Hotivi

MHP’DE YUSUF BAŞ YENİDEN ADAY - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 18:10

MHP’DE YUSUF BAŞ YENİDEN ADAY

MHP’DE YUSUF BAŞ YENİDEN ADAY
Son Güncelleme :

26 Eylül 2016 - 19:03

Milliyetçi Hareket Partisi Adana İl Başkanı Yusuf Baş,parti genel merkezinin açıkladığı tarih 9 Ekim günü itibariyle ilçe kongrelerinin başlayacağını, il başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.
MHP İl Başkanı Yusuf Baş, Çukurova Barış Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, olağanüstü kongreye imza ve destek vererek kurultaya katılan başta Seyfettin Yılmaz olmak üzere tüm partililerinin bir mahcubiyet hissettiklerini gördüğünü ifade etti,‘Ekibi başarılı olamayınca sanırım Seyfettin Yılmaz Beyin parti ile ilgili beklentileri yerine gelmeyince bir mahcubiyet içinde olduğunu düşünüyorum. Parti çalışmalarına bunun için katılmıyor. Adana’dan kurultaya giden delege sayısı 23’tür. İmza veren 4 kişidir’ dedi.
Adana’nın yıllardır bekleyen sorunlarını biranda çözmenin mümkün olmadığının altını çizen İl Başkanı Baş, ‘Raylı sistemle ilgili 5 etap yeni çalışma içindeyiz. Yani Büyükşehir Belediyesi, yeni döneminde Hüseyin Başkanın döneminde 5 etapta iyileştirme çalışmaları yapılarak raylı sistemin daha verimli kullanılması adına gayretlerimiz var. Bir tanesine kısa zamanda başlanır. Bu konuda çalışma yapılıyor. Hafif Raylı Sistem bir kez üniversiteye ulaşacak. Ring düzeneği var. Diğer 4 etapta şehir içinde hafif raylı sistem ile bütünleşecek’ dedi.
MHP İl Başkanı Yusuf Baş’ın Çukurova Barış Gazetesi’nden Durmuş Ali Başkan’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:
– MHP’nin çalışma temposu ve şuan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verebilir misiniz?
– Milliyetçi Hareket Partisi il yönetimi olarak geçtiğimiz yıl iki seçim atlatan ve milletvekili sayısını koruyan bir il teşkilatına sahibiz. Ciddi çalışmalar yaptık ve bunu da sürdürüyoruz. Seçim koordine merkeziyle başarılı çalışmalara imza attık. Partimiz olağanüstü kongre süreci yaşadı. Bu süreçte zamansız bir süreçti. Demokrasi yarışı olarak nitelendirilecek olan kongrelerin takvimleri belli idi. Buna rağmen genel başkanımız dik duruşu ile tavrını ortaya koydu.
– Kurultay sürecinden bahsediyorsunuz sanırım? Biraz bunu açmak gerekir ise, Adana’nın bu konudaki tavrı ne oldu. Kurultay delegelerinin tavırlarını nasıl yorumlarsınız?
– MHP geçmiş yıllarda 3-5 adaylı yarışın içinde oldu. Olağanüstü süreci partiye başkaldırış olarak ortaya koymamak lazımdır. Zaman zaman partiler iniş ve çıkışları yaşar. Ülke zor bir süreçten geçiyor. Genel başkanımız olağanüstü kongrenin partiyi küçülteceğini, örseleyeceğini her daim söyledi. MHP’nin kurumsal kimliğini zedelemek adına olağanüstü kongrenin partiye zarar vereceğini bilmek lazım. Partimize sıkıntılı süreç yaşattılar. İlçe kongrelerimiz 9 Ekim tarihinde başlıyor. Seçim takvimi gün olarak daha belirlenmedi. Bizim kongrelerimiz bir TOY havasında geçer. Hala kalkışmanın travmaları yaşanıyor ülkemizde. Olağanüstü kongre isteyenlerin tavırlarına da dikkat çekmek isterim.
– Dikkat çekmek isterim derken, değerlendirmeniz ne istikamette? Partiye karşı duruş sergileyenler partiye rahatsızlık verdi mi?
– Adana kendi dinamikleri ile hareketli bir şehir. Farklı düşüncede insanlar olabilir. Ama bu farklı düşünmek partimize ve genel başkanımızın kimliğine zarar verecek noktada olur ise buna da izin verilmez. Kurultay delegeleri imza topladı. İmza verenler tercihlerini kullandı. Örneğin Seyfettin Yılmaz Beye genel başkanımız güzel makamlar verdi. O ise bir tercih yaptı. Ekibi başarılı olamayınca sanırım Seyfettin Yılmaz Beyin parti ile ilgili beklentileri yerine gelmeyince bir mahcubiyet içinde olduğunu düşünüyorum. Parti çalışmalarına bunun için katılmıyor. Adana’dan kurultaya giden delege sayısı 23’tür. İmza veren 4 kişidir. Diğer delegelerimiz kongreye gitmemiştir. Bu arkadaşlarımız da o gidişlerimizden sonra durup düşündüler. Muhalif kanat Adana ile ilgili büyük baskılar uyguladı. Gidilmemesi gereken bir davranışın gerçekleşmesini beklerdik. Pişmanlık duyduklarını düşünüyorum.
– Bu kurultaya giden Adanalı kurultay delegeleri için bir yaptırım uygulanacak mı?
– Şuan genel merkez bu konuda yaptırım uygulamadı. Tabi olur ise de önümüzdeki günlerde ortaya çıkar.
– Kurultaya giden belediye başkanları var. Bunların durumu belediye yönetimlerine ve başkanların gelecekteki akıbetleri noktasında yansımaları olur mu?
– Onu da bekleyerek görmek lazım. Erken konuşmak doğru olmaz. Hiç kimse emsalsiz değildir. Herkesin bir emsali var. MHP’nin ciddi kadroları var. Önümüzdeki süreç neyi beraberinde getirir bilemem.
– Belediye başkanlarının çalışma tempolarını değerlendirmeniz gerekir ise neler söylemek istersiniz?
– Bütün şehir Kanunu ile birlikte Adana ciddi bir anlamda büyüdü. 900’ün üzerindeki köyler mahalle oldu. Cumhuriyet tarihinden bu yana hizmet alamayan köyler artık Büyükşehir hudutlarına girdi. Başkanımız Hüseyin Sözlü ise ilk hamleyi kırsalda başlattı. Belediyenin biranda bu kadar birikmiş sorunu kısa zamanda çözmesi mümkün değil. İlçelerde kanalizasyon, asfalt, atık su, yağmur su çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. İmamoğlu’na sadece 80 milyonluk yatırım yapıldı. Belediyenin eksiklikleri olabilir. Buna rağmen ciddi hizmetler yapıldı. Şuan da hizmet yoğunluğu şehir merkezine verildi. Bütün hizmetleri 5 yılda çözme şansı yok. Önce acil hizmetlere dokunuluyor. Trafik sorununu çözmek için belediyelerimiz ciddi çalışıyor.
– Trafik demiş iken Adana’ya özel anlamda trafik sorununu çözmek için neler yapıyorsunuz?
– Adana’nın trafik sorunu başlı başına bir sorun. Bunu çözmek gerekiyor. Alt geçit, üst geçit, karnıyarık projesi var sıralamada. Bunun yanında akıllı dokunuşlar yapılacak. Adana eski bir şehir, yeni şehir imar etmek kolay ama eski şehirde imar yapmak çok zor. Bir belediye başkanlığı yapmış il başkanı olarak bunu en iyi bilen kişiyim.
– İktidar partisinin üzerinizde bir baskısını hissediyor musunuz?
– Kesinlikle hissediyoruz. Bir karnıyarık projesinin karayolu marifeti ile yapıldığını biliyorsunuz. Üzerinin kapatılması bir ucube durumda. Karayolları ile çekilen sıkıntıyı çok iyi biliyorum. DSİ’den ciddi baskılar yaşanıyor. Bu da iktidar partisinin baskısıdır. Büyükşehir Belediyesi ıslah çalışmasına başlayınca ayak sürüyorlar, cömert davranmıyorlar. Kıskançlık içindeler.
– Devlet Bahçeli tabelası konusunda Kenan Evren isminin indirilip Bahçeli isminin yazıldığı meclis kararının yok hükmünde olduğuna dair valilik açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
– Gelen yazı belediyeye ulaştığında işin kanuni boyutu incelenerek gerekli duruş sergilenecek.
– Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nin devamının gelmesi adına bir çalışma yapıyor musunuz? Büyükşehir Belediyesi bu konuda ne düşünüyor? Sizle yapılan görüşmeler oluyor mu?
– Raylı sistemle ilgili 5 etap yeni çalışma içindeyiz. Yani Büyükşehir Belediyesi, yeni döneminde Hüseyin Başkanın döneminde 5 etapta iyileştirme çalışmaları yapılarak raylı sistemin daha verimli kullanılması adına gayretlerimiz var. Bir tanesine kısa zamanda başlanır. Bu konuda çalışma yapılıyor. Hafif Raylı Sistem bir kez üniversiteye ulaşacak. Ring düzeneği var. Diğer 4 etapta şehir içinde hafif raylı sistem ile bütünleşecek.
– Şehir merkezindeki belirli meslek guruplarının belirli yerlerde toplanarak hizmet vermelerinin gerektiğini her zeminde konuşuyoruz. Bu anlamda bir oluşum var mı?
– Toplum hareketlilik bekliyor. Bunu da gerçekleştirmek yani hizmet adına, şehirdeki vatandaşın sosyalitesini yükseltme adına gayretimiz var. Başkanımız buna büyük önem veriyor. Tüm meslek örgütleriyle orta noktada buluşarak hizmetler üretilecek. Hüseyin Sözlü bu konuya el attı. Bakın önümüzdeki günlerde önemli gelişmeleri yaşayacak bu kentimiz.
– Yapılacak olan il başkanlığı seçiminde yeniden aday mısınız? Yani il başkanlığı koltuğuna talip misiniz?
– Elbette adayım. Her il başkanı, yapılacak olan il kongrelerinde potansiyel adaydır. Bende kısmet olur ise aday olacağım.
– Bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
– Ben teşekkür ediyorum. Barış Gazetesi’ne de yayın hayatında başarılar diliyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al