Hotivi

MHP’li Belediyeden Turkuaz Çağrı Merkezi - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 07:41

MHP’li Belediyeden Turkuaz Çağrı Merkezi

MHP’li Belediyeden  Turkuaz Çağrı Merkezi
Son Güncelleme :

12 Ağustos 2015 - 15:06

saricam_turkuaz_masa (1)Adana’da yerel yönetimlerin halkla iletişimde kolaylık sağlamak amacıyla çeşitli adlar altında kurduklar birimlere bir yenisi eklendi. MHP’li Sarıçam Belediyesi de “Turkuaz Masa” birimi oluşturduğunu açıkldı.

AKP’li Belediyeler “Ak Masa”, CHP’li Belediyeler “Halk Masası” ile halkla iletişim kurarken Adana’nın Sarıçam İlçesinin MHP’li Belediye Başkanı Bilal Uludağ, iletişimini “Turkuaz Masa” masa ileiletişimini sürdürme kararı aldı.  Sarıçam Belediyesi’nde 1 Ocak 2015 tarihinde kurulan  Turkuaz İletişim hattına bugüne kadar 5 bin 654 çağrı kaydı yapıldığı ve bu kayıtlardan 3 bin 50 tanesinin çözüme kavuşturulduğu belirtildi.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, İlçe halkının sorunlarının kendilerine iletilmesi konusunda katkı koyması adına 444 72 23 Turkuaz iletişim hattının 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile 5 personel 1 koordinatör kadrosuyla Sarıçam Belediyesi’nde 7/24 hizmet anlayışı ile vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunu kaydetti. Başkan Bilal Uludağ, “Bu birimimiz genç dinamik ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile vatandaş memnuniyetini esas alan çalışma anlayışıyla sarıçam halkının yanındadır. Kuruluş amacı sorunları hızlı biçimde çözüme ulaştırmak ve vatandaşımız ile ilgili birimler arasında köprü oluşturmaktır. Her türlü konuda vatandaşlarımızın talep, öneri ve şikâyetlerinin değerlendirilip, süreçler ve sonuç hakkında onlara geri bildirimin yapıldığı çözüm odaklı çalışma anlayışı ile faaliyet göstermektedir.”dedi.saricam_turkuaz_masa (2)

Turkuaz iletişim hattı olarak kurulduğu tarihten bugüne kadar 5 bin 654 çağrı kaydı yapıldığını anlatan Bilal Uludağ, bu kayıtların 3 bin 50 tanesi çözüme ulaştırıldığını söyledi. Uludağ,” Gelen kayıtlardan 2 bin 58’ i sosyal projeler, 780’ i temizlik işleri, 733’ü fen işleri, 676’sı park ve bahçeler, 495’i zabıta, 347’si anlık bilgi, 274’ü de Büyükşehir belediyesi kapsamına giren şikâyetlerdir. Ayrıca yine 107 ASKİ, 77 teşekkür çağrısı, 107’si de diğer olarak yer almaktadır.”diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ İLE ARAMIZDAKİ KÖPRÜ TURKUAZ TİM”

Bilal Uludağ, yine Turkuaz Tim’in de aynı tarihlerde kurulduğunu, 2 araç,  4 personel ve 1 koordinatör ile Sarıçamlı vatandaşlarımızın hizmetine devam ettiğini dile getirdi. Uludağ,  Turkuaz Tim’in belediyemizin vatandaşın evine kadar girmesini sağladığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buradaki amacımızda Sarıçamlı vatandaşlarımız ile belediyemiz arasında bir köprü kurmaktadır. Amacımız belediyemize gelemeyen vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde tespit edip çözmek, vatandaşla belediyemiz arasında var olan bağı kuvvetlendirmektir.  İlçemizde yapılan ve yapılacak olan her türlü organizasyon, faaliyet, çalışma, reklam, duyuru, ilan, hediye dağıtımı, kutlama gibi etkinleri gerçekleştirmek ve tüm saha çalışmalarını yapmak Turkuaz Timin görev tanımı içerisinde yer almaktadır.

Bu birimde kurulduğu günden bugüne kadar ise 650 çağrı kaydını yerinde incelemiştir. 5 bin yeni yıl takvimi dağıtımı, 250 öğrencinin evine ziyaret,  Yörük ve Gençlik şölenine, Sarıçam ve Balkan Türkleri Kahvaltı Organizasyona katılıp stant açmış ve Sarıçam Tarihi kitabı, Portakal Çiçeği dergisi ve 23 Nisan şenliği broşürleri dağıtmıştır. Kutlu doğum haftası etkinliklerine, katkı koymuş ve 48 okul ziyaret edilmiştir. Zara konseri, Ramazan ayı boyunca iftar yemek programlarına katkı konulmuş ve son olarak ise Ramazan Bayramında 10 bin paket şeker dağıtımı yapılmıştır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al