Hotivi

MİSİS’TE ROMA DÖNEİ DEĞİRMENİ - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 17:25

MİSİS’TE ROMA DÖNEİ DEĞİRMENİ

MİSİS’TE ROMA DÖNEİ DEĞİRMENİ
Son Güncelleme :

13 Ekim 2016 - 9:44

Adana(Ulus)–Yüreğir Belediyesi ile Adana Arkeoloji Müzesi, Roma İtalyan Ulusal Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde yürütülen 2016 Sonbahar Dönemi Arkeolojik kazıları devam ediyor. Kervansaray Restorasyonu ile Lokman Hekim Cami Rekonstrüksiyon çalışmaları devam ederken Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970 yılına kadar kullanılan 2 su değirmeni restore edilip çevre düzenlemesi yapılarak eski özgün yapısına kavuşturulacak.
İki ay sürecek çalışmalar Prof Dr D’Agata tarafından yürütülüyor. 2016 İlkbahar döneminde yapılan kazılarda, höyüğün 10 metre altında Geç Hitit Dönemi’nde büyük önem taşıyan bir kale yapısı bulunmuştu. Bu yıl yapılacak çalışmalarda o dönemin insanlarının günlük yaşamlarına dair detaylar araştırılacak. DCIM100MEDIADJI_0192.JPG
Kazılara yılda iki dönem (ilkbahar ve sonbahar) devam edildiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Misis’in yapılan kazılar sonucu önemli bir turizm merkezi olacağını belirtti. Misis’te kazı çalışmalarının 2012 yılından bu yana devam ettiğini dile ifade eden Çelikcan, Havraniye Kervansaray restorasyonu ve Lokman Hekim Cami rekonstrüksiyon çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ceyhan nehri üzerindeki tarihi su değirmenlerinin de restorasyonunun başladığını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önemli bir turizm merkezi olacağını kaydetti.

Bölgenin şu anda sit alanı olduğunu ve kaçak yapılaşmaya asla izin vermeyeceklerinin altını çizen Çelikcan; ‘Misis önemli bir yaşam merkezi. Devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ortaya çok güzel eserler çıkacaktır. Bunun için bölgeye ayrı bir önem veriyoruz. Çevre estetiğini bozacak kaçak yapılara kesinlikle izin verilmeyecektir.’ şeklinde konuştu.misis_kazi_sudegirmeni (2)
SU DEĞİRMENLERİNİ TURİZME KAZANDIRIYOR
Yüreğir Belediyesi tarihi yeniden yaşatmak, su değirmenlerinin nasıl çalıştığını göstermek amacıyla, Misis’te bulunan Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970’li yıllara kadar kullanılan 2 su değirmenini restore edip çevre düzenlemesini yaparak eski özgün yapısına kavuşturacak.
Anadolu’da su değirmenlerinin 20. yüzyılın son çeyreğine kadar işlevsel olarak varlığını sürdürdüğünü ve insanoğlunun sahip olduğu ilk teknolojilerden bir olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Ceyhan nehri üzerinde bulunan, Roma döneminde M.S. 2. ve 3. yüzyılda yapılan ve 1970 yıllara kadar kullanılmaya devam eden 2 su değirmeninin restorasyonlarını ve çevre düzenlemesini yaparak turizme kazandıracağız. İşlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandıracağız.” şeklinde konuştu. DCIM100MEDIADJI_0075.JPG
MİSİS ÇOK YÖNLÜ BİR PROJE
‘Ölümsüzlük Şehri Misis’ projesinin sosyal, turizm ve ekonomik boyutuyla çok yönlü bir proje olduğunu belirten Çelikcan ‘Misis projesi, dünya kültürel mirasına kazandırılması yönüyle kültürel, vatandaşların sosyal yaşama kazandırılması yönüyle sosyal, Çukurova turizmine yeni bir odak kazandırılması yönü ile turizm ve kültür, tarım-köy mantığıyla ekonomik girdilerin sağlanması yönüyle ekonomik boyutu olan özel bir projedir. Belediyemiz ‘Ölümsüzlük Şehri Misis’ projesi ile adeta bölgemiz ve ülkemiz için model teşkil edecek nitelikli ve çok yönlü bir çalışmaya imza atmaktadır. “ dedi.
DCIM100MEDIADJI_0025.JPG

DCIM100MEDIADJI_0129.JPG

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al