MHP’de miting gibi açılış - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 14:17

MHP’de miting gibi açılış

Son Güncelleme :

04 Mayıs 2015 - 0:36

yuvali_mhp_acilisMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Adayı Prof.  Dr.  Abdulkadir Yuvalı’nın Seçmen İletişim Merkezi’nin açılışı, milletvekilleri, milletvekili adayları, belediye başkanları, MHP Adana İl ve ilçe başkanları, yüzlerce partili ve vatandaşların  katılımıyla, miting havasına dönüştü.

Prof. Dr. Yuvalı,  Merkez Çukurova İlçesi Ali Sepici Bulvarı Özen Eker Apartmanı’ndaki Seçmen İletişim Merkezi’nin açılışında, Çukurova’nın bereketli toprakları ve diğer coğrafyalarda yaşayan vatandaşların,  dün bu günden daha mutlu olduğunu belirterek, temennilerinin, yarın da bu günlerin aranmaması olduğunu söyledi.

Bu yörenin bereketli topraklarında yılda 3 ekim yapılırken, bir zamanlar ‘’beyaz altın’’ diyarıyken bugün Türkiye’nin pamuk ithal eden ülkeler arasında dördüncü  sırada yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Yuvalı, hatta Yunanistan’dan bile pamuk ithal edildiğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Yuvalı,  Adana’nın, tarımsal ürünleriyle, sanayi üretimiyle Türkiye’nin göz bebeği durumundayken, şimdi bu özelliklerini kaybettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

‘’Bugün bu güzel Adana’nın gelişmişlik düzeyi 16’ncı sıraya düşmüştür ve daha da düşecektir. Bunun nedeni ise gelişmeye dair teşvikler kaldırılmış, yörenin insanlarının üretmemesi için ne gerekiyorsa yapılmış. Dün ektiğinden mutlu olan çiftçilerimiz bugün mutlu olamıyor. Çiftçilerimiz üretmiyor, çünkü satıp satamayacağı belli değil. Ürettiğiniz malın ihraç edilebilmesi için ülkenizin komşularıyla barış içinde olması lazım. Üzülerek söylüyorum, bugün İslam dünyasında kapısını çalıp kahvesini içecek komşumuz kalmadı. Yanlış politikalar, yanlış uygulamalar ve emperyalist güçlerin bizi uzaktan adeta kumandayla yönettiklerine şahit oluyoruz. Bir insan bir veya iki kere yanlış yapar, üçüncüde yapmaz. Ama siz bir proje doğrultusunda bir taahhütle geldiyseniz işte o zaman yaparsınız. ‘’

Prof. Dr. Yuvalı, Türk kimliğiyle uğraşılması ve temel kavramlarımızın istismar edilmesine de tepki göstererek, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’  sözünü neden söylediğinin  iyi araştırılması ve anlaşılması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın bunu araştırmadan  ve vara yoğa konuşmasının, ülkeye zarar verdiğini belirten Yuvalı, konuşmasına şöyle devam etti:

‘’Bu ülkede zaman zaman Türk, Kürt, Çerkez, Laz denildiğini duyuyoruz. Bir devlet adamı bunu söyleyemez. Avrupa’da bunu söyleyen olsa ona o ülkede selam veren olmaz. Çünkü onlar bir bütündür. İşte bugün olduğu gibi o günde buna benzer laflar Mecliste edilmeye başlanınca bu durum Atatürk’ün kulağına gider. Atatürk de bunun üzerine  Dolmabahçe Sarayı’nın bahçıvanını çağırıp sarayın bahçesindeki laleler hariç tüm çiçekleri yolmasını ister. Ertesi sabah resmi evrakları imzalatmak üzere gelen İsmet Paşa bu durumu görüp anlam veremez. Atatürk, İsmet Paşa’ya ‘Bu ülkenin insanları bir biriyle kaynaşmış. Türk olmanın mutluluğunu tattıramazsak biz o bahçedeki lale çiçeklerine benzeriz. Arkadaşlarına söyle bir daha bular olmayacak’ der.

Bu ülkenin canı canına kanı kanına karışmıştır.  Bu ülkede yaşayan her bir fert diğerinden farklı değildir. Herkes bu ülkenin şerefli vatandaşıdır. Türkiye’yi 36 etnisitede gören çarpık zihniyet bu ülkeye zarar veriyor. Her birimizin soyunda sülalesinde her kesimin temsilcileri vardır. Bunları ayırmaya kalkmak Allahu Teala’nın emrine de, bizim realitemize de, kültürümüze de aykırıdır, günahtır. Türk bir etnisite  değil kültür birliğinin ifadesidir. Tarihte kurulan Türk devletlerinin bir bütünüdür.’’

Açılışa  MHP Adana Milletvekili ve Milletvekili Adayı Seyfettin Yılmaz, milletvekili adayları Ali Aydın, Demet Çardak, Mehmet Ali Arslan, İsa Ayanoğlu, Ayla Emrahoğlu, Burak Yiğenoğlu, Pozantı  Belediye Başkanı Mustafa Çay, İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan, MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, MHP Çukurova İlçe Başkanı Sertan Duran, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

takipçi satın al