SON DAKİKA

Adana Ulus

MMO ADANA ŞUBEDE GÖREV BÖLÜMÜ

MMO ADANA ŞUBEDE GÖREV BÖLÜMÜ
Bu haber 19 Şubat 2020 - 17:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana Şube 25. Dönem Olağan Genel Kurulu`nda seçilen Yönetim Kurulu görev bölümü yaptı.
Mazbatalarını alan MMO Adana Şubesi’nde başkanlığa Ümit Galip Uncu seçilirken, Kerem Şahin Başkan Vekili, Ataol Torun Öztorun Şube Sekreteri, Ozan Deniz Toprak ise Şube Saymanı oldu. Çağdaş Türköz Adana İl Koordinasyon Kurulu’nda MMO’yu temsil edecek. Özgür Çelebi ile Mehmet Samim Aldık ise yönetim kurulu üyesi olarak görevlerini sürdürecek.
25.Dönem Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu, “Kamu çıkarlarını savunmaya, toplumun vicdanı olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdiği açıklaması şöyle:
“Gücünü yalnızca örgütlü üyelerinin katkısından ve üyelerinin meslek alanlarındaki çalışmaları ile Şube-Oda çalışmalarının bütünlüğünden alan MMO Adana Şubesinin, 25. Dönem Yönetim Kurulu olarak, bilimden, akıldan, özgürlükten, eşitlikten yana katılımcı ve demokratik bir işleyişi sürdüreceğiz. Bilimin ve teknolojinin rehberliğinde halkımızın ve üyelerimizin çıkarları için daha etkin daha özverili başarılı çalışmaları üyelerimizin destek ve katkılarıyla sürdüreceğiz.
Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı hak ettiği saygınlığa ve etkinliğe ulaştırmak, meslek disiplinini ve ahlakını korumak; kamunun çıkarlarının korunmasında, ülkenin teknolojik ve bilimsel kalkınmasında gerekli olan tüm girişim ve etkinliklerde bulunmak temel amaçlarımız arasında yer almaya devam edecektir.
MMO Adana Şubemizin 2020-2021 yıllarını kapsayan 25. Çalışma Döneminde üyelerimizden aldığımız gücü, deneyim, birikim ve enerjimizle birleştirerek, mesleki sorumluluklar ile toplumsal sorumluluklarımızı, meslek alanlarımızı koruma ve genişletme çabalarıyla kaynaştırıp bütünleştirerek, yolumuza devam edeceğiz. Üreterek büyüyen, paylaşarak gelişen, bağımsız, demokratik, özgür bir Türkiye‘de bir arada yaşama çabasının savunucusu olmaya devam edeceğiz.
Ülkemizde uygulanan sanayi politikaları, bilimi ve teknolojiyi dışlayarak, ucuz işgücünü sanayinin tek temel rekabet aracı haline getirmiştir. Sınai yatırımlar giderek düşmüş, istihdam açığı büyümüş, çalışanların reel gelirleri azalmıştır. Resmi söylemlerin aksine ülkemiz üretim yeteneğini kaybetmektedir.
Bu genel durum üyelerimize de aynen yansımakta, meslektaşlarımızın istihdamı da beklenen düzeyde gerçekleşmemekte, işsizliğe, düşük ücretlere, mesleki tatminsizliğe, meslek alanı dışında çalışmaya ve beyin göçüne yol açmaktadır. Birçok işletmede mühendis istihdamı azalmıştır. Reel ücretlerimiz ise giderek düşmektedir. Meslektaşlarımızın önemli bir bölümü de meslek alanları dışında çalışmaktadır.
Ülkemizin zengin kaynaklarını ülke, kamu ve toplum lehine değerlendirecek orta ve uzun vadeli ulusal stratejiler benimsenmeli, bütçeler de bu çerçevede yatırım, sosyal devlet gereklilikleri ve toplumsal gereksinimler esas alınarak düzenlenmelidir. Ülkemiz bilim ve teknolojide yetkinleşmeli, tüm alanlarda ve tüm sektörlerde demokratik planlamayla ulusal politikalarını oluşturarak uygulamaya koymalıdır.
Üretimi, yatırımı, mühendislik uygulamalarını dışlayan bu politikalara itiraz ediyor, gelecek kuşaklara güzel bir gelecek bırakmak umudu ve inancını taşıyoruz. Geçmişten bugüne örgütlülüğümüzün kıymetli çabaları ve biriktirdikleri ülkemizin ve bizlerin karşı karşıya kaldığı sıkıntılar içinden süzülen umut ışıklarıdır. Yaşadığımız onca sıkıntı arasında, ileriye bakma ve daha çok çalışma isteği yaratan gelişmeler yol gösterici oldu. Geçmişten bugüne çalışmalarımızda teknik hizmetler,istihdam,örgütlenme, mücadele ve yönetim politikalarımızı ve çalışma anlayışını, insana, mesleğimize ve meslektaşımıza yakışır politikalarla yürüttük. Türkiye’deki üye sayısı 580 binibulan mühendis, mimar ve şehir plancısının temsilcisi olan TMMOB örgütlülüğünün içerisinde, bugün 5.000 ini geçen üye sayısıyla MMO Adana Şube yeni dönemde de üyelerinin her anlamdaki bilgi birikimlerinin ve şubemizin tüm olanaklarının en verimli ortaya çıkartılabilmesi için kolektif çalışmalar yürütecektir. ‘‘Etkin Üye Etkin Oda’’ anlayışıyla geçmişiyle barışık geleceği planlayan bir örgütlülüğü ilerletmeye devam edeceğiz.
Makina Mühendisleri Odası, yeni çalışma döneminde de, örgütünden ve üyelerinden aldığı güçle, karamsarlığa kapılmadan, tüm güçlüklere göğüs gererek, olumsuzluklara direnmesini bilecektir. Şubemizin bugün geldiği nokta üyelerimizin bugün ve geçmişte yaptığı çalışmaların sonucudur ve ortaya çıkan çalışma ortak eserimizdir.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA