili bir manşet atan gazeteyi uyarabiliyor. Bu siyasi baskılar,  sansüre ve oto sansüre neden oluyor” diyerek şöyle konuştu:

“Hala fikirlerinde ısrar eden gazeteciler ise çoğunlukla işsiz kalıyorlar. Merkez medyada çalışmaları imkansız hale geliyor. Yazmaya yine de devam ederlerse mahkemelerce tutuklanıyorlar. Ben Oda TV davasında 20 ay tutuklu kaldım. İddianamede hiç bomba, şiddet aracı yoktu. Yaklaşık 400 kez haber, 200 kez köşe yazısı kelimesi geçiyordu. Bunun yanı sıra iki kitap da terör faaliyeti sayılıyordu. Şu an halen bu davada üç kişi hiç suç işlemedikleri halde tutuklu.”

 

TUNCAY ÖZKAN 7 KİTAP YAZDI

Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan da toplantıda konuşan tutuklu yakınlarından biri oldu. Nazlıcan Özkan, “Babam içeride yazmaya devam ediyor. Daktilo verilmediği için elle 7 kitap yazdı. Hayatı boyunca mücadele ettiği mafyalarla ilişkisi olduğu iddia ediliyor. Mahkemeye neden tutuklu olduğunu sorduğunda “Sen daha iyi bilirsin” şeklinde yanıt aldı. Bize sunulan tek delil, jandarmayla görüştüğü iddiasıydı. Bunun olmadığı jandarmalar tarafından 9 kez reddedildi. Şu an davanın sonuna geliniyor ancak tanıklar dinlenmedi, çapraz sorgu yapılmadı. Adil yargılanma istiyoruz. Babam direnmeye devam ediyor” dedi.

 

 BİRBİRLERİNİ İMHA EDEN GAZETECİLER

Toplantıda söz alan gazeteci Nedim Şener ise “Dünyada Türkiye’de olduğu kadar hiçbir ülkede basının üzerinde bu kadar baskı olduğunu zannetmiyorum” dedi. Nedim Şener, “Yabancı gazeteci meslektaşlarımız raporu hazırlarken, “Medyanın çeşitliliğinden bahsederken iktidara yakın olup meslektaşlarını imha eden bir gazeteci grubun olduğundan, yalanı da silah olarak tutanların varlığından da söz etmeli. Tutuklu gazeteci arkadaşlarımızı bir an önce aramızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

 

SAĞLIK SORUNLARI YAŞADIM

Cezaevinden çıkan gazeteci Çağdaş Ulus cezaevinde kaldığı sürece çeşitli sorunlar yaşadığını, tuvalet temizlettirmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Sağlık sorunları yaşamama rağmen 2,5 ay sonra hastaneye sevk edildim. İddianameye bakıldığında telefon görüşmelerim, gazetecilik faaliyetlerinden öteye gitmeyen hiçbir şey yoktu ancak bunlarla tutuklanacağımı düşünmeyen polis memurları, Kandil’e gidip 2 kez  örgütün işlerine katıldığımı savcıya sundular. Kıbrıs’a ve Amerika’ya eğitim nedeniyle çok sayıda giriş çıkışım mevcuttu. Bunları örgütle bağlantılı olduğunu iddia ettiler.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
http://www.kadinescort.net/ http://www.ddtshanghaiescort.com Sakarya escort Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Konya escort Sakarya escort Samsun escort Kocaeli escort Kayseri escort İzmir escort Hatay escort Gaziantep escort Diyarbakır escort Ankara escort Adana escort Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Balıkesir escort Çanakkale escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakır escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Kahramanmaraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sinop escort Osmaniye escort Şanlıurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elazığ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Iğdır escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son
alanya escort manavgat escort fethiye escort kemer escort didim escort çanakkale escort Aydin escort mugla escort tekirdag escort manisa escort balikesir escort trabzon escort elazig escort ordu escort kütahya escort isparta escort rize escort maras escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort sanliurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kirsehir escort karaman escort kirikkale escort bolu escort amasya escort nigde escort usak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort Ankara escort Bursa escort Antalya escort Kocaeli escort İzmir escort Konya escort Diyarbakır escort Samsun escort Mersin escort Hatay escort Malatya escort Muğla escort Tekirdağ escort Kütahya escort Aydın escort Manisa escort Trabzon escort Balıkesir escort Afyon escort Sivas escortÇanakkale escort Isparta escort Yalova escort Giresun escort Kahramanmaraş escort Şanlıurfa escort Ordu escortTokat escort Yozgat escort Çorum escort Erzurum escort Elazığ escort Aksaray escort Kastamonu escort Kırklareli escort Rize escort Kırıkkale escort Burdur escort Karabük escort Kırşehir escort Bilecik escort Niğde escort Amasya escortUşak escort Edirne escort Sinop escort Düzce escort Erzincan escort Karaman escort Osmaniye escortadana escort adiyaman escort afyon escort agri escort aksaray escort amasya escort ankara escort ardahan escort artvin escort aydin escort balikesir escort bartin escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingol escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort canakkale escort cankiri escort corum escort denizli escort diyarbakir escort duzce escort edirne escort elazig escort erzincan escort erzurum escort eskisehir escort gaziantep escort giresun escort gumushane escort hakkari escort hatay escort igdir escort isparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaras escort karabuk escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kirikkale escort kirklareli escort kirsehir escort kocaeli escort konya escort kutahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort mugla escort mus escort nevsehir escort nigde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort sanliurfa escort sinop escort sivas escort tekirdag escort tokat escort trabzon escort usak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort