Hotivi

MHP’Lİ BAŞKANDAN YÜREĞİR’E CEMEVİ - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:36

MHP’Lİ BAŞKANDAN YÜREĞİR’E CEMEVİ

Son Güncelleme :

16 Ekim 2016 - 1:12

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin MHP’li Başkanı Hüseyin Sözlü, Yüreğir Cemevi’nin temelinin 22 Ekim’de atılacağını açıkladı.
Yüreğir Cemevi’nde Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen iftar yemeğine katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 22 Ekim’de Yüreğir Cemevi’nin temelinin atılacağını açıkladı.Sözlü, “22 Ekim’de Cemevi’nin arsasında aşure gününde buluşacağız. Hayırlı faaliyetlerimiz olacak. Kısa sürede Yüreğir Cemevi’ni hizmete açacağız. Önündeki arsayla birlikte yaklaşık 6 dönümlük alanda hizmet verecek bir Cemevi olacak. Çevresi kentsel dönüşümle yakın zamanda kıymetlenecek bir alan. Bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helaldir. Bundan dolayı kimseye borcunuz yok. Yüreğir Cemevi mimari açıdan da nadide bir eser olacaktır. Bu memleketin, Cumhuriyetin, Adana’nın evlatları olarak hizmet almak sizin en doğal hakkınız. Bizler de sizlere hizmet etmekten şeref duyuyoruz. Sizlerle bir arada olmaktan, gönüllerinizi hoş etmekten mutluyuz” dedi.sozlu_asure_yuregircemevi (2)
ADANA; BARIŞIN, KARDEŞLİĞİN, HUZURUN ŞEHRİ
İnsanların ayrımcılık yapmadan birbirlerini sevmesi gerektiğini ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, “Kerbela’dan kin ve nefret değil, ders çıkarmalıyız. Geçmişte yaşanan kötülüklerin izlerini silmenin yöntemi bundan geçiyor. Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir. Birbirini seven insanlar birbirini incitmekten de çekinecektir. Sizlerin desteğiyle belediye başkanlığı yaptığım bu şehri, huzurun, kardeşliğin ve barışın şehri yapmak istiyorum. Buna ihtiyacımız var. İnsanlar birbirlerinin gönüllerini hoş etme noktasında biraz duyarlı olup, dirayet gösterirlerse, sadece ülkemiz değil, yakın coğrafyamız, dünya bundan nasiplenecektir. İnsanlığın buna ihtiyacı var. İnsan insanı sevdiğinde her mesele çözülüyor. Allah şahit ki siyaseten bir hesap içinde değilim. Allah rızası için hareket ederek, Adana’daki insanları kaynaştırmam, ayrışmaya meydan vermemem gerek. Yapmış olduğumuz her işte emin olun ki insana hürmet var. ‘Yaradılanı hoş gör yaradandan ötürü’ diyerek, Allah rızası için bir şeyler yapmak istiyoruz. Onun ötesinde başka bir gayemiz yoktur. Adana’da ve ülkemde, insanların kökeninin, nereden geldiğinin, siyasi düşüncesinin sorgulanmadığı bir gelecek arzu ediyorum” diye konuştu.
TEMELİ ATILACAK YÜREĞİR CEMEVİNİN ÖZELLİKLERİ
Yüreğir Cemevi’nin Selçuklu mimarisiyle yapılacak binası 3400 metrekare alanda hizmet verecek. Binanın dışında 2 bin 700 metrekare arsa olacak. 4 katlı binanın bodrum katında cenaze hizmetleri, zemin katta yemek salonu, 1.katta ise kütüphane, toplantı salonu ve eğitim salonu yer alacak. 2. katta da çok amaçlı salon bunulacak.
ADANALILARA BELEDİYE ÖNÜNDE AŞURE İKRAMI
Adana Büyükşehir Belediyesi Muharrem Ayı nedeniyle, belediye binası önünde binlerce Adanalıya aşure ikram etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, duaların ardından ilk aşureyi kaseye bizzat doldurarak Adanallara ikram etti.
23 EKİM’DE AŞURE GÜNÜ
Öte yandan Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Alevi Platformu’nun birlikte organize ettiği aşure günü, 23 Ekim 2016 Pazar günü, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacak.
Alevi derneklerinin geniş katılım göstermesinin beklendiği aşure etkinliğinde ünlü sanatçılar Erdal Erzincan ve Tolga Sağ sahne alacak.
Adana Büyükşehir Belediyesi, etkinliğe katılmak isteyen Adanalılar için otobüs seferleri düzenleyecek.

takipçi satın al