Hotivi

MHP Anayasal Görevinden Kaçıyor - Adana UlusAdana Ulus

18 Haziran 2021 - 21:29

MHP Anayasal Görevinden Kaçıyor

MHP Anayasal Görevinden Kaçıyor
Son Güncelleme :

28 Ağustos 2015 - 11:13

SAMSUNG CSCAdalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, MHP’nin seçim hükümetine sırt çevirerek anayasal vazifesinden kaçtığını söyledi.

Partisinin Ceyhan İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, AK Parti olarak hükümet kurmak için bütün alternatiflerini değerlendirdiklerini ancak mümkün olmayınca yeniden seçime gitmek dışında bir alternatif kalmadığını söyledi. AK Parti’nin bütün iyi niyet ve gayretlerine rağmen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin haksız saldırısına maruz kaldığını belirten Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, “Başbakanımızın bunca gayretine karşılık MHP’nin koalisyon kurulamamasının sorumlusu olarak AK Parti’yi işaret etmesi, MHP’nin başkaca bir arzu içerisinde olduğunu göstermektedir. Devlet Bahçeli’nin henüz seçim akşamı partisi dışındaki tüm koalisyon hükümeti alternatiflerini sıraladıktan sonra ana muhalefet görevini kendi kendine tebliğ ettiğini memlekette bilmeyen kalmadı. Süreç içerisinde tüm alternatifleri sırasıyla tek tek tüketen Devlet Bahçeli söylemleriyle, AK Parti-MHP koalisyonuna reddi çekmiştir. AK Parti azınlık hükümetine de desteğe yanaşmamıştır” dedi.

Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP-HDP-MHP koalisyonuna da baştan kapıyı kapatmıştır. Sonrasında HDP’nin PKK ile kol kola olduğunu söylemesi ve içinde HDP’nin olması hasebiyle CHP azınlık hükümetine de karşı çıkmıştır. Öte tarafta CHP’nin Devlet Bahçeli’ye başbakanlık teklifi dahi itibar görmemiştir kendi nezdinde. Gel gelelim seçim hükümetine de bakan vermiyor MHP. Anayasanın yılmaz savunucusu olduklarını her fırsatta vurgulayan MHP seçim hükümetine sırt çevirip anayasal vazifesinden kaçıyor.

SAMSUNG CSCBunca planlı tavırdan maksat AK Parti’yi HDP ile aynı hükümette yer almaya mecbur bırakmak ve ucuz politikalarını bu manzara karşısında yürütebilmekti. Çünkü AK Parti’nin hiç bir koşulda vazifeden geri adım atmayacağını ve devleti başsız bırakmamak için her türlü fedakarlığı yerine getirebileceğini çok iyi bilen Devlet Bahçeli, AK Parti’nin HDP ile baş başa kalması için 7 Haziran’dan bugüne bilinçli ve kurnazca tavır takındı. İşte asıl mesele bu noktaya varabilmekti Devlet Bahçeli için.”
Tuğrul Türkeş’in devlet adamlığı ve sorumluluğu ile büyük oyunu bozduğunu ifade eden Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, “Devlet Bahçeli, ‘AK Parti ve CHP demokratik sorumluluktan kaçmamalıdırlar. Ve mutlaka hükümeti kurmalıdırlar’ sözüyle başladı niyetini belli etmeye. Siyasetin aktörü değil sanki danışmanı, hocası, abisi rolü oynadı. Meclis çatısı altında giydiği üstat gömleği ile partilere fikir telakkisinde ve hatta talimatlarda bulunurken görev üstlenme sırası kendilerine geldiğinde Ana muhalefet kaftanını sırtından katiyen çıkarmadı.

MHP bugün de bütün bunlar yetmemiş gibi çirkin sözlerle ve çığırtkanlıkla, vatandaşın gözünün içine baka baka dünü inkar ediyor. Koalisyon ve hükümet kurulması için fedakarlık yaptığını iddia ediyor. 7 Haziran akşamı başta olmak üzere seçim tabelası görünene dek istikrarlı şekilde koalisyona girmeyeceğini belirtiyor ancak sandık göründüğü anda ilk sapaktan sapıp koalisyon için çabaladığını söyleyebilecek kadar da gülünç duruma düşebiliyor. Daha da fenası ‘Kim hükümetten kaçtıysa şerefsizdir’ diyerek kendi kendine sövebilecek kadar şuursuzlaşabiliyor” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al